Najtańsze soczewki kontaktowe – zastanów się, zanim kupisz

Data publikacji: 2018-03-07 15:17:53
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Najtańsze soczewki kontaktowe – na rynku, w Polsce, w sieci, na świecie, w sklepie – kuszą swoimi nieprzyzwoicie niskimi cenami. Czy jednak słusznie? Czy każda bardzo korzystna, tania oferta z reguły musi być podejrzana? A może wręcz przeciwnie: jeśli ktoś jest sprytny, to te same soczewki znajdzie w cenie dużo niższej od większości? Ze szkłami kontaktowymi w przypadku różnych wyprzedaży oraz maksymalnych obniżek jest ten problem, że nie zawsze uzyskujemy gwarancję jakości. Co innego upolować modny i oryginalny sweter na licytacji, a co innego produkt w głównej mierze wpływający na zdrowie. Artykuł medyczny rządzi się swoimi prawami i niestety co do jego bezpieczeństwa oraz wartości powinniśmy być bezwzględnie pewni.  

stos monet

Gdzie kupimy najtańsze soczewki kontaktowe?

Oczywiście, że w naszym sklepie. A już tak zupełnie poważnie – najważniejszym kanałem sprzedaży soczewek kontaktowych w naszym kraju jest Internet. To on definiuje rynek, a także kształtuje zachowania konsumenckie. Tam też znajdziemy zdecydowanie bardziej korzystne cenowo oferty niż w lokalnych sklepach stacjonarnych. Do zakupów należy oczywiście doliczyć koszty przesyłki, jednak i te często są dziś minimalizowane po negocjacjach sklepów z dostawcami. Najkorzystniejsze oferty znajdziemy wśród liderów cenowych, którymi bywają najczęściej sieci dyskontowe, choć te coraz częściej już od tego odchodzą. W zamian za to oferują nie tylko zamienniki dobrych jakościowo produktów, lecz często same produkty premium.

osoba pracująca przed komputerem

Niewiarygodnie tanio

Internet jest oczywiście dość szerokim medium umożliwiającym dystrybucję soczewek kontaktowych oraz akcesoriów z nimi związanych. Istnieje znacząca różnica pomiędzy ofertami e-sklepu posiadającego certyfikat wiarygodności a aukcjami internetowymi niezidentyfikowanych sprzedawców. Nie wiemy, skąd sprzedający nabywa oferowany przez siebie towar, nie mamy również pewności, czy produkt jest tym, za co się podaje. Pozostaje także kwestia właściwych warunków przechowywania szkieł kontaktowych oraz ich dat przydatności. Produkt medyczny niestety nie będzie nam służył, jeśli nie spełnia podstawowych wymagań. Może nam (a w szczególności naszym oczom) wyrządzić za to wiele szkód.

kobieta z torbami przed komputerowym straganem

Uważaj na koloryzowanie

Na tanie soczewki kontaktowe często „rzucają się” osoby nienoszące ich na co dzień, czyli zwykle takie, które poszukują szkieł kosmetycznych. Kolorowe soczewki, mimo że nie zawsze spełniają funkcję korekcyjną, nadal wymagają takiej samej gwarancji jakości oraz bezpieczeństwa. Wszystkie produkty z Chin kuszące swoją ceną oraz ekscentrycznością (soczewki zombie czy Lady GaGa) stanowią zagrożenie dla zdrowia naszych oczu. Często charakteryzują się koszmarnie niską przepuszczalnością tlenu oraz fatalnym materiałem wykonania. To zaś pierwszy krok do nabawienia się zapalenia rogówki, która na wskutek niedotlenienia zaczyna nieprawidłowo funkcjonować. W takich soczewkach będziemy czuć się zatem niekomfortowo, może również wystąpić zaczerwienienie i ból oczu oraz światłowstręt.

Kieruj się kilkoma zasadami

No dobrze, jak widać – i tak źle, i tak niedobrze – z jednej strony powinniśmy kupować soczewki przez Internet ze względu na szeroką ofertę produktową. Z drugiej na każdym kroku czeka na nas wiele pułapek – niski koszt nie sugeruje od razu, że produkt jest nieoryginalny. Najlepiej przy zakupach w okazyjnych cenach kierować się kilkoma żelaznymi zasadami. Podczas nabywania soczewek kontaktowych należy sprawdzić źródło – stronę internetową, social media, opinie na porównywarkach cenowych oraz innych portalach. Jeśli mimo tego nie jesteśmy czegoś pewni, warto zadzwonić do źródła i zapytać o wszelkie dręczące nas sprawy. Profesjonalizm obsługi dowodzi rzetelności sklepu oraz wystawianych przez niego ofert. Bardzo ważne, by produkty medyczne były sprzedawane w oryginalnych opakowaniach, w przeciwnym wypadku nie uzyskamy gwarancji bezpieczeństwa.

mężczyzna trzymający telefon w ręce

Najważniejszy jest specjalista

Najważniejszym punktem w procesie zakupowym soczewek kontaktowych oraz związanych z nimi akcesoriów jest konsultacja ze specjalistą. Nawet najlepszy e-sklep z milionem pozytywnych komentarzy na Opineo nie zagwarantuje nam zdrowia oczu oraz komfortu użytkowania wszystkich soczewek. To bowiem zależy przede wszystkim od doboru szkieł kontaktowych, czego nigdy nie powinniśmy robić sami. Żadna promocyjna superoferta nie może nas skusić do kupna „nie naszych” soczewek przed wizytą u optometrysty lub okulisty. Cóż, że cena korzystna, skoro może się okazać, że produkt jest niedostosowany do naszych oczu? Stąd już tylko krótka droga do infekcji, gdyż źle dopasowane soczewki będą podrażniały nasz narząd wzroku.

Powiązane artykuły