Soczewki a nadwzroczność

Data publikacji: 2017-04-10 09:29:15
Kategorie: Ogólna

Nadwzroczność to wada wzroku polegająca na tym, że osoba nią dotknięta o wiele lepiej widzi przedmioty znajdujące się w pewnym oddaleniu, podczas gdy ma problemy, jeśli chodzi o zobaczenie czegoś z bliska. Naturalnie również osoby z wadą tego typu mogą z powodzeniem nosić soczewki kontaktowe, w tym przypadku zaleca się konkretnie soczewki skupiające, których moc optyczna wyrażana jest w dioptriach dodatnich.

Typowe soczewki dla osób z dalekowzrocznością mają relatywnie cienkie brzegi, ich środkowa część natomiast jest nieco grubsza. Soczewki o takim kształcie załamują promienie świetlne w kierunku środkowym, co powoduje, że ostatecznie skupiają się one na siatkówce oka.

Jakie działanie mają soczewki kontaktowe w przypadku nadwzroczności? Przede wszystkim widzimy obraz w jego naturalnej wielkości. Nie dochodzi do zniekształcenia obrazu nawet wtedy, gdy patrzymy w bok. Soczewki kontaktowe dają ogólnie znacznie lepsze pole widzenia niż okulary, pozwalają nam chociażby na obserwowanie obrazu z boku. Nie ma też obawy, że soczewka zaparuje.