Jak założyć soczewki kontaktowe?

Data publikacji: 2018-04-19 11:33:17
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Dla nowych użytkowników zakładanie soczewek kontaktowych brzmi niemal jak tortura. W końcu dzięki naturalnym odruchom chronimy swoje oczy przed kontaktem z ciałami obcymi. Jak więc samowolnie włożyć sobie coś do oka i chodzić w tym czymś przez cały dzień? Po pierwsze, zakładasz soczewki na oko, gdzie mogą się swobodnie ułożyć, by potem poruszać się wraz z ruchem gałki ocznej. Wbrew pozorom nie jest to wcale skomplikowany proces - to zaledwie parę kroków, które po jakimś czasie wchodzą w nawyk. Zakładanie soczewek szybko stanie się rutynową, poranną czynnością. Gdy uzyskamy pewną wprawę, staniemy się wśród znajomych tymi “ludźmi od soczewek” i zaczniemy odpowiadać na pytania “jak udaje ci się wkładać coś do oka?”. Wtedy będziemy już wiedzieć, że nie ma nic prostszego od aplikacji szkieł kontaktowych, a komfort ich noszenia jest niebywale wysoki. Nowym użytkownikom polecamy na początek zestaw startowy evo2lution, który przeznaczony jest tylko na miesiąc. 

Zdjęcie przedstawia proces zakładania soczewki kontaktowej na oko.

Jak zakładać soczewki kontaktowe?

    1. Przed kontaktem z soczewkami dokładnie umyj ręce, najlepiej antybakteryjnym, nieperfumowanym mydłem w płynie. Następnie osusz ręce niestrzępiącym się ręcznikiem. 

    2. Aplikację soczewek zacznij od prawego oka. Jeśli wejdzie ci to w nawyk, unikniesz przypadkowej pomyłki. Soczewek nie można zakładać zamiennie - raz do prawego, raz do lewego oka. 

    3. Ostrożnie wyjmij soczewkę i umieść ją na palcu wskazującym. Sprawdź, jaki jest jej kształt. Jeśli przypomina miseczkę, a jej brzegi są idealnie półkuliste, wszystko jest w porządku. Jeśli jednak jej krawędzie się wyginają, a soczewka kształtem przypomina raczej talerz, oznacza to, że jest wywinięta na drugą stronę. Większość soczewek posiada również oznaczenia 1, 2, 3 - jeśli da się odczytać cyfry, soczewka jest na dobrej stronie. Nie zakładaj szkieł kontaktowych, kiedy te są wywinięte na drugą stronę! Będą wtedy powodowały dyskomfort.

    4. Palcem drugiej ręki przytrzymaj powiekę, aby powstrzymać odruch mrugania.

    5. Ręką trzymającą soczewkę delikatnie odsuń dolną część powieki i przybliż soczewkę do oka. Najłatwiej będzie ją założyć, patrząc do góry. Załóż soczewkę.

    6. Puść powiekę i zamknij oczy lub pomrugaj. Pozwól soczewce swobodnie dopasować się do gałki ocznej.

    7. Jeśli dobrze widzisz i tak samo się czujesz, powtórz wszystkie powyższe czynności dla drugiego oka. 

Soczewka przykleiła mi się do oka

Soczewki kontaktowe nie będą nam, wbrew powszechnym mitom, spadać z oczu. Mogłoby się stać tak jedynie wtedy, gdy byłyby nieodpowiednio dopasowane do oczu. Prawidłowo dobrane szkła powinny swobodnie poruszać się wraz z ruchem gałki ocznej. Nie spadają, a także w bardzo łatwy sposób można usunąć je z oka. Jeśli nie chodzisz w tych samych soczewkach jednodniowych już trzeci miesiąc, nie ma możliwości, aby soczewki “przykleiły” się do twoich oczu. Zdejmiesz je z nich z taką samą łatwością, z jaką je założyłeś. Pozostaje nam do obalenia już tylko mit na temat ześlizgnięcia się soczewki w głąb oka. Naprawdę nie mamy pojęcia, kto jest jego autorem, ani dlaczego tak wiele osób drży na samą myśl o tym. Technicznie nie jest możliwe, aby soczewka powędrowała za oko, gdyż uniemożliwia to błona spojówkowa. 

Na grafice przedstawione są dwie miękkie soczewki kontaktowe na niebieskim tle.

Wizyta u specjalisty

Internet pełen jest wszelkiego rodzaju tutoriali oraz poradników na temat tego, jak zakładać czy zdejmować szkła kontaktowe. Wiele osób decyduje się przez to na samoaplikację soczewek, co niestety wiąże się z ryzykiem. Nawet jeśli jeszcze nie tak dawno byłeś u okulisty i na co dzień nosisz okulary, nie możesz sam dopasować soczewek. Po pierwsze, często moce okularów oraz szkieł kontaktowych różnią się od siebie, co spowodowane jest odległością powierzchni korekcyjnej od oka. Po drugie, na rynku wiele jest dostępnych teoretycznie takich samych soczewek, różniących się jednak od siebie np. materiałem wykonania. Ma to kluczowe znaczenie, jeśli nasze oczy np. szybko ulegają przesuszeniu lub gdy pracujemy przed ekranem komputera. Jest wiele niuansów z naszego codziennego życia, które definiują rodzaj soczewek, które powinniśmy nosić. Okulista lub optometrysta z pewnością pomogą wybrać najbardziej odpowiednie i wygodne dla naszych oczu szkła kontaktowe. 

Powiązane artykuły