Soczewki dwutygodniowe – pielęgnacja

Data publikacji: 2018-06-26 11:10:11
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Stając przed wyborem idealnych dla nas soczewek kontaktowych, analizujemy kilka aspektów. Bardzo istotna jest dla nas cena, miesięczny koszt użytkowania oraz wygoda. Mówiąc zaś o tym ostatnim, nie mamy na myśli jedynie tych szkieł, z którymi na oczach czujemy się najbardziej komfortowo. Dość istotny jest dla nas sam proces noszenia i pielęgnacji soczewek: system wymiany, dzienny czas użytkowania, czyszczenie. Z tego względu od pewnego czasu dużą popularnością cieszą się szkła całodobowe, w których można spać, nie narażając przy tym zdrowia. Chętniej kupowane są także soczewki jednodniowe – jednorazowe, które pod koniec dnia wyrzucamy i nie musimy martwić się czyszczeniem i przechowywaniem. Dlaczego w takim razie najpopularniejszymi obecnie kontaktami w Polsce są soczewki dwutygodniowe soczewki ACUVUE?

Do pojemnika na soczewki nalewany jest płyn pielęgnacyjny.

Pomiędzy miesięcznymi a jednodniowymi

Soczewki dwutygodniowe to coś na kształt kompromisu pomiędzy szkłami miesięcznymi a jednodniowymi. Z jednej strony te jednorazowe są świetne, ale drogie i zdają nam się niepraktyczne przy codziennej korekcji wzroku. Z drugiej strony miesiąc to „kupa czasu”, kontakty trzeba właściwie pielęgnować, a jeśli coś po drodze pójdzie nie tak, będą niewygodne. Zdarza się, że soczewki o dłuższym okresie wymiany są źródłem infekcji oczu. Nie jest to oczywiście winą samych szkieł, a raczej niewłaściwej pielęgnacji, przenaszania, drzemania lub spania w nich. Słysząc jednak takie pogłoski, zaczynamy się obawiać, rezygnujemy z soczewek miesięcznych i szukamy dla nich jakiejś alternatywy. Napotykając zaś oferty szkieł dwutygodniowych, nie sposób nie zauważyć ACUVUE, które wiodą prym w tej kategorii. Swoją popularność zawdzięczają zaś wyjątkowym właściwościom oraz elastyczności (można je nosić w trybie przedłużonym).

Jak dbać o soczewki dwutygodniowe?

Niewątpliwym atutem szkieł 14-dniowych jest dwa razy krótszy okres użytkowania niż w przypadku soczewek miesięcznych. Jednak są to kontakty wielokrotnego użytku i tak czy inaczej, trzeba o nie dbać. Jeśli nie będziemy ich codziennie czyścić, przepłukiwać, dezynfekować oraz przechowywać w płynie do soczewek, nie będą nam dobrze służyły. Wszelkie zanieczyszczenia, białka i tłuszcze gromadzące się na powierzchni kontaktów nie zostaną wyeliminowane. Ostatecznie dojdzie do kontaktu oka z bakteriami osadzającymi się na soczewkach, a to może skutkować podrażnieniem oczu, a następnie infekcją. Prawidłowa pielęgnacja szkieł dwutygodniowych opiera się na codziennym procesie z wykorzystaniem płynu do soczewek. Oprócz tego należy przestrzegać terminu przydatności, podstawowych zasad higieny (mycie rąk przed kontaktem z soczewką) oraz systematycznej wymiany kontaktów.

Kobieta napełnia komorę pojemnika na soczewki świeżym płynem pielęgnacyjnym.

Czyszczenie soczewek dwutygodniowych

Najpierw musimy zaopatrzyć się w odpowiedni płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych. Najlepiej skonsultować to ze specjalistą, bowiem na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów. Niektóre z nich są na przykład odpowiednie dla wrażliwych i suchych oczu, inne zaś dla użytkowników soczewek twardych. Do zakupionego przez nas płynu najczęściej dołączany jest również pojemnik na soczewki, który pełni ważną rolę w całym procesie pielęgnacji. Kiedy mamy już wszystko, co potrzebne, czyli płyn, pojemnik i, rzecz jasna, soczewki, możemy przystąpić do działania. Pod koniec dnia, przed zmyciem makijażu, zdejmujemy soczewki kontaktowe, zaczynając od prawej. Kładziemy ją w zagłębieniu dłoni i dodajemy kilka kropel płynu, po czym zaczynamy czyszczenie mechaniczne poprzez pocieranie soczewki. Następnie przepłukujemy ją świeżą porcją preparatu pielęgnującego i wkładamy do odpowiedniej komory pojemnika wypełnionej płynem. Czynność powtarzamy dla drugiej soczewki, zamykamy szczelnie pojemniczek i zostawiamy tak kontakty na noc. Niektórzy producenci płynów pielęgnacyjnych dopuszczają nieco krótszy czas dezynfekcji szkieł (4/6 h) – należy jednak uważnie przeczytać ulotkę. Rano czystymi dłońmi otwieramy pojemnik na soczewki, aplikujemy kontakty, potem opróżniamy pojemniczek z resztek preparatu i myjemy go. Radzimy raz na zawsze zapamiętać – pojemnik na szkła również czyścimy świeżym płynem do soczewek! Po tym procesie pozostawiamy go do wyschnięcia.

Powiązane artykuły