Czy soczewki kontaktowe są wygodne?

Data publikacji: 2018-01-02 13:18:17
Kategorie: Ogólna , Wszystko o soczewkach

Często przed pierwszym założeniem soczewek kontaktowych zastanawiamy się, jak będziemy się w nich czuć. Czy będą wyczuwalne, a my przez cały dzień będziemy chodzić ze świadomością, że mamy coś w oku. Czy będą nas drażnić i przeszkadzać w funkcjonowaniu. Albo czy soczewki nie spadną, jak się schylimy lub pobiegniemy na przystanek. To tylko mity powtarzane przez znajomych znajomych. Dobrze dobrane, zakładane i pielęgnowane szkła kontaktowe nie mają prawa być niewygodne. Jeśli źle się w nich czujemy, powinniśmy je zdjąć i udać się do specjalisty w celu konsultacji. Soczewka kontaktowa powinna być niewyczuwalna na oku, a zatem przede wszystkim wygodna.

Łóżko na którym siedzi kobieta pijąca kawę i czytająca książke

Co wpływa na komfort noszenia soczewek?

1. Dobór przez specjalistę

Przed założeniem swoich pierwszych szkieł powinniśmy koniecznie udać się do specjalisty. Tylko on jest w stanie prawidłowo dobrać soczewki do naszej wady oraz trybu życia. W zależności od składu naszych łez czy stopnia nawilżenia oka wybieramy materiał wykonania soczewek oraz ich rodzaj. Często pozornie takie same soczewki różniące się jedynie producentem mogą inaczej leżeć na oku. Bez wizyty u okulisty lub optometrysty nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić. Warto również zasięgnąć profesjonalnej rady, jak zakładać oraz czyścić szkła kontaktowe.

Mężczyzna, który pisze na kartce

2. Właściwa pielęgnacja

Jeśli używamy soczewek dwutygodniowychsoczewek miesięcznychsoczewek kwartalnych czy soczewek rocznych, bardzo ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Nie można myć szkieł wodą – nie dość, że w ten sposób nie oczyści się soczewki z wszystkich zabrudzeń, można ją uszkodzić. Musimy zaopatrzyć się w płyn do soczewek oraz specjalny pojemnik, w którym będziemy przechowywać nasze szkła. Ważne, aby oprócz czyszczenia soczewek pamiętać również o tym, by po każdorazowym użyciu przepłukać również pojemnik. Płyn powinno wymieniać się całkowicie, a nie dolewać nowy do starego, gdyż wtedy ten traci swoje właściwości. Oprócz tego należy zwracać uwagę na datę ważności płynu oraz na to, by zmieniać pojemniczek co 3 miesiące.

3. Przestrzeganie higieny

kran, z którego leci woda do umywalki

Coś, co może wydawać się oczywiste, niekoniecznie (przynajmniej według badań) jest przestrzegane. Podnoszenie soczewek z ziemi i zakładanie bez przepłukania i wyczyszczenia na oko? Niestety zdarzają się takie historie, a jest to niedopuszczalne. Najważniejsza zasada, to aby przed każdym kontaktem z soczewką, dokładnie umyć i osuszyć ręce. Panie powinny robić makijaż po założeniu soczewek oraz demakijaż po ich zdjęciu. Oprócz tego absolutnie nie można pożyczać soczewek kontaktowych, nawet jeśli mąż czy żona mają taką samą wadę. Gdy nosimy zanieczyszczone szkła, do naszych oczu przedostają się drobnoustroje, które mogą spowodować infekcje oczu.

4. Nawilżenie

krople wody na liściu

Jak łatwo można się domyślić, kiedy nasze oko jest suche, noszenie soczewek kontaktowych na pewno nie będzie wygodne. To u specjalisty możemy się dowiedzieć czegoś na temat naszego filmu łzowego. Jeśli nasze oczy nie wydzielają wystarczającej ilości łez, dobiera się najbardziej uwodnione soczewki oraz stosuje dodatkowo sztuczne łzy, czyli krople do oczu. Na suche oczy jesteśmy narażeni, kiedy pracujemy w klimatyzowanych oraz ogrzewanych pomieszczeniach lub przed komputerem. O każdym dyskomforcie spowodowanym założeniem soczewek, powinniśmy powiedzieć okuliście bądź optometryście. Możliwe, że noszenie przez nas soczewek będzie niewskazane, istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że wystarczy bardziej zadbać o nawilżenie oczu.

5. Dotrzymywanie terminów

kalendarz na którym leży pisak

Jeśli soczewki jednodniowe będziemy nosić jak dwutygodniowe, na pewno nie będziemy odczuwać komfortu. Producent miał stosowne powody, by oznaczyć swój produkt jako przeznaczony do użytku przez określony czas. Mimo że materiały, z których wykonywane są soczewki, są coraz nowocześniejsze, po czasie ulegają eksploatacji i nie służą tak dobrze. W związku z tym nie będą się również wygodnie nosić. Jeśli używamy soczewek przeznaczonych do trybu dziennego, absolutnie nie możemy w nich zasypiać. Zbyt długie noszenie szkieł sprawia, że stają się one suche i tym samym wysuszają nasze oczy, powodując ból.

Dlaczego soczewki są tak wygodne?

Jeśli przestrzegamy wszystkich zasad, które gwarantują nam komfort noszenia, soczewki są bardzo wygodną metodą korekcji wzroku. Po pierwsze, dają nawet lepsze pole widzenia niż okulary, gdyż przylegają bezpośrednio do oka i możemy widzieć również peryferyjnie. Po drugie, nie przeszkadzają w codziennym życiu, uprawianiu sportów, wszelkiej aktywności fizycznej. Są niewyczuwalne na oku, nie wypadają, nie zsuwają się. Latem możemy nosić soczewki razem z okularami przeciwsłonecznymi, a podczas deszczów nie musimy martwić się mokrymi szkłami. Po trzecie, soczewki są praktycznie niewidoczne, mało kto w ogóle będzie zdawał sobie sprawę z tego, że borykamy się z wadą wzroku.