Dobór soczewek kontaktowych

Data publikacji: 2018-03-21 16:21:00
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Soczewki kontaktowe, pomimo że są wyrobem medycznym, są dziś bardzo łatwo dostępne. Znajdziemy je nie tylko w salonach optycznych, ale także w sklepach internetowych, aukcjach, w drogeriach, a nawet na przydrożnych straganach. Ich użytkownikom zdarza się zapomnieć, że każdorazowe założenie szkieł kontaktowych wiąże się z konsekwencjami, które odbijają się na naszym zdrowiu. Bowiem nawet jeśli od lat nosimy okulary i doskonale znamy swoją wadę wzroku, nie jesteśmy w stanie samodzielnie dobrać soczewek. Noszenie nieprawidłowo dobranych do naszych oczu szkieł nosi ze sobą ryzyko poważnych infekcji oraz odczuwanego dyskomfortu podczas noszenia soczewek. Często zdarza się, że potencjalni użytkownicy rezygnują z noszenia kontaktów po kilku aplikacjach, argumentując to niewygodą czy słabą ostrością widzenia.  

urządzenie do badania wzroku

Gdzie dobrać soczewki kontaktowe?

Nie ma nic dziwnego w tym, że źle czujemy się w soczewkach, które sami sobie dobraliśmy. Dobraliśmy - na podstawie takich czynników jak cena, marka, popularność, polecenia znajomych. Szkła kontaktowe to jednak nie nowy płaszcz zimowy, który nawet jeśli nie do końca przylegający do naszego ciała i tak nadaje się do użycia. Różnimy się między sobą nie tylko kolorem oczu, ale także ich budową, kształtem. Dobierając soczewki kontaktowe, nie możemy sugerować się jedynie rodzajem korygowanej wady wzroku oraz mocą. Szkła posiadają również takie parametry jak średnica, czy promień krzywizny. Od ich właściwego dopasowania zależy to, jak soczewka będzie się na naszym oku zachowywała. Czy będzie się swobodnie poruszała razem z ruchem gałki ocznej, czy nie będzie zbyt luźna, grożąc wypadnięciem. Soczewki kontaktowe może dobrać nam jedynie optometrysta lub okulista.  

okulary na półce w sklepie okulistycznym

Soczewki prawidłowo dobierze jedynie specjalista

Dopasowanie soczewek kontaktowych wymaga profesjonalnych kwalifikacji, które posiada jedynie specjalista w tej dziedzinie. Prawidłowo dobrane szkła muszą zapewnić optymalną ostrość wzroku, doskonały komfort oraz bezpieczeństwo i zdrowie oczu. Nie ma jednego typu soczewek idealnych dla wszystkich pacjentów, mało tego, nawet metoda ich zakładania jest ustalana indywidualnie. W zależności od wybranego typu soczewek, czasem koniecznym jest również dobór odpowiedniego płynu pielęgnacyjnego czy kropli do oczu. To wszystko wiąże się z nieskomplikowanym, ale rutynowym i kluczowym schematem pielęgnacji szkieł, który należy sobie przyswoić. Nauczenie pacjenta utrzymywania prawidłowej higieny oraz postępowania z soczewkami jest również obowiązkiem okulisty lub optometrysty. Aby użytkowanie szkieł kontaktowych było łatwe, komfortowe i bezpieczne, należy o nie we właściwy sposób dbać, inaczej tracą swoje właściwości.  

Jak wygląda proces doboru soczewek?

W trakcie wizyty związanej z doborem soczewek kontaktowych okulista lub optometrysta przeprowadza szczegółowe badanie. Najpierw ocenia wadę wzroku pacjenta, potem bada przedni odcinek oka, aby sprawdzić stan rogówki i wykluczyć ewentualne uszkodzenia jej powierzchni. Następnie przechodzi do oceny ilości i jakości filmu łzowego, co jest kluczowym czynnikiem wpływającym na pozytywną decyzję w kwestii noszenia szkieł. Specjalista powinien również sprawdzić stan powiek od wewnątrz i zewnątrz, żeby potem przejść do pomiarów krzywizny rogówki oraz wielkości źrenicy. Gdy zostaną zrobione pomiary, okulista lub optometrysta może rozpocząć zakładanie pacjentowi soczewek próbnych, wykorzystując przy tym różne typy. Po znalezieniu najlepszego rozwiązania instruuje pacjenta, jak prawidłowo aplikować soczewki. Następnie udzieli informacji odnośnie opieki medycznej, a także częstotliwości wizyt kontrolnych, ustalanych indywidualnie. Pierwsza wizyta kontrolna następuje najczęściej około tygodnia lub dwóch po badaniu i dopiero po tym czasie, jeśli pacjent nie odnotował żadnych dolegliwości, następuje wypisanie recepty na wybrane soczewki kontaktowe.  

kobieta w okularach czytająca książkę

Dlaczego istnieje konieczność posiadania okularów?

Podczas wizyty związanej z doborem szkieł kontaktowych pacjent najpewniej usłyszy od specjalisty, że powinien również zaopatrzyć się w okulary. Czy oznacza to, że soczewki nie spełniają w wystarczający sposób swojej roli? I tak, i nie, gdyż kontakty nie stanowią pełnego substytutu okularów. Konieczność posiadania okularów wiąże się z tzw. “wszelkim wypadkiem”, który może wystąpić na przykład w przypadku infekcji oka. Okulary przydadzą się także przy zgubieniu lub niezaopatrzeniu się w świeżą parę szkieł na czas. Niektórzy pacjenci noszą soczewki jedynie okazjonalnie, a inni ze względu na rodzaj wykonywanej pracy, są bardziej narażeni na wysuszanie oczu. Wymagające warunki otoczenia (wiatr, kurz, klimatyzacja) czy praca przed komputerem to czynniki, które wpływają na zmniejszenie ilości wydzielanych przez nas łez. Pomimo dopasowania soczewek w oparciu o te pobudki istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia dyskomfortu lub bólu oczu. Zawsze należy zatem mieć w torebce okulary “na wszelki wypadek”.

Powiązane artykuły