Noszenie soczewek kontaktowych a dyskomfort

Data publikacji: 2017-04-10 11:44:25
Kategorie: Ogólna

Zdarza się, że tuż po aplikacji soczewki odczuwamy dyskomfort. Warto zastanowić się nad tym, jakie mogą być tego przyczyny. Zwykle po samej aplikacji szkła kontaktowego oko potrzebuje chwili, by przyzwyczaić się do soczewki – w takich sytuacjach krótkotrwały dyskomfort jest rzeczą zupełnie naturalną.

Soczewki a dyskomfort

Jeśli jednak uczucie dyskomfortu nie minie od razu, musimy poszukać innej jego przyczyny. Relatywnie często zdarza się, że przy aplikacji soczewki nanosimy na nią jakieś maleńkie zanieczyszczenia.  Jeśli to one powodują niewygodę, wystarczy jedynie wyjąć soczewkę i opłukać ją w płynie pielęgnacyjnym do szkieł kontaktowych.

Jeśli po opłukaniu i ponownym założeniu soczewki kontaktowej nadal będziemy odczuwać niewygodę, prawdopodobnie przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być niewielkie uszkodzenia powierzchni soczewki. W takim przypadku należy wyrzucić soczewkę i wymienić ją na nową. Może się naturalnie zdarzyć, że nadal będziemy odczuwać pewien dyskomfort – wtedy należy skonsultować się ze specjalistą, który ustali jego przyczynę.

Niekiedy warto też zakropić oczy sztucznymi łzami i upewnić się wcześniej, że problemem nie jest suchość oczu. Jednak z całą pewnością porada u specjalisty jest zawsze dobrym rozwiązaniem, rozwieje to wszelkie nasze wątpliwości.