Soczewki kontaktowe a zapalenie rogówki

Data publikacji: 2017-04-10 11:10:46
Kategorie: Ogólna

Faktem jest, że około 80% zachorowań na zapalenie rogówki stwierdza się u osób, które noszą soczewki kontaktowe. Czego powinniśmy unikać, jeśli chcemy cieszyć się wygodą, jaką dają szkła, i jednocześnie skutecznie uniknąć dolegliwości związanych z zapaleniem rogówki?

Soczewki a zapalenie rogówki

Najczęstszą przyczyną pojawienia się zapalenia rogówki jest płukanie soczewek nieodpowiednim preparatem, a nawet zwykłą wodą, czego bezwzględnie nie można robić. Relatywnie często okazuje się również, że zapalenie rogówki wywołane zostało przez bakterie zgromadzone w pojemniku na soczewki kontaktowe, który został ostatnio wymieniony nawet kilka lat temu. Tego rodzaju zaniedbania higieny są niedopuszczalne, jeśli chcemy uniknąć dokuczliwych infekcji oczu, a także powikłań z nimi związanych.

Jeśli chcemy nosić soczewki i cieszyć się zdrowiem oczu, powinniśmy zawsze pamiętać o terminie ich wymiany na nowe. Naturalnie nie wolno także używać płynu pielęgnacyjnego i pojemnika na soczewki dłużej niż to dozwolone (każdy z preparatów do soczewek ma swój czas przydatności do użytku). Jeśli wybieramy się w podróż, dobrze byłoby zdecydować się albo na soczewki o przedłużonym trybie noszenia albo na szkła kontaktowe jednodniowe – łatwiej utrzymać higienę w przypadku tych dwóch wariantów. Więcej o soczewkach w podróży czytajcie także na naszym blogu.