Czym są soczewki kontaktowe?

Data publikacji: 2017-11-16 16:14:57
Kategorie: Ogólna , Wszystko o soczewkach

Popularyzacja soczewek kontaktowych w ostatnich latach sprawiła, że są dla nas na wyciągnięcie ręki, łatwo dostępne. Producenci prześcigają się w pomysłach konstrukcyjnych, mających na celu poprawę skuteczności korekcji, a także komfortu użytkowania soczewek. Soczewki na wielu płaszczyznach wyprzedzają korekcję okularową: są bardziej estetyczne, dają lepsze widzenie, a także nie zniekształcają obrazu. Na przestrzeni lat powstało wiele mitów na temat soczewek, ich pielęgnacji, a także sposobu codziennego użytku. Aby dobrze zrozumieć mechanizm działania tego sposobu korekcji, najlepiej zacząć od badania u specjalisty, a dopiero później zakupienia pierwszych szkieł.

kobieta o niebieskich oczach

Soczewka kontaktowa – co to właściwie jest?

Soczewka kontaktowa to cienka wypukła soczewka nakładana bezpośrednio na gałkę oczną, a dokładniej na pokrywający ją film łzowy. Naturalnie jest przezroczysta, chociaż zdarza się, że producenci zabarwiają ją, aby ułatwić użytkownikom jej aplikację. Ze względu na funkcję, soczewki dzieli się na korekcyjne, terapeutyczne i kosmetyczne. Te pierwsze korygują krótkowzroczność i dalekowzrocznośćastygmatyzm oraz starczowzroczność (prezbiopię). Terapeutyczne stanowią opatrunek rogówkowy lub są nasączane lekiem, a kosmetyczne zmieniają kolor oczu. Ze względu na materiał wykonania, soczewki dzielimy na twarde i miękkie. Choć wydaje się, że szkła kontaktowe to wynalazek stosunkowo młody, w rzeczywistości liczy sobie już ponad 500 lat!

Zaczęło się jak zwykle – od da Vinci

leonardo da vinci - człowiek witruwiański

Początki soczewek kontaktowych sięgają renesansu, kiedy to jeden z najwybitniejszych umysłów wszech czasów, Leonardo da Vinci, opisał ich projekt. Dopiero w 1801 roku angielski fizyk Thomas Young skonstruował pierwszy działający model soczewek kontaktowych. Za ich ojca uważamy jednak Friedricha Antona Müllera, który zaaplikował je choremu na zaćmę pacjentowi i zapoczątkował rozwój tej techniki. W 1947 roku powstały twarde soczewki kontaktowe, które wyparły swoje szklane poprzedniczki, a później udoskonaliły się do soczewek gazoprzepuszczalnych (RGP). Miękkich szkieł zaczęto używać w latach 70. XX w., a hydrożelowych, stosowanych do dziś, od 1999 roku.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Gdy już wiemy, czym są soczewki kontaktowe, warto zapoznać się z podziałem na poszczególne rodzaje.

Ze względu na materiał wykonania:

- twarde – trwalsze i mniejsze niż soczewki miękkie, produkowane z tworzywa organicznego o wysokiej tlenoprzepuszczalności. Oczy długo się do nich przyzwyczajają.

soczewki miękkie – najpopularniejsze; wykonywane z hydrożelu lub silikonowego hydrożelu.

Ze względu na tryb noszenia:

soczewki jednodniowe – niewymagające żadnych środków pielęgnacyjnych, wyrzucane codziennie po zużyciu.

soczewki dwutygodniowe – zmieniane co 2 tygodnie, bardzo higieniczne – każda para soczewek noszona jest stosunkowo krótko

-  soczewki miesięczne – najpopularniejsze i najbardziej ekonomiczne. Zmieniane na tyle często, że są w pełni higieniczne, ale też o dość niskim koszcie noszenia.

soczewki kwartalne – zmieniane co 3 miesiące. Tanie oraz wymagające skrupulatnej pielęgnacji.

-  soczewki roczne – najtańsze, wymieniane co rok. Wymagające dokładnej pielęgnacji, używane przy nietypowych parametrach lub geometrii soczewek.

-  soczewki dzienne – zdejmowane na noc, rekomendowane przez specjalistów

-  soczewki całodobowe – bez zdejmowania przez określony czas

Ze względu na wadę wzroku:

soczewki sferyczne – używane do korekcji krótko- i dalekowzroczności

soczewki toryczne – korygujące astygmatyzm

soczewki progresywne – dla osób powyżej 40 roku życia, które zaczynają mieć problemy ze wzrokiem (starczowzroczność). Dzięki tym szkłom możliwe jest jednoczesne widzenie przedmiotów dalekich i bliskich. Ich jedyną wadą jest długa adaptacja, jednak po czasie problemy znikają bądź redukują się.

Pamiętaj o wizycie u specjalisty

podświetlana tablica okulistyczna

Wiemy już, czym są soczewki kontaktowe i jak ich używać. Jeśli naprawdę zdecydowaliśmy się na tę metodę korekcji wzroku, musimy porozmawiać na ten temat z okulistą lub optometrystą. To on sprawdzi, czy nie występują przeciwwskazania do noszenia soczewek, a następnie doradzi nam, który ich rodzaj wybrać. Jeśli pragniemy, aby nasze oczy były zdrowe, musimy dbać o wzrok i odwiedzać okulistę przynajmniej raz w roku.