Jak unikać infekcji oczu podczas korzystania z soczewek?

Data publikacji: 2017-04-10 09:05:44
Kategorie: Ogólna

Dość częstym problemem osób korzystających z soczewek kontaktowych są infekcje i podrażnienia oczu. Nie oznacza to jednak wcale, że jesteśmy na nie skazani, nosząc soczewki. Wystarczy jedynie stosować się do podstawowych zasad higieny i odpowiednio dbać o noszone szkła kontaktowe.

Przede wszystkim należy absolutnie przestrzegać zaleceń specjalisty, jeśli chodzi o czyszczenie soczewek kontaktowych. Często popełnianym błędem jest rezygnacja z czyszczenia mechanicznego oraz niewymienianie płynu do soczewek w pojemniczku do przechowywania soczewek. Zdarza się także, że dotykamy soczewki bez uprzedniego umycia rąk. Jest to absolutnie niedozwolone, jeśli chcemy uniknąć bolesnych infekcji. Warto wspomnieć jeszcze o tym, że zawsze należy ściągnąć soczewki, kiedy zaczynamy odczuwać jakikolwiek dyskomfort.

Powinniśmy także ostrożnie podchodzić do noszenia soczewek w trakcie choroby, zwłaszcza kiedy bierzemy antybiotyki. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej zrezygnować na ten czas z wygody, jaką dają soczewki kontaktowe lub omówić tę kwestię z lekarzem.