Co zrobić, gdy spadnie soczewka kontaktowa

Data publikacji: 2017-04-10 12:00:49
Kategorie: Ogólna

Wiadomo, że użytkowanie soczewek pociąga za sobą konieczność szczególnie rygorystycznego przestrzegania zaleceń dotyczących higieny. Z tego względu tak często podkreśla się np., że soczewek można dotykać tylko umytymi rękoma, że konieczna jest ich dezynfekcja za pomocą płynu do soczewek kontaktowych. Co jednak powinniśmy zrobić, jeśli podczas aplikacji soczewki zdarzy się, że spadnie nam ona na podłogę? Czy konieczne jest wyrzucenie jej i wymiana na nową?


Co zrobić, gdy spadnie soczewka

Oczywiście podłoga jest miejscem, na którym zawsze znajduje się mnóstwo różnych zanieczyszczeń, także niewidocznych gołym okiem. Jeśli soczewka upadnie, powinniśmy ją jak najszybciej podnieść. Kolejnym krokiem jest jej oczyszczenie za pomocą płynu dezynfekującego do soczewek. Dla bezpieczeństwa można ją pozostawić w płynie na kilka godzin.

Takie kroki przeważnie w pełni wystarczają do usunięcia wszystkich drobnych zanieczyszczeń z powierzchni soczewki, zatem jej ponowne założenie jest jak najbardziej możliwe. Oczywiście, jeśli odczujemy jakiś dyskomfort, należy jak najszybciej zdjąć soczewki z oka. Wskazane byłoby także udanie się do lekarza na wizytę kontrolną.