Soczewki dla osób z astygmatyzmem

Data publikacji: 2017-05-15 14:03:07
Kategorie: Wszystko o soczewkach

soczewki dla osób z astygmatyzmem

Jeszcze nie tak dawno temu osoby ze stwierdzonym astygmatyzmem miały problem ze znalezieniem odpowiedniej metody korekcji wzroku. Wszystko uległo zmianie wraz z pojawieniem się soczewek kontaktowych torycznych, które stały się doskonałą alternatywą dla okularów cylindrycznych dopasowywanych u optyka. Zobacz o czym warto pamiętać wybierając soczewki dla osób z astygmatyzmem i ciesz się doskonałą korekcją wzroku w każdej sytuacji.

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to specyficzna wada wzroku, która powoduje nieostre widzenie spowodowane zaburzeniem symetrii obrotowej oka. W astygmatyzmie poszczególne elementy oka takie, jak soczewka wewnątrzgałkowa i rogówka, nie są położone symetrycznie względem osi obrotu, a to sprawia, iż promienie światła wpadające do oka nie skupiają się na siatkówce w jednym punkcie lecz załamują się wzdłuż odcinka ograniczonego przez minimalną i maksymalną moc oka.

Jak widać astygmatyzm to nietypowa wada wzroku, dlatego do jej korekcji trzeba zastosować specjalne soczewki, które umożliwią nam pełną swobodę widzenia.

Różnice pomiędzy soczewkami torycznymi, a soczewkami sferycznymi

Na pierwszy rzut oka soczewki toryczne nie wyróżniają się niczym specjalnym i ciężko je odróżnić od sferycznych szkieł kontaktowych. Różnica leży w konstrukcji i budowie soczewki. Podczas gdy szkła sferyczne posiadają taką samą moc (liczbę dioptrii) na całej swojej powierzchni, to moc toryków może być rożna w poszczególnych miejscach soczewki. Zwykła soczewka szybko zgubiłaby swoje położenie na oku, dlatego szkła toryczne wyposażone są w dodatkową stabilizację umożliwiającą prawidłową korekcję wzroku.

Pytanie o to co to jest astygmatyzm?

Producenci soczewek proponują w tym zakresie różne rozwiązania, dlatego z pewnością znajdziemy takie, które najlepiej odpowiadają na nasze indywidualne potrzeby.

Które soczewki dla osób z astygmatyzmem najlepiej spełnią nasze oczekiwania?

Tak naprawdę odnalezienie tej jedynej soczewki torycznej jest niemożliwe, ponieważ każdy z nas odznacza się innego typu wzrokiem oraz posiada inną wrażliwość naszych oczu. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele rozwiązań, z których z pewnością wybierzemy coś odpowiedniego dla siebie.

Aby jak najlepiej dopasować soczewki, warto odwiedzić specjalistę optometrystę lub okulistę, którzy pomogą nam w dopasowaniu tej najlepszej soczewki i wskażą nam, jak zakładać i zdejmować soczewkę oraz prawidłowo czyścić. Taka wizyta jest niezwykle istotna i nigdy nie powinniśmy zakładać nowych soczewek lub zaczynać przygody z noszeniem soczewek, bez uprzedniej porady u specjalisty. Pamiętaj, że nieprawidłowa pierwsza aplikacja soczewek może mieć dla Ciebie opłakane konsekwencje.

Obrazek przedstawiający mężczyznę podczas badania optometrystycznego

Warto nadmienić, iż na rynku spotkamy, toryczne szkła miesięczne, jak i toryczne soczewki jednodniowe, które obecnie wykonuje się z materiałów hydrożelowych i silikonowo- hydrożelowych. Starszy technologicznie materiał hydrożelowy odznacza się wysokim nawilżeniem soczewki, co przekłada się na komfort jej noszenia, natomiast materiały silikonwo- hydrożelowe przepuszczają do oka więcej tlenu, dzięki czemu oczy są zdrowsze i wyglądają estetycznie nawet po wielu godzinach od ich założenia.

Jeżeli często przebywamy na słońcu warto też wybrać soczewki wyposażone w filtry UV. Pamiętajmy jednak, że soczewka kontaktowa zakrywa jedynie część powierzchni naszego oka i nie może ona w pełni ochronić go przed szkodliwym promieniowaniem, dlatego zawsze warto wesprzeć się odpowiednimi okularami lub goglami.

Wybierając soczewki dla osób z astygmatyzmem musisz pamiętać:

  • aby wybierać soczewki toryczne wyposażone w odpowiedni system stabilizacji
  • pamiętać o dopasowaniu soczewek pod okiem specjalisty okulisty lub optometrysty
  • wybierać sprawdzone soczewki pochodzące z oryginalnych źródeł

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Powiązane artykuły