Jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?

Data publikacji: 2017-04-10 13:26:35
Kategorie: Ogólna

Soczewki kontaktowe to wspaniały sposób na skuteczną korekcję naszego wzroku. W dodatku są one wygodne w codziennym użytkowaniu i w przeciwieństwie do okularów nie rzucają się w oczy, co umożliwia wykonywanie wszelkich aktywności, nawet tych najbardziej ekstremalnych. Często wielu początkujących użytkowników zastanawia się jak założyć i zdejmować soczewki kontaktowe, w taki sposób, aby tego typu czynność nie sprawiała uczucia dyskomfortu. Poniżej znajdziesz przydatne porady, które pomogą Ci wykonać te czynności szybko i sprawnie.

Jak założyć soczewkę kontaktową?

 1. Po pierwsze pamiętaj, aby przed założeniem soczewek dobrze umyć swoje ręce. Jest to bardzo ważne, ponieważ podczas kontaktu z soczewką, skóra naszych dłoni może przenieść na jej powierzchnię różne zabrudzenia, tłuszcze, a nawet bakterie. Dlatego pamiętaj - higiena osobista przede wszystkim. Umyj ręce antybakteryjnym mydłem, najlepiej w płynie. Na koniec pamiętaj o dokładnym wytarciu dłoni w ręcznik, który nie będzie się strzępił.
 2. Kolejno, powinniśmy sprawdzić czy nasze szkła korekcyjne nie obróciły się na drugą stronę. W tym celu wystarczy ułożyć soczewkę na opuszek naszego palca i obrócić pod światło, tak abyśmy mogli ją dokładnie obejrzeć. Jeżeli zauważymy, że brzegi soczewki uginają się, będziemy wiedzieli, że jest ona źle obrócona. Soczewka jest gotowa do użycia, w momencie gdy jej krawędzie tworzą idealnie półkolisty kształt. Przygotowaną soczewkę kładziemy na opuszek palca wskazującego stroną wewnętrzną do góry. Producenci poszczególnych soczewek dostępnych na rynku, w celu lepszej identyfikacji tego problemu używają dodatkowych oznaczeń soczewek kontaktowych, dzięki czemu całe zadanie jest jeszcze prostsze.
 3. Przed założeniem soczewki powinniśmy przytrzymać palcami drugiej dłoni, górną brew. To uniemożliwi jej mruganie podczas zakładania.
 4. Palcami dłoni trzymającej soczewkę wywijamy dolną część powieki.
 5. Dość wolnym ruchem zbliżamy soczewkę do powierzchni naszego oka. Aby jeszcze łatwiej założyć soczewkę możemy skierować swój wzrok ku górze.
 6. Po założeniu soczewki puszczamy nasze powieki i na chwilę zamykamy oczy, co powinno dobrze wyregulować jej położenie na gałce ocznej.
 7. Tę samą czynność wykonujemy również dla drugiego oka.

Aby, jak najlepiej założyć soczewki kontaktowe i nie ulec pomyłce, warto zawsze zacząć od swojego prawego oka, co zminimalizuje ryzyko zamiany soczewek.

Jak zdjąć soczewkę kontaktową?

 1. Pamiętaj o dokładnym umyciu rąk i wysuszeniem ich powierzchni ręcznikiem.
 2. Skieruj swój wzrok ku górze, a środkowymi palcami dłoni odsuń dolną część powiek.
 3. Następnie wolnym ale zdecydowanym ruchem zbliżamy palec wskazujący, aż do napotkania dolnej krawędzi soczewki.
 4. Następnie musimy zsunąć soczewkę w dół.
 5. Przy pomocy kciuka i palca wskazującego ostrożnie wyjmujemy soczewkę z oka.
 6. Jeżeli używamy soczewek jednorazowych, możemy je spokojnie wyrzucić do śmieci. W przypadku soczewek dwutygodniowych lub soczewek miesięcznych możemy odłożyć do pojemniczka na soczewki.

Podczas zdejmowania soczewek warto również zaczynać od prawego oka, dzięki czemu nie pomylimy się i nie zamienimy swoich szkieł kontaktowych.

Soczewki miesięczne wymagają od nas dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, które powinniśmy przeprowadzić przy pomocy specjalistycznych płynów. Znajdziesz je na naszej stronie tutaj.