W czym przechowywać soczewki kontaktowe?

Data publikacji: 2018-01-11 15:22:56
Kategorie: Ogólna , Wszystko o soczewkach

W użytkowaniu soczewek kontaktowych ważnych jest kilka punktów. Po pierwsze: dobór szkieł, po drugie: prawidłowe ich użytkowanie, po trzecie: właściwa pielęgnacja soczewek. Za punkt pierwszy odpowiada przede wszystkim specjalista: okulista lub optometrysta. Tylko on potrafi prawidłowo wskazać odpowiedni dla nas rodzaj soczewek. Właściwe użytkowanie odnosi się do poprawnego zakładania i zdejmowania soczewek, a także przestrzegania terminu wymiany. Trzeci punkt dotyczy przede wszystkim czyszczenia soczewek. Jednak istnieje jeszcze jeden ważny element, o którym nie należy zapominać.

pojemniki na sól i pieprz

Przechowywanie soczewek kontaktowych

Pomiędzy prawidłowym użytkowaniem soczewek a ich pielęgnacją znajduje się jeszcze jeden bardzo istotny punkt: przechowywanie soczewek. Jeśli używasz szkieł jednodniowych, po ich zużyciu, każdego dnia, zdejmujesz je, a następnie wyrzucasz. Jednak w przypadku gdy nosisz soczewki wielokrotnego użytku - soczewki dwutygodniowe, soczewki miesięcznesoczewki kwartalne czy soczewki roczne, musisz je zdjąć przed snem. Wyjątkiem są tutaj szkła całodobowe. Oczywiście soczewki nie mogą sobie leżeć gdziekolwiek i czekać, aż rano zechcemy je założyć. Muszą być odpowiednio przechowywane w płynie pielęgnacyjnym oraz w specjalnym pojemniku.

notes w kratkę

Jak przechowywać soczewki kontaktowe?

 1. Zaopatrz się w płyn do soczewek. Dziś najpopularniejsze na rynku są płyny wielofunkcyjne, w których nie tylko czyścimy czy dezynfekujemy soczewki, ale również je przechowujemy.

 2. Po zdjęciu soczewek wyczyść je mechanicznie w płynie (delikatnie pocieraj jej przednią i tylną powierzchnię).

 3. Dokładnie spłucz soczewki płynem.

 4. Napełnij obie komory pojemnika na soczewki płynem.

 5. Upewnij się, że szkła są całkowicie zanurzone w płynie.

 6. Dokładnie zakręć wieko pojemniczka i pozostaw na noc.

 7. Rano wyjmij soczewki z pojemnika i założ.

 8. Opróżnij pojemnik ze znajdującego się w nim płynu do soczewek.

 9. Przepłukaj pojemnik świeżym płynem.

 10. Pozostaw otwarty pojemnik do wysuszenia (wyjątkiem jest tutaj pojemnik dołączany do płynu SOLOCARE AQUA, który ze względu na zawartość jonów srebra należy po wyczyszczeniu zakręcać).

mężczyzna dotykający palcem skroni

Pamiętaj, by:

 • pozostawiać soczewki w płynie na czas zalecany przez producenta (zwykle min. 6 godzin);

 • nigdy nie używać wody z kranu (mineralnej też nie) ani soli fizjologicznej do mycia i płukania soczewek oraz pojemnika;

 • zwracać uwagę na datę przydatności płynu (średnio ok. 3 miesięcy od momentu otwarcia);

 • nie rozcieńczać, ani nie wykorzystywać raz użytego już płynu;

 • zawsze zakręcać butelkę z płynem po jego użyciu;

 • nie mieszać ze sobą różnych płynów;

 • pozwolić wyschnąć umytemu pojemniczkowi na soczewki - wycierając go ręcznikiem możemy przenieść na niego kurz czy drobinki materiału;

 • wymieniać pojemnik na soczewki najlepiej raz na miesiąc (nie rzadziej niż co 3 miesiące);

 • (jeśli nie nosisz soczewek codziennie, lecz tylko okazjonalnie) przed każdym użyciem wyczyścić soczewki i pozostawić w płynie na noc;

 • nie nawilżać soczewek np. śliną;

 • nie przelewać płynu do innego pojemnika (np. mniejszego, podróżnego - może to spowodować utratę sterylności płynu).

Przechowywanie soczewek - dlaczego jest tak ważne?

Większość osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że prawidłowe czyszczenie i dbanie o soczewki kontaktowe jest ważne. Jednak niestety bardzo niewiele osób wie, że to samo dotyczy pojemnika na soczewki. Pielęgnacja szkieł stanie się syzyfową pracą, jeśli będziemy pomijać wszystkie punkty pielęgnacji pojemniczka. Gdy już oczyścimy szkła, musimy przechować je w sterylnym miejscu - zanieczyszczony pojemnik i przeterminowany płyn nam w tym nie pomogą. Jeśli natomiast po użyciu płynu do soczewek wystąpi u nas reakcja alergiczna, należy go zmienić. Każdy wybór zarówno soczewek kontaktowych, jak i płynów, powinien być konsultowany ze specjalistą.