Co zrobić, gdy czujesz soczewki kontaktowe w oczach?

Data publikacji: 2018-01-17 11:56:39
Kategorie: Ogólna , Wszystko o soczewkach , Zdrowie oczu

Założyłeś soczewki kontaktowe po raz pierwszy i poczułeś dyskomfort, który teoretycznie szybko miał minąć, lecz nie ustępuje? Albo jesteś stałym użytkownikiem soczewek i od niedawna masz uczucie ciała obcego w oku? Możesz też mieć zaczerwienione, przekrwione oczy bądź czuć swędzenie, kłucie lub zadrapanie. Zdarza się nawet, że podczas noszenia soczewek dochodzi do pogorszenia ostrości widzenia. Co trzeba zrobić, gdy czuje się soczewki kontaktowe w oczach?

kobieta odczuwająca ból

Uczucia ciała obcego w oku nie należy bagatelizować

Zapewne pierwsze co zrobisz, to próba jak najszybszego zdiagnozowania problemu. Sprawdzasz, jak się czujesz bez soczewek na oku – jeśli dyskomfort ustępuje, domyślasz się, że coś jest nie tak z soczewkami. Jeśli nadal wydaje ci się, że w twoim oku znajduje się ciało obce, mimo że go nie ma – problem jest nieco większy. Trzeba mieć na uwadze, że nieprzyjemne uczucie może ustąpić wraz z upływem czasu. W obu wypadkach nie należy jednak bagatelizować tego dość nieprzyjemnego wrażenia.

kobieta siedząca na ziemi w kącie pokoju

Przyczyn uczucia soczewek w oczach może być wiele

W pierwszym przypadku, po zdjęciu soczewki sprawdź, czy nie ma na sobie śladów zanieczyszczeń lub nie jest uszkodzona. Następnie wyczyść ją płynem do soczewek. Istnieje możliwość, że twoje oczy są nadmiernie suche, wobec tego zaaplikuj krople do oczu. Możesz zrobić sobie krótką przerwę od noszenia soczewek, a następnie, po czasie, spróbować je założyć. Jeśli problem pojawi się ponownie, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Nie wiadomo bowiem, co jest przyczyną tego dyskomfortu: źle dobrana soczewka, płyn do czyszczenia, a może reakcja uczuleniowa? To samo powinieneś zrobić, jeśli od jakiegoś czasu nie masz na sobie soczewek, a uczucie ciała obcego w oku nie ustępuje.

niebieskie oko

Co powoduje dyskomfort podczas noszenia soczewek?

- zespół suchego oka

Schorzenie wynikające z nieprawidłowego składu łez bądź zbyt szybkiego ich parowania to częsta przypadłość użytkowników soczewek. Oko przestaje być odpowiednio nawilżane przez film łzowy i pojawia się dyskomfort. Aby przeciwdziałać suchemu oku, specjalista zwykle przepisuje specjalne krople do oczu i noszenie soczewek jest nadal możliwe.

- złe dopasowanie soczewek

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele marek, producentów i rodzajów soczewek. Każde dzielą się jeszcze na odpowiednią moc, promień krzywizny i średnicę. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że któryś z tych parametrów został nam źle dobrany lub powiększyła nam się wada wzroku. Pamiętajmy, że tylko specjalista jest w stanie dobrać soczewki odpowiednie dla nas. W żadnym wypadku nie róbmy tego na własną rękę.

- zanieczyszczenie soczewki

Istnieje możliwość, że na powierzchni soczewki znalazły się jakieś drobne zanieczyszczenia lub pyłki i wystarczy ją jedynie przepłukać.

- uszkodzenie soczewki

Jeśli po przepłukaniu płynem dyskomfort nadal się utrzymuje, możliwe, że soczewka uległa uszkodzeniu. W takim przypadku należy wymienić ją na nową.

- przenaszanie i spanie w soczewkach

Dotrzymywanie terminu wymiany szkieł jest obowiązkiem każdego użytkownika soczewek. Noszenie przeterminowanych soczewek może spowodować nie tylko dyskomfort, ale także narazić na poważne schorzenia. Tak samo w przypadku przeterminowanych płynów do soczewek.

- niewłaściwa higiena

Źle pielęgnowane soczewki staną się w niedługim czasie skupiskiem bakterii i drobnoustrojów. Wszystko co jest na powierzchni brudnej soczewki, przedostanie się niestety później do naszych oczu. Każde nieumycie rąk czy niezachowanie właściwej kolejności „makijaż → soczewki”, może mieć swoje konsekwencje.

- alergia

Alergicy powinni szczególnie przestrzegać wszystkich zasad higieny, noszenia i czyszczenia soczewek. Nawet coś, co może wydawać się nieistotne, może wywołać podrażnienia. Często zaleca się, aby osoby cierpiące na alergię nosiły soczewki jednodniowe, gdyż te są najmniej infekcyjne. Niestety taka przypadłość czasem eliminuje możliwość noszenia szkieł kontaktowych. Aby jednak podjąć właściwą dla siebie decyzję, należy skonsultować się z okulistą bądź optometrystą.

- choroby oczu

Niestety niewykluczone, że uczucie ciała obcego w oczach jest spowodowane rozwijającym się stanem zapalnym. Powinniśmy to wziąć pod uwagę, zwłaszcza, gdy jesteśmy stałymi użytkownikami soczewek, a problem pojawił się nagle. Zapalenie rogówki, spojówek, erozje nabłonka wymagają natychmiastowego zdjęcia soczewek i udania się do specjalisty. Każde leczenie schorzeń oczu należy rozpocząć w trybie pilnym, aby uniknąć pogorszenia się stanu naszych oczu.