Ile kosztują soczewki dwutygodniowe?

Data publikacji: 2018-07-24 11:34:17
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Kiedy rozważamy albo decydujemy się na stosowanie soczewek kontaktowych, zapewne w naszych głowach pojawia się wiele wątpliwości. Zaczynamy zastanawiać się, czy aby na pewno będziemy potrafili nosić szkła, aplikować je i zdejmować. Czy to aby na pewno bezpieczne i wygodne, czy nie będą nam łzawiły oczy, albo, co gorsza, czy soczewka w nich nie utknie. Kiedy już uporamy się z myślą, że jakimś cudem szkła na oczy założymy, pojawia się jeszcze jedna kwestia. Ile to będzie nas kosztowało? Zaczynamy googlować, wypytywać, przeglądać oferty i okaże się, że w zależności od korygowanej wady wzroku, zmienia się cena szkieł. Oprócz tego najdroższym rodzajem soczewek są jednodniowe, a najtańszym - wielokrotnego użytku – roczne, kwartalne lub miesięczne. Gdzieś pomiędzy plasują się szkła dwutygodniowe, bardzo w Polsce popularne. Ile zatem kosztują soczewki dwutygodniowe i czy opłaca się je stosować?

Stos srebrnych monet.

Ile kosztują soczewki dwutygodniowe?

Szkła przeznaczone do noszenia przez okres 14 dni rozpowszechniły się w Europie za sprawą firmy Johnson&Johnson i ich marki ACUVUE. W jej ofercie znajdziemy szkła jednodniowe oraz właśnie dwutygodniowe. Najpopularniejsze soczewki w Polsce, dwutygodniowe ACUVUE Oasys, kosztują około 70 zł. Opakowanie zawiera 6 sztuk szkieł, co oznacza, że wystarczy nam ono na 6 tygodni (1,5 miesiąca) użytkowania. Nieco droższe są szkła dwutygodniowe toryczne – ACUVUE Oasys for Astigmatism. Jedno opakowanie liczące 6 szt. soczewek kosztuje około 92 zł. W ofercie firmy Johnson&Johnson znajdziemy także soczewki ACUVUE 2 korygujące krótko- i dalekowzroczność. Są one wykonane z hydrożelu i w efekcie nieco tańsze od ACUVUE Oasys, gdyż ich cena oscyluje wokół 66 zł.

Dzienny koszt użytkowania szkieł dwutygodniowych

Ile zatem za sprawą noszenia soczewek dwutygodniowych będzie nam codziennie ubywało z portfela? Jeśli jesteśmy krótkowidzami lub dalekowidzami, dzienny koszt wyniesie ok. 1,60 zł. Jeśli cierpimy na astygmatyzm, będzie to 2,20 zł. Szkła wielokrotnego użytku wymagają jednak codziennej pielęgnacji, której niezbędnym elementem jest płyn do soczewek. Występuje on zwykle w trzech wariantach: 100 ml, 350 ml oraz 500 ml. Najmniejsza buteleczka wystarcza na około miesiąc użytkowania, 350 ml na 3 miesiące – i jest to chyba najrozsądniejszy wariant. Dzienny koszt pielęgnacji z płynem 100 ml wynosi ok. 53 gr, natomiast z płynem 350 ml – 33 gr. Do płynów zwykle dołączany jest pojemniczek, więc nie musimy kupować go osobno. Dzienny koszt użytkowania soczewek dwutygodniowych sferycznych z uwzględnieniem pielęgnacji wynosi zatem 1,93 zł, a szkieł torycznych – 2,53 zł.

Kobieta przymierza się do założenia soczewki kontaktowej, którą trzyma na palcu.

Soczewki dwutygodniowe na tle innych rodzajów szkieł

Tańsze od soczewek dwutygodniowych są w większości szkła miesięcznekwartalne oraz roczne, a droższe jednodniowecałodobowe i kolorowe. Średni dzienny koszt noszenia szkieł miesięcznych (sferycznych) to 90 gr, jednodniowych (sferycznych) 4,50 zł. Wszystkie kontakty korygujące astygmatyzm, prezbiopię lub inne, bardziej skomplikowane wady wzroku, są stosunkowo droższe. Przy wyborze soczewek należy jednak po pierwsze, stosować się do zaleceń specjalisty, po drugie, wziąć pod uwagę również inne niż cena czynniki. Przykładowo fakt, iż szkła miesięczne są tańsze niż dwutygodniowe, nie oznacza, że są od nich gorsze. Każdy rodzaj soczewek ma swoich zwolenników i właśnie z tego względu na rynku kontaktologicznym obserwujemy tak dużą różnorodność.

Powiązane artykuły