Szanowny Użytkowniku. Korzystając z tej strony Twoja przeglądarka może zapisywać na Twoim komputerze pliki cookie, które mogą być przez nas wykorzystywane w celach analitycznych, marketingowych lub w celu dostosowania wyświetlanych treści. Pozyskane w ten sposób dane mogą w szczególności stanowić dane osobowe. Informacje na ten temat zawarto na stronie www.kontaktowe.pl/rodo. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na korzystywanie z tej technologii.
zamknij

Soczewki a nadwzroczność

Data publikacji: 2017-04-10 09:29:15
Kategorie: Ogólna

Nadwzroczność to wada wzroku polegająca na tym, że osoba nią dotknięta o wiele lepiej widzi przedmioty znajdujące się w pewnym oddaleniu, podczas gdy ma problemy, jeśli chodzi o zobaczenie czegoś z bliska. Naturalnie również osoby z wadą tego typu mogą z powodzeniem nosić soczewki kontaktowe, w tym przypadku zaleca się konkretnie soczewki skupiające, których moc optyczna wyrażana jest w dioptriach dodatnich.

Typowe soczewki dla osób z dalekowzrocznością mają relatywnie cienkie brzegi, ich środkowa część natomiast jest nieco grubsza. Soczewki o takim kształcie załamują promienie świetlne w kierunku środkowym, co powoduje, że ostatecznie skupiają się one na siatkówce oka.

Jakie działanie mają soczewki kontaktowe w przypadku nadwzroczności? Przede wszystkim widzimy obraz w jego naturalnej wielkości. Nie dochodzi do zniekształcenia obrazu nawet wtedy, gdy patrzymy w bok. Soczewki kontaktowe dają ogólnie znacznie lepsze pole widzenia niż okulary, pozwalają nam chociażby na obserwowanie obrazu z boku. Nie ma też obawy, że soczewka zaparuje.