Ile kosztują soczewki kontaktowe?

Data publikacji: 2018-04-11 15:32:25
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Soczewki kontaktowe powszechnie nadal uznawane są za dość drogą metodę korekcji wzroku. Niesłusznie zresztą, gdyż przedział cenowy szkieł jest dość obszerny, a różnice niemałe. Zupełnie inaczej przedstawia się zakres cenowy soczewek rocznych, a np. soczewek jednodniowych. Trudno również w sposób jednoznaczny je porównać. Jeśli koszty użytkowania kontaktów mają dla nas duże znaczenie, musimy przeanalizować nie jeden aspekt (czyli cenę), lecz cały szereg.

Zdjęcie przestawia wysypane złote monety Euro.

Ile tak naprawdę kosztują soczewki?

Poznanie prawdziwych kosztów noszenia szkieł jest bardzo istotne na początku przygody z tym sposobem korekcji wzroku. Jeśli decydujemy się na noszenie kontaktów codziennie, musimy założyć, że ich kupno znajdzie się na liście naszych stałych wydatków. W takim wypadku nie wystarczy jedynie wejść do salonu optycznego i porównać cen wszystkich szkieł. Trzeba wiedzieć, jak często jakie soczewki kupować, na ile wystarczy jedno opakowanie, a także co trzeba wliczyć w koszty użytkowania. Ogromne znaczenie ma również to, czy rzeczywiście chcecie nosić soczewki codziennie, czy np. okazjonalnie lub wyłącznie w czasie wolnym. Bardzo istotna jest oczywiście także sama wada wzroku, z którą się borykacie. Niestety astygmatycy czy osoby cierpiące na starczowzroczność muszą się liczyć z dużo większymi kosztami niż większość daleko- lub krótkowidzów.

Zdjęcie ukazuje kobietę, która siedzi wygodnie rozparta na kanapie, na kolanach trzymając laptopa. W ręku ma kartę płatniczą, a jej wzrok skierowany jest na ekran. Najprawdopodobniej robi zakupy przez Internet.

Koszt użytkowania soczewek sferycznych

Soczewki sferyczne przeznaczone dla krótko- oraz dalekowidzów należą do tych najtańszych. Ponadto ich wybór jest zdecydowanie większy niż szkieł torycznych oraz multifokalnych. Najbardziej korzystne cenowo są soczewki roczne, które możemy nabyć już od 165 zł. Nie cieszą się one jednak dużą popularnością – są to szkła wychodzące obecnie z użycia, starszej generacji. Podobnie sytuacja ma się z soczewkami kwartalnymi, które dziś nie zyskują uznania i producenci wycofują je ze sprzedaży. Ich koszt to ok. 60 zł., co jest ceną porównywalną do niektórych soczewek miesięcznych w opakowaniu zawierającym 6 szt. W przypadku tego rodzaju szkieł rozpiętość cenowa jest bardzo duża, ze względu na szeroką konkurencję tej kategorii. Najtańsze produkty kosztują nawet około 35 zł, zaś najdroższe nawet około 100 zł. Warto nadmienić, że jedno opakowanie soczewek miesięcznych - 6 szt. wystarcza na 3 miesiące, wobec czego średni dzienny koszt użytkowania wynosi wtedy ok. 90 gr. Oczywiście jeśli ktoś zdecyduje się na tańsze szkła, cena będzie stosunkowo niższa, jeśli na droższe – wyższa. Średni koszt 6-sztukowego opakowania soczewek dwutygodniowych to 64 zł i jest to kwota wydawana raz na półtora miesiąca. Z tego względu dziennie na szkła 2-tygodniowe wydamy więcej niż na miesięczne, bo ok. 1,50 zł. Najdroższe w tym zestawieniu bezsprzecznie są soczewki jednodniowe, które w najpopularniejszych opakowaniach zawierających 30 szt. starczają na pół miesiąca. Jeden taki produkt kosztuje od 46 zł do 100 zł, zatem średni dzienny koszt ich użytkowania wynosi ok 4,50 zł.

Koszt pielęgnacji soczewek

Wszystkie soczewki wielokrotnego użytku wymagają stosowania specjalnych płynów pielęgnacyjnych, a także pojemnika na soczewki. Te produkty również trzeba doliczyć do dziennych kosztów użytkowania szkieł kontaktowych, gdyż są one niezbędne w codziennej pielęgnacji kontaktów. Płyn wielofunkcyjny o pojemności 360 ml wystarcza na 3 miesiące i kosztuje ok. 24 zł, a więc dzienny koszt jego eksploatacji to 30 gr. Do takiego płynu dołączany jest zawsze pojemnik na soczewki, chyba że zakupimy płyn o mniejszej pojemności tj. 100 ml. Pojemniczki kosztują około kilku złotych, więc tak czy inaczej nie jest to duży wydatek. Płynów pielęgnacyjnych używamy zarówno do soczewek sferycznych, jak i torycznych, czy multifokalnych. Na początek przygody z soczewkami kontaktowymi poleca się zakup specjalnych zestawów startowych, które przeznaczone są na miesiąc użytkowania - np. zestaw startowy evo2lution za 19,99 zł. Jeśli ten rodzaj korekcji wzroku nie przypadnie pacjentowi do gustu, nie będzie musiał żałować wielkiej inwestycji.

Na zdjęciu widzimy rękę wkładającą monetę do świnki skarbonki.

Koszt użytkowania soczewek torycznych

Astygmatycy muszą niestety liczyć się z nieco większymi kosztami niż osoby o sferycznych wadach wzroku. Wynika to przede wszystkim z bardziej skomplikowanej konstrukcji soczewki. Szkła toryczne wykonuje się na zamówienie, aby dokładniej dopasować je do budowy oka i korygowanej u pacjenta wady. Najpopularniejsze i najbardziej korzystne cenowo będą tutaj ponownie szkła miesięczne – ich dzienny koszt to 1,55 zł, z uwzględnieniem płynu pielęgnacyjnego – 1,85 zł. Dwutygodniowe soczewki toryczne wraz z pielęgnacją będą nas kosztowały 2,20 zł dziennie. I znów w tym przypadku najdroższą opcją będą dla pacjentów szkła jednodniowe, których jedno opakowanie kosztuje średnio 94 zł i wystarcza na 15 dni. Dzienny koszt użytkowania jednodniowych soczewek torycznych wynosi zatem 6,25 zł.

Na grafice przedstawione są trzy opakowania soczewek torycznych

Koszt użytkowania soczewek progresywnych (multifokalnych)

Zdecydowanie najdroższym rodzajem soczewek (ze względu na korygowaną wadę) są szkła progresywne przeznaczone dla osób cierpiących na starczowzroczność. Umożliwiają widzenie zarówno z dali, jak i bliży, i eliminują konieczność posiadania okularów do czytania. Opakowanie liczące 6 szt. miesięcznych soczewek kosztuje średnio 177 zł, a więc codziennie pacjentowi z portfela ubywa 1,96 zł (razem z pielęgnacją). Obecnie w Polsce bardzo trudno znaleźć soczewki multifokalne dwutygodniowe, natomiast pojawiły się już jednodniowe. Opakowanie zawierające 30 sztuk szkieł kosztuje średnio około 103 zł, co daje dzienną kwotę ok. 6,86 zł.

Porównanie kosztów użytkowania soczewek wg rodzajów

Dzienny koszt soczewek

Dzienny koszt pielęgnacji

suma

Sferyczne roczne

0,48 zł

0,30 zł

0,78 zł

Sferyczne miesięczne

0,90 zł

0,30 zł

1,20 zł

Sferyczne dwutygodniowe

1,50 zł

0,30 zł

1,80 zł

Sferyczne jednodniowe

4,50 zł

-

4,50 zł

Sferyczne całodobowe

1,05 zł

0,30 zł

1,35 zł

Toryczne miesięczne

1,55 zł

0,30 zł

1,85 zł

Toryczne dwutygodniowe

1,90 zł

0,30 zł

2,20 zł

Toryczne jednodniowe

6,25 zł

-

6,25 zł

Toryczne całodobowe

1,76 zł

0,30 zł

2,06 zł

Progresywne miesięczne

1,96 zł

0,30 zł

2,26 zł

Progresywne jednodniowe

6,86 zł

-

6,86 zł

Im droższe, tym lepsze?

Zwykło się przyjmować, że im coś jest droższe, tym lepszej jakości. Jak się ma ta zasada w odniesieniu do soczewek kontaktowych? Wyższa cena w przypadku szkieł torycznych i progresywnych wynika przede wszystkim z bardziej skomplikowanej konstrukcji soczewek. Można powiedzieć, że szkła sferyczne mają bardziej uniwersalne parametry, znacznie łatwiej dopasować je do pacjenta. Poza tym, im krótszy czas użytkowania kontaktów, tym wyższa cena – jednorazówki są produkowane również z myślą o osobach, które zamierzają nosić soczewki jedynie okazjonalnie. W takim wypadku nie jest to duży wydatek. Soczewki całodobowe brane pod uwagę w tabeli mają miesięczny okres użytkowania i charakteryzują się lepszym materiałem wykonania, aby posłużyć pacjentowi całą dobę. Również soczewki dwutygodniowe (marki ACUVUE) mogą być używane w trybie przedłużonym, dlatego ich cena jest dużo wyższa niż miesięcznych. Specjalista podczas konsultacji weźmie pod uwagę nie tylko wyniki badań oraz budowę oka, lecz także warunki finansowe określone przez pacjenta.

Powiązane artykuły