Szanowny Użytkowniku. Korzystając z tej strony Twoja przeglądarka może zapisywać na Twoim komputerze pliki cookie, które mogą być przez nas wykorzystywane w celach analitycznych, marketingowych lub w celu dostosowania wyświetlanych treści. Pozyskane w ten sposób dane mogą w szczególności stanowić dane osobowe. Informacje na ten temat zawarto na stronie www.kontaktowe.pl/rodo. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na korzystywanie z tej technologii.
zamknij

Moc soczewek a moc okularów

Data publikacji: 2017-04-10 12:34:41
Kategorie: Ogólna

Osoby noszące soczewki kontaktowe dość często zauważają, że okuliści lub optometryści dobierają szkła kontaktowe o nieco innej mocy niż moc używanych okularów korekcyjnych. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd bierze się ta różnica.

Moc soczewek a moc okularów

Najczęściej sytuacja wygląda tak, że osoby z wadą wzroku do +/- 3,25 dioptrii noszą soczewki i okulary korekcyjne o takiej samej mocy. Ze względu na różnice odległości, w jakiej znajduje się soczewka kontaktowa i okularowa od oka, powyżej +/- 3,25 dioptrii moc soczewki kontaktowej zaczyna różnić się od mocy soczewki okularowej.

W przypadku soczewek minusowych moc soczewki kontaktowej ulega odpowiedniemu zmniejszeniu w porównaniu do mocy soczewki okularowej, natomiast w przypadku soczewek plusowych moc soczewki kontaktowej ulega odpowiedniemu zwiększeniu w porównaniu do mocy soczewki okularowej. Zmiany mocy soczewek kontaktowych są niezbędne, aby zapewnić właściwą korekcję optyczną wady wzroku. Nieuwzględnienie tych różnic prowadzi do nieprawidłowej korekcji wady wzroku – przekorygowania jej (zbyt silna moc soczewki) lub niedokorygowania (zbyt słaba moc soczewki). Różnice mocy okularów i szkieł kontaktowych można łatwo wytłumaczyć prawami optyki.

Podsumowując, jeśli nosimy okulary o mocy minusowej (krótkowzroczność), to soczewki kontaktowe będą miały odpowiednio mniejszą moc, a w przypadku okularów o mocy plusowej (dalekowzroczność), soczewki kontaktowe będą miały moc odpowiednio większą niż okulary. Dlatego właśnie nie należy samodzielnie dobierać soczewek kontaktowych - to zadanie powinniśmy zostawić okuliście lub optometryście.