Soczewki dwutygodniowe czy miesięczne?

Data publikacji: 2018-07-13 15:37:38
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Rynek kontaktologiczny zapełniony jest bogatymi ofertami producentów z całego świata. Przeglądając sklepy z soczewkami kontaktowymi lub będąc u optyka, dostajemy oczopląsu na widok tylu opakowań szkieł. Chcąc wybrać coś dla siebie, najpierw przedzieramy się przez kilkadziesiąt rodzajów soczewek, a mnogość produktów wcale nam w tym nie pomaga. Szkła dzielą się ze względu na markę, producenta, czas noszenia, korygowaną wadę wzroku, tryb noszenia, materiał wykonania. Jeśli nie mamy pojęcia o kontaktologii, nie wiemy nawet, na co patrzeć w pierwszej kolejności. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że coś tam usłyszeliśmy na temat okresu użytkowania soczewek i wiemy, że występują szkła jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. Istnieją również roczne i kwartalne, ale te już powoli wychodzą z użycia, więc istnieje mamy niewielką szansę, że ktoś nam o nich opowiadał. Soczewki jednodniowe są jednorazowe, wyrzuca się je pod koniec dnia, po zużyciu. Natomiast z tych wielokrotnego użytku, które będą lepsze: soczewki dwutygodniowe czy miesięczne?

Miękkie soczewki kontaktowe na jasnym tle.

Soczewki dwutygodniowe a miesięczne: różnice

Podstawową i właściwie jedyną zauważalną na pierwszy rzut oka różnicą pomiędzy tymi rodzajami soczewek, jest czas użytkowania. Banalnie proste, a jednak warunkuje kilka innych rozbieżności, np. cenę, częstotliwość zakupu, czy markę szkieł. Soczewki dwutygodniowe są stosunkowo droższe od miesięcznych, ponadto jedno opakowanie (6 szt.) wystarcza na 1,5 miesiąca użytkowania. Standardowe opakowanie szkieł miesięcznych służy pacjentowi przez 3 miesiące. To oznacza, że stosując kontakty dwutygodniowe, częściej musimy kupować soczewki. Większość popularnych marek kontaktologicznych posiada w swojej ofercie soczewki 30-dniowe, jednak u niewielu z nich znajdziemy szkła dwutygodniowe. Jedną z najpopularniejszych marek soczewek kontaktowych w Polsce i Europie jest ACUVUE, firmy Johnson&Johnson. Jej asortyment obejmuje jedynie szkła jednodniowe oraz dwutygodniowe, co, jak się okazuje, przekonuje pacjentów do używania szkieł 14-dniowych.

Które soczewki lepsze?

Jak zwykle w przypadku produktów kontaktologicznych, a właściwie wszystkich medycznych, nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Część pacjentów zapewne wskaże szkła dwutygodniowe, a część miesięczne. Soczewki kontaktowe to bardzo indywidualna kwestia i najważniejszym wyznacznikiem w ich doborze jest optymalne dopasowanie. To dlatego zawsze zachęca się, aby pacjenci skontaktowali się wpierw ze specjalistą, a dopiero później zaczynali nosić kontakty. W gabinecie okulisty lub optometrysty będziemy mieć szansę wypróbowania różnych soczewek na podstawie przeprowadzonych badań. Po wizycie dostaniemy swoje pierwsze szkła na próbę, a po pewnym czasie (np. tygodniu), wrócimy do specjalisty na kontrolę. Jeśli w trakcie minionego czasu nie odczuliśmy żadnych dolegliwości związanych z noszeniem soczewek, najprawdopodobniej zostaną nam przepisane na stałe.

soczewki ACUVUE Oasys Soczewki ACUVUE 2 Soczewki Air Optix Aqua Soczewki SofLens59

Soczewki dwutygodniowe i miesięczne: przegląd

Wśród soczewek dwutygodniowych oraz miesięcznych znajdziemy szkła korygujące krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Niektóre z nich przeznaczone są także do noszenia w trybie przedłużonym lub całodobowym. Najpopularniejszymi szkłami sferycznymi 14-dniowymi są ACUVUE Oasys oraz ACUVUE 2. Zarówno jedne, jak i drugie są przeznaczone do noszenia w trybie dziennym oraz przedłużonym (dzień&noc). Wśród soczewek miesięcznych prym wiodą Air Optix Aqua, PureVision 2, a także SofLens59. Cieszące się popularnością szkła dwutygodniowe toryczne to ACUVUE Oasys for Astigmatism, miesięczne – PureVision Toric.

Powiązane artykuły