Soczewki kontaktowe sferyczne

Data publikacji: 2017-11-23 11:16:24
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Soczewki kontaktowe dzielimy ze względu na materiał ich wykonania, na tryb noszenia oraz na funkcję jaką spełniają. Pierwszy z tych podziałów wyróżnia soczewki miękkie i twarde, drugi – jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne, roczne i całodobowe. Natomiast ze względu na funkcję soczewki dzielimy na korekcyjne, terapeutyczne oraz kosmetyczne. Te ostatnie to popularne ostatnio szkła zmieniające kolor oczu lub uwydatniające go. Terapeutyczne mogą być stosowane jako opatrunek rogówkowy – chronią oko i pomagają w jego gojeniu się. Natomiast soczewki korekcyjne to te używane w celu poprawy wad wzroku takich jak: krótko- i dalekowzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność. Krótko- i dalekowzroczność korygują soczewki sferyczne.

ludzkie oko

Soczewki sferyczne – to znaczy jakie?

Soczewki kontaktowe korygujące różne wady różnią się od siebie budową. Te o konstrukcji sferycznej przypominają wycinek kuli i posiadają jednakową moc w polu widzenia. Poprawiają sferyczne wady wzroku – krótkowzroczność oraz dalekowzroczność, czyli te najpopularniejsze, „plusy” i „minusy”. Ich moc sferyczna waha się najczęściej między -12D a +8D, choć na komfort ich użytkowania mogą sobie pozwolić także osoby z wadami wzroku od -25 D do +25 D. Ten rodzaj soczewek (ze względu na konstrukcję) cechuje się najłatwiejszym technologicznie wykonaniem i jest najdłużej stosowany w kontaktologii.

Parametry soczewek sferycznych

Ten rodzaj szkieł posiada kilka parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę przed zamówieniem. Jest to przede wszystkim moc sferyczna określana w dioptriach, ale także krzywizna (BC) i średnica (DIA). Nosząc dodatkowo okulary, warto pamiętać, że ich moc nie jest identyczna z mocą soczewek. Te ostatnie nosimy bezpośrednio przylegające do rogówki, a nie tak jak okulary, kilkanaście milimetrów od oka. W określeniu prawidłowych parametrów pomóc nam może lekarz okulista lub optometrysta – w innym przypadku nie dobierzemy soczewek właściwych dla nas. To zaś wiąże się nie z korekcją wzroku, a z pogłębieniem wady, brakiem komfortu podczas noszenia soczewek i podrażnieniami oczu.

Podział ze względu na tryb wymiany

Soczewki kontaktowe sferyczne możemy podzielić ze względu na to, jak długo je nosimy oraz jak często musimy je zmieniać na nowe.

Wyróżniamy:

soczewki jednodniowe wyrzucane codziennie po zużyciu. Niewymagające czyszczenia oraz dezynfekcji. Wygodne, lecz stosunkowo drogie.

soczewki dwutygodniowe wymieniane co dwa tygodnie. Można ich używać jedynie przez 14 dni od momentu pierwszego założenia. Wymagające codziennej pielęgnacji.

soczewki miesięczne sposób wymiany analogiczny do dwutygodniowych, z tym, że używa się ich przez 30 dni.

soczewki kwartalne noszone przez 3 miesiące. Coraz rzadziej stosowane.

soczewki roczne używa się ich nawet przez rok. Dedykowane osobom z dużymi wadami wzroku, w przedziale nawet od -35,00 D do +35,00 D

soczewki całodobowe – soczewki, które możemy nosić i w dzień, i w nocy, bez zdejmowania – w okresie od kilku dni do miesiąca. W porównaniu do innych soczewek przenoszą więcej tlenu na rogówkę.

Koniecznie odwiedź specjalistę

Zanim zakupimy swoją pierwszą parę soczewek, pamiętajmy o wizycie u okulisty lub optometrysty. To wtedy dowiemy się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań, żebyśmy używali tej metody korekcji wzroku oraz jaki rodzaj soczewek wybrać. Ponadto, jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek dolegliwości związane z oczami, również niezwłocznie zgłośmy się do okulisty. Prawidłowy rytm wizyt u specjalisty to zwykle co 6-12 miesięcy, niezależnie od tego, czy zauważymy u siebie jakiekolwiek symptomy choroby.