Jak długo można nosić soczewki dwutygodniowe?

Data publikacji: 2018-08-01 08:48:54
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Na rynku kontaktologicznym dostępnych jest wiele soczewek, różniących się od siebie w zależności od rodzaju, producenta lub marki. O tym jakie szkła będziemy nosić, decyduje specjalista: okulista lub optometrysta, który poprzez szczegółowe badanie wzroku określa naszą wadę refrakcji. Przeprowadzony przez niego wywiad pomaga określić nasz tryb życia, ten zaś warunkuje wybór konkretnych szkieł kontaktowych. Ważna jest przy tym także ocena filmu łzowego pacjenta – w przypadku zbytniej suchości oczu lub, gorzej, zespołu suchego oka, noszenie soczewek jest niemożliwe. Jednak jeśli nasz problem związany jest np. z wykonywaną pracą (przed ekranem komputera) możliwy jest wybór odpowiednich szkieł z dodatkową substancją nawilżającą. Czasem konieczne jest noszenie kontaktów o jak najkrótszym okresie wymiany (jednodniowych), które są najbardziej higieniczne i zdrowe dla naszych oczu. Jeśli jednak nie ma takiej potrzeby, będziemy mogli nosić dużo tańsze szkła wielokrotnego użytku – miesięczne, dwutygodniowe, kwartalne lub roczne. Najczęściej wybierane są obecnie soczewki dwutygodniowe i miesięczne ze względu na dużą higienę i umiarkowany koszt.

Kobieta zakłada soczewki kontaktowe.

Czy soczewki dwutygodniowe można nosić miesiąc?

Soczewki dwutygodniowe przeznaczone są do użytku przez 14 dni. Niektóre z nich, jak ACUVUE Oasys, ACUVUE Oasys for Astigmatism oraz ACUVUE 2 nadają się również do stosowania w trybie przedłużonym. Oznacza to, że można je nosić i w dzień, i w nocy, bez przerwy (oczywiście po uprzedniej konsultacji i zgodzie specjalisty). Tym samym czas stosowania szkieł skraca się o każdą noc w kontaktach. Jeśli zatem stosujemy soczewki dwutygodniowe w trybie całodobowym, będą nam służyły przez 7 dni i 6 nocy. Po tym czasie i zdjęciu soczewek z oczu należy je niezwłocznie wyrzucić, zaleca się również zrobienie przerwy od kontaktów – np. na jeden dzień. Tryb przedłużony nie uprawnia jednak do stosowania soczewek dwutygodniowych dłużej niż 14 dni. Do miesięcznego stosowania służą szkła miesięczne, które posiadają konstrukcję i właściwości zapewniające bezpieczeństwo oczu pacjenta przez miesiąc użytkowania.

Dlaczego soczewki dwutygodniowe nie mogą być noszone miesiąc?

Skoro producent soczewek przeznaczył swój produkt do noszenia jedynie przez 14 dni, musiał mieć ku temu stosowne powody. Każdy z użytkowników kontaktów słyszał o osobach, które regularnie przenaszają soczewki i podobno nie ponoszą żadnych konsekwencji. Być może w niektórych przypadkach przedłużanie terminu wymiany kontaktów nie kończy się momentalnie infekcją. Jednak niewykluczone, że w innych przypadkach akurat tak będzie. Oczy to bardzo wrażliwy narząd, charakterystyczny dla danej jednostki. Nie ma na świecie dwóch takich samych par oczu, dlatego każdy pacjent powinien stosować się do zaleceń specjalisty i używać produktów rekomendowanych przez niego. Jeśli będziemy nosić soczewki dwutygodniowe przez miesiąc i po przekroczeniu pierwszych dwóch tygodni nabawimy się infekcji, za szkodę odpowiedzialni będziemy my sami, a nie producent soczewek. Im bardziej wrażliwe oczy, tym krótszy czas wymiany soczewek – jeśli nie potrzebujemy nosić szkieł dwutygodniowych, specjalista przepisze nam miesięczne. I te będziemy mogli ze spokojem nosić przez całe 30 dni.

Badanie okulistyczne

Dla kogo soczewki dwutygodniowe?

  • dla zwolenników soczewek wielokrotnego użytku,
  • dla osób chcących optymalnej higieny - soczewki dwutygodniowe wymienia się co 2 tygodnie. Jest to kompromis pomiędzy jednodniowym a miesięcznym trybem wymiany, który dla niektórych pacjentów jest zbyt długi;
  • dla oszczędnych - szkła jednorazowe są najdroższe ze wszystkich, ale też najbardziej higieniczne; miesięczne należą do tych atrakcyjnych cenowo. Soczewki dwutygodniowe wydają się zatem idealnym rozwiązaniem dla osób, dla których miesiąc użytkowania jednej pary szkieł to za dużo, jeden dzień za mało.
  • dla użytkowników ACUVUE - najpopularniejsze w Polsce szkła kontaktowe to ACUVUE Oasys – przeznaczone na 14 dni użytkowania. Gwarantują one niebywały komfort noszenia nawet w trudnych warunkach otoczenia oraz w pracy, przed ekranem komputera. Są często polecane zarówno przez pacjentów, jak i specjalistów.