Jak wygląda wizyta u okulisty?

Data publikacji: 2017-04-10 12:49:41
Kategorie: Ogólna

Regularne badanie wzroku jest bardzo ważne. Jeśli zastanawiasz się jak wygląda wizyta u okulisty, ten post jest właśnie dla Ciebie!

Typowa wizyta u okulisty powinna składać się z następujących badań:

  • wywiad
  • badanie ostrości wzroku,
  • sprawdzenie pola widzenia
  • sprawdzenie ciśnienia śródgałkowego
  • badanie przedniego odcinka oka,
  • badanie dna oka,
  • dobranie okularów lub soczewek (jeśli występuje taka konieczność)

W trakcie wywiadu lekarz powinien zapytać cię o Twój wzrok, motyw wizyty, problemy z oczami, przebyte choroby i niepokojące objawy.  Potem okulista ocenia stan powiek, oczodołów, ruchomość gałek ocznych i przystępuje do badania ostrości wzroku. Często najpierw przeprowadza się refraktometrię, czyli komputerowe badanie wzroku. Pozwala  szybko sprawdzić rząd wielkości wady wzroku, ale nie daje wystarczająco dokładnych wyników pozwalających dobrać szkieł korekcyjnych. Następnie w celu dokładniejszego zbadania ostrości widzenia do dali, okulista poprosi o przeczytanie rożnej wielkości liter ze specjalnych tablic (często wyświetlanych na ścianie). Przeprowadza się także badanie widzenia do bliży, które polega na polega na odczytaniu każdym okiem z osobna standaryzowanego tekstu ze specjalnych tablic testowych. Jeśli badanie wykaże problemy z ostrością wzroku, lekarz pomoże nam dobierać odpowiednie soczewki kontaktowe lub okulary.

Kolejne badanie to sprawdzenie pola widzenia, które umożliwia wykrycie takich chorób jak jaskra czy odklejenie siatkówki. Polega ono na obserwacji po kolei każdym okiem punktu świetlnego. Regularne badanie pola widzenia i rozpoznawania kolorów jest szczególnie ważne, dla osób narażonych na  zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD).

Kolejnym, ważnym elementem wizyty u okulisty jest zmierzenie ciśnienia śródgałkowego, przeprowadzane za pomocą bezkontaktowego aparatu (dmuchnięcie w oko) lub biomikroskopem okulistycznym (przy tym konieczne będzie znieczulenie oka kroplami).

Potem lekarz przechodzi do badania oka – najpierw przedniego odcinka oka - przy pomocy lampy szczelinowej (biomikroskopu) ocenia rogówkę, soczewkę, tęczówkę i komorę przednią oka. Następnie badanie dna oka – tarczy nerwu wzrokowego, plamki i siatkówki. Tutaj występuje konieczność rozszerzenia źrenic za pomocą specjalnych kropli. Potem okulista za pomocą wziernika okulistycznego (oftalmoskopu) ocenia struktury tylnego odcinka oka. Przy tym badaniu często stosuje się dodatkowo soczewki powiększające umieszczane przed badanym okiem.