Gdzie kupować soczewki kontaktowe?

Data publikacji: 2018-02-14 13:11:53
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Rozpoczęcie użytkowania soczewek kontaktowych wiąże się z licznymi pytaniami oraz wątpliwościami, na które odpowiedzi zazwyczaj szukamy wśród znajomych. Istnieje przekonanie, że więcej dowiemy się od regularnego użytkownika soczewek niż z sieci czy od specjalisty. W końcu ta osoba ma wiedzę praktyczną, doradzi nam szczerze, co powinniśmy robić, jak i w jakie zaopatrzyć się w soczewki. Osobnym tematem jest noszenie soczewek kolorowych w wersji plano (0.00 D). Ludzie często nie zdają sobie sprawy, że soczewki bez korekcji wymagają takiej samej pielęgnacji soczewek oraz przestrzegania zasad ich noszenia. Należy zapamiętać, że rozpoczęcie przygody ze szkłami kontaktowymi nie jest sprawą błahą i nieistotną – zawsze wiąże się z ryzykiem.

kobieta robiąca zakupy w centrum handlowym

Wypróbuj produkt pod okiem specjalisty

Nie można podejmować decyzji samodzielnie – musi nam w tym pomóc specjalista – okulista lub optometrysta. Bardzo ciężko jest samemu dobrać soczewki kontaktowe, nawet w przypadku gdy nosimy okulary i znamy swoją wadę wzroku. Moc okularów niekoniecznie równa się mocy soczewek, nie wspominając nawet o innych parametrach. Te ostatnie często są uśrednione, co powoduje, że teoretycznie te same soczewki różnych marek różnie będą leżały na naszych oczach. Stąd pojawia się konieczność wypróbowania każdego produktu pod okiem specjalisty. Od prawidłowego doboru szkieł kontaktowych zależy nasz przyszły komfort, jakość widzenia oraz zdrowie. Być może szybciej byłoby zamówić sobie losowe soczewki kontaktowe, gwarantujemy jednak, że zawsze wiąże się to z późniejszymi zmianami i komplikacjami.

okulary na półce w sklepie

Nie eksperymentuj

Nie warto wyrzucać pieniędzy w błoto i eksperymentować z wyborem szkieł kontaktowych. Ani szkła korekcyjne, ani kosmetyczne nie są częścią garderoby – są ciałem obcym, które wkładamy sobie do oka! Każdy pacjent powinien dbać o to, by soczewki były dobrze dobrane, świeże, czyste oraz prawidłowo założone. Omijając któryś z tych punktów, w szybkim czasie porzuca się noszenie soczewek, tłumacząc sobie tę decyzję ich niewygodą i niepraktycznością. A wystarczyło tylko zaopatrzyć się uprzednio w zdrowy rozsądek i odrobinę rozwagi. To również specjalista nauczy nas, jak prawidłowo pielęgnować szkła kontaktowe, jak zakładać i zdejmować soczewki. Jak widać, wizyta u specjalisty jest istotną i jedną z najważniejszych kwestii w noszeniu soczewek.

Regularne zakupy

Załóżmy, że okulista lub optometrysta dobrał nam już konkretną parę soczewek. Pojawia się teraz przed nami pytanie, gdzie powinniśmy się w nie zaopatrzyć? Kupowanie soczewek niesie ze sobą wiele możliwości. W przeciwieństwie do okularów nie kupujemy ich jednorazowo, lecz musimy się regularnie w nie zaopatrywać. Dobrze jest też kupić sobie opakowanie soczewek na zapas, często bowiem zdarza się, że dzień wymiany przychodzi niespodziewanie i zostajemy rano bez szkieł. Albo co gorsza – z zużytymi szkłami, których absolutnie nie można zakładać na oczy, gdyż grozi to wdaniem się do nich zakażenia. Jak już zaczniemy przeglądać oferty z soczewkami kontaktowymi, zauważymy rozbieżność cenową pomiędzy różnymi formami sprzedaży.

wyciąganie karty płatniczej z portfela

Drożej, lecz na miejscu

Pierwszą opcją, o której prawdopodobnie pomyślimy, jest zakup szkieł kontaktowych stacjonarnie – u optyka. Na miejscu mamy profesjonalną pomoc i gwarancję tego, że soczewki są tym, za co się podają. W większości przypadków szkła dostaniemy od ręki, nie musimy czekać na dostawę. Na odpowiedź menadżera salonu czy optyka również nie musimy czekać – wszystko mamy od razu i na miejscu, co jest dużą przewagą. Możemy liczyć na pomoc w kwestii dopasowania szkieł, gdy pracownicy salonu optycznego posiadają uprawnienia optometrysty lub okulisty . Największym minusem stacjonarnych salonów są jednak dużo wyższe ceny produktów i czasem węższy asortyment niż w e-sklepach.

salon optyczny z okularami

Złap e-okazję

Zakupy przez Internet, mimo że jeszcze kilka lat temu rewolucyjne, dziś stoją na porządku dziennym. Aż 41% polskich użytkowników Internetu oraz 31% całej populacji kupuje w sieci. Stale pojawiają się nowe kategorie produktowe e-sklepów. Ludzie coraz chętniej kupują online okulary, a także soczewki kontaktowe, gdyż ich ceny są dużo niższe niż w stacjonarnych sklepach. E-commerce posiada certyfikaty potwierdzające wiarygodność, klientów zazwyczaj obsługują profesjonaliści, a oferta produktowa jest bardzo szeroka. Zakupy są szybkie, wygodne i tanie – e-sklepy prześcigają się w tym, który szybciej wysyła zamówienia, ma korzystniejsze oferty czy lepsze doradztwo. W czasach gdzie na komfort klienta wpływa nie tylko cena, sklepy online muszą odpowiadać na wszystkie potrzeby swojego klienta, oferując też coś ponadto. Warto też wspomnieć, że powszechnie używa się rozmaitych kuponów rabatowych, które rozsądnie wykorzystane pozwalają na zakupach zaoszczędzić naprawdę sporo gotówki.

dwie ręce wystające z monitora, które dokonują wymiany

Tani produkt – droga do zakażenia

Najtańsze soczewki kontaktowe, często nieznanego pochodzenia, można znaleźć na różnych aukcjach internetowych, wiąże się to jednak ze sporym ryzykiem. Towar zazwyczaj jest słaby jakościowo, niesprawdzony i podrabiany lub przechowywany w nieprawidłowych warunkach. Nie mamy żadnej gwarancji, że kupujemy oryginalny produkt – możemy jedynie zaufać obcemu sprzedawcy. Przypominamy kolejny raz, że soczewki kontaktowe to nie nowa sukienka – jeśli kupimy je w kiepskiej jakości, używane (sic!) - narazimy na ryzyko nasze zdrowie. Kupujemy szkła, aby lepiej i wyraźniej widzieć, po co więc kupować coś, co może tej funkcji nie spełniać? Dodatkowo może również przyczynić się do poważnych infekcji oczu, które nie tak łatwo i przyjemnie wyleczyć.

kobieta z torbami na zakupy

Coraz ważniejszy klient

Reasumując: soczewki kontaktowe należy kupować w sprawdzonych miejscach z odpowiednimi certyfikatami. Nie trzeba przepłacać, aby otrzymać dobrej jakości towar – można poszukać ciekawych promocji lub korzystać z kuponów rabatowych. E-sklepy nie odstają od sklepów stacjonarnych pod względem profesjonalizmu oraz asortymentu. W związku z ekspansją e-commerce na rynku kontaktologicznym sklepy internetowe walczą o klienta z dużą konkurencją. Często decydują się na rozszerzenie komunikacji sklep – klient, wprowadzając stacjonarny salon lub uruchamiając wszelkiego rodzaju chat-boty. Można również kupować u sprawdzonego optyka, licząc się tym samym z nieco większymi kosztami.