Jakie soczewki kontaktowe dla krótkowidza

Data publikacji: 2017-04-10 11:57:45
Kategorie: Ogólna

Krótkowzroczność to dość powszechna wada wzroku, która objawia się tym, że osoba nią dotknięta widzi wyraźnie jedynie z bliska. Natomiast przedmioty i osoby znajdujące się w oddaleniu  (czasami nawet kilku centymetrów) widziane są niewyraźnie. Wadę tę można korygować na kilka sposobów, m.in. z użyciem okularów lub soczewek kontaktowych dla krótkowidza.

Soczewki dla krótkowidza – cechy

Jak łatwo się domyślić, krótkowzroczność to wada, która może utrudnić uprawianie sportu, jazdę samochodem czy też rozpoznawanie innych osób, jeśli znajdują się one np. w odległości kilku metrów. W zależności od wielkości wady, jej skomplikowania, możemy mieć problem z powyższymi czynnościami, ale gdy nie jest ona zbyt duża, możemy nawet przez pewien czas nie zdawać sobie sprawy z jej istnienia. Lekkie rozmycie obrazu nie musi nam się od razu kojarzyć z krótkowzrocznością. Jest to jednak sygnał, że należy odwiedzić specjalistę.

Oczywiście krótkowzroczność można korygować przy pomocy soczewek kontaktowych, w tym przypadku używa się soczewek o mocy wyrażonej w dioptriach minusowych.

Soczewki dla krótkowidza są wklęsłe. Oznacza to, że w swojej części środkowej są cieńsze niż na brzegu. Tego typu soczewka skutecznie rozprasza światło i jednocześnie przemieszcza  punkt skupienia na siatkówkę naszego oka.

Naturalnie także i w przypadku soczewek dla krótkowidzów mamy do wyboru soczewki jednodniowe, soczewki dwutygodniowesoczewki miesięczne i inne rodzaje soczewek. To, jakie soczewki wybierzemy, zależy w dużej mierze od wrażliwości naszych oczu, o czym poinformuje nas okulista.

Przy krótkowzroczności szczególnie istotne jest, by odwiedzać regularnie gabinet okulistyczny, gdyż wada ta może z czasem się pogłębiać, zwłaszcza jeśli nie przestrzegamy higieny widzenia, nadwyrężamy wzrok.