Jak nosić soczewki dwutygodniowe?

Data publikacji: 2018-08-14 10:58:04
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Soczewki kontaktowe to nie tylko alternatywna do okularów metoda korekcji wzroku. Dziś to także codzienność wielu borykających się z wadą wzroku pacjentów, którzy nie potrafią funkcjonować bez kontaktów. Te umożliwiają im aktywny tryb życia, włączając w to czynne uprawianie sportu (nawet zawodowe), częste podróże, imprezy. Soczewki kontaktowe pozwalają na większą swobodę, czasem korzystniejszy wygląd, a w większości wypadków oczywiście wyraźniejsze widzenie. Od okularów odróżnia je to, iż umożliwiają widzenie również w obszarach peryferyjnych, nie zaparowują, ani nie pokrywają się kroplami deszczu. Szkła kontaktowe, wbrew pozorom, pozwalają na dużą elastyczność w kwestii wyboru, gdyż dzielą się na wiele rodzajów i podrodzajów. Wśród nich znajdziemy m.in. soczewki dwutygodniowe, roczne, kwartalne, miesięczne i jednodniowe. Szkła roczne (konwencjonalne) oraz kwartalne są dziś już rzadko używane, gdyż wyparte zostały przez soczewki częstej wymiany. Bardzo dużą popularnością cieszą się szczególnie szkła dwutygodniowe, gdyż obdarzone są szeregiem korzystnych dla pacjenta właściwości.

Kobieta eksponuje soczewkę kontaktową w ręku.

Zalety soczewek dwutygodniowych

 • częsta wymiana – soczewki kontaktowe częstej wymiany są dużo bezpieczniejsze i zdrowsze dla oczu niż ich poprzedniczki – soczewki roczne i konwencjonalne. Im dłuższy czas noszenia jednej pary szkieł, tym większe prawdopodobieństwo zanieczyszczenia ich powierzchni. Drobne zaniechania pielęgnacyjne prowadzą do gromadzenia się na soczewkach różnego rodzaju osadów i bakterii, które wpływają na dyskomfort użytkowania. Długotrwałe podrażnianie oczu kończy się natomiast infekcjami, które nie należą do najprzyjemniejszych.

 • wysoka higiena – wymiana pary soczewek co 14 dni jest wyjątkowo higieniczna, a co za tym idzie, zdrowa dla oczu pacjenta. W tak krótkim okresie łatwiejsze jest również zachowanie wszystkich właściwości soczewek, t.j. zwilżalność, gładkość i smarowność.

 • ekonomiczność – najbardziej rekomendowanymi przez specjalistów soczewkami kontaktowymi są szkła jednodniowe. Z racji tego, że nie wymagają pielęgnacji i są wyrzucane po jednorazowym założeniu, niemal całkowicie eliminują możliwość osadzenia się na nich zarazków i brudu. Są jednak najdroższym rodzajem soczewek kontaktowych i nie każdego pacjenta na nie stać. Polecanym wówczas rozwiązaniem są właśnie szkła dwutygodniowe, których jedno, 6-sztukowe opakowanie wystarcza na 1,5 miesiąca. Dla porównania jedno opakowanie soczewek jednodniowych starcza jedynie na 15 dni.

 • renomowane produkty – chyba każdy użytkownik soczewek w Polsce słyszał o marce ACUVUE. Obecnie wiedzie ona prym na polskim rynku kontaktologicznym, a jej najpopularniejszym produktem są ACUVUE Oasys, czyli soczewki dwutygodniowe. Prawie taką samą popularnością cieszą się, również dwutygodniowe, szkła ACUVUE 2 i ACUVUE Oasys For Astigmatism, a wcześniej ACUVUE Advance.

Kobieta aplikuje soczewki kontaktowe do oczu.

Soczewki dwutygodniowe: jak używać?

1. Zakładanie i zdejmowanie soczewek dwutygodniowych

Aplikacja szkieł kontaktowych dwutygodniowych wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku soczewek innych rodzajów.

 • Jak założyć soczewki dwutygodniowe?

  • Umyj dłonie antybakteryjnym mydłem w płynie, a następnie wysusz je niestrzępiącym się ręcznikiem.

  • Jeśli jesteś praworęczny, zacznij od prawego oka (ułatwi to zapamiętanie kolejności aplikacji szkieł). Nałóż soczewkę na czubek palca wskazującego, a następnie upewnij się, czy nie jest wywinięta na drugą stronę. Większość soczewek ma w tym celu oznaczenia (np. cyframi 123) – jeśli da się odczytać wskaźnik, szkła znajdują się na prawidłowej stronie.

  • Palcem wolnej ręki przytrzymaj górną powiekę. Przybliż palec z soczewką do oka i wolnymi palcami tej samej ręki uchwyć dolną powiekę. Zahamuje to odruch mrugania.

  • Skieruj wzrok ku górze i umieść soczewkę na oku. Następnie zamknij oko na kilka sekund, aż soczewka dopasuje się do gałki ocznej.

  • Powtórz powyższe czynności dla drugiego oka.

 • Jak zdjąć soczewki dwutygodniowe?

  • Umyj i osusz ręce.

  • Powoli przybliżaj palec wskazujący do oka, aż dotkniesz krawędzi soczewki. Zsuń soczewkę na białą część oka.

  • Delikatnie uszczypnij soczewkę (ściśnij ją za pomocą kciuka i palca wskazującego) i wyjmij ją z oka.

  • Powtórz powyższe czynności dla drugiego oka.

2. Pielęgnacja soczewek dwutygodniowych

Soczewki dwutygodniowe wymagają regularnej, codziennej pielęgnacji. Aby wyczyścić i zdezynfekować szkła, potrzebujemy płynu do soczewek miękkich. Większość płynów jest kompatybilna ze wszystkimi miękkimi szkłami kontaktowymi, nie musimy więc martwić się wyborem. Warto jednak przedyskutować go z okulistą lub optometrystą, zwłaszcza jeśli jesteśmy alergikami lub mamy wrażliwe oczy. Szkła dwutygodniowe przechowuje się w specjalnym antybakteryjnym pojemniku na soczewki dołączanym do płynu pielęgnacyjnego.

3. Soczewki dwutygodniowe – tryb przedłużony

Niektóre soczewki dwutygodniowe można nosić w trybie dziennym lub przedłużonym, jak np. ACUVUE Oasys lub ACUVUE 2. Oznacza to, że za zgodą specjalisty pacjent jest uprawniony do użytkowania soczewek całą dobę (nawet w trakcie snu). Taki sposób stosowania szkieł dwutygodniowych odpowiednio skraca jednak ich okres użytkowania. Jeśli więc pacjent będzie stosował soczewki w trybie ciągłym, bez zdejmowania, po 7 dniach i 6 nocach musi je wymienić na nowe.

4. Błędy w użytkowaniu soczewek dwutygodniowych

Jeśli chcemy prawidłowo używać soczewek dwutygodniowych, musimy pamiętać o tym, by nie popełniać powszechnych błędów. Zaliczają się do nich m.in. przenaszanie soczewek, spanie w nich, niedbałe pielęgnowanie, aplikacja brudnymi rękoma. Szkła przeznaczone są do użytku jedynie przez 14 dni, gdyż po tym czasie tracą swoje unikalne właściwości. Nie są już tak zwilżalne i gładkie, a ich noszenie może zacząć powodować dyskomfort. Zawsze powinniśmy także uważać na spanie w soczewkach i przede wszystkim – nigdy nie robić tego bez konsultacji ze specjalistą. Niedozwolone spanie w szkłach kontaktowych może skończyć się niedotlenieniem rogówki, gdyż soczewki dodatkowo ograniczają dopływ tlenu do rogówki podczas snu. Jeśli zaś wydaje nam się, że nie musimy przykładać się do pielęgnacji soczewek i wystarczy wyczyścić je raz na jakiś czas, bardzo się mylimy. Odczujemy to już po kilku dniach (lub nawet wcześniej, jeśli mamy wrażliwe oczu), kiedy osady zgromadzone na powierzchni soczewki zaczną podrażniać nasze oczy.  

Powiązane artykuły