Jakie soczewki nosi dalekowidz?

Data publikacji: 2020-09-01 13:47:45
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Dalekowzroczność to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Co ją powoduje, jakie są objawy i jakie soczewki kontaktowe powinien wybrać dalekowidz?


Co to jest dalekowzroczność?

Dalekowzroczność (a właściwie nadwzroczność, zwana również hiperopią) to jedna z wad refrakcji, w wyniku której promienie świetlne w oku załamują się nieprawidłowo. W oku bez wady wzroku obraz powinien powstawać idealnie na siatkówce, natomiast u dalekowidza obraz powstaje za siatkówką. Dlaczego tak się dzieje? Powodem jest zbyt krótka gałka oczna lub zbyt słaba moc układu optycznego, na co często mają wpływ czynniki genetyczne. Co ciekawe, nadwzroczność powoduje pogorszenie widzenia nie tylko z bliska, ale praktycznie z każdej odległości. Oprócz nieostrego obrazu mogą pojawić się dodatkowe objawy, takie jak np. szybkie męczenie się oczu podczas czytania, bóle głowy czy problemy z koncentracją. Ze względu na stopnień zaawansowania nadwzroczność możemy podzielić na niską (do +3,0 D), średnią (od +3,0 D do +6,0 D) i wysoką (od +6,0 D).


Jakie soczewki na dalekowzroczność?

Dalekowzroczność można bez problemu skorygować. Najczęściej stosowaną metodą są okulary korekcyjne, które wyposażone są w szkła wypukłe (skupiające). Tego typu soczewki okularowe są grubsze w części centralnej, a cieńsze na brzegach. Drugim sposobem jest korekcja soczewkami kontaktowymi, które zyskują coraz więcej zwolenników ze względu na nieograniczone pole widzenia i większa swobodę niż dają okulary. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje szkieł kontaktowych. Które z nich korygują nadwzroczność? Służą do tego soczewki sferyczne, a więc najpopularniejszy typ soczewek. Dalekowidz powinien wybrać soczewki o mocy dodatniej (tzw. "plusy") - w przeciwieństwie do krótkowidza, który również używa soczewek sferycznych, ale “minusów”. Pamiętajmy, że decyzja o noszeniu soczewek kontaktowych musi być poprzedzona wizytą u specjalisty (okulisty lub optometrysty), a dobieranie ich na własną rękę nie jest dobrym pomysłem.


Dalekowzroczność a prezbiopia

Osoby po 40. roku życia często nie odróżniają nadwzroczności od prezbiopii (tzw. starczowzroczności). Prezbiopia to wada pojawiająca się wraz z wiekiem i związana z utratą elastyczności przez soczewkę oka, co powoduje trudniejsze przystosowywanie się wzroku do patrzenia z różnych odległości. Charakterystycznym objawem jest widzenie zamazanego tekstu (np. w książce lub gazecie) i odsuwanie go od oczu w celu łatwiejszego odczytania. Prezbiopię koryguje się innym typem szkieł kontaktowych - soczewkami multifokalnymi (zwanymi również progresywnymi), które umożliwiają wyraźne widzenie z odległości bliskich, dalekich i pośrednich.


Przykładowe soczewki kontaktowe dla dalekowidzów

W sklepie kontaktowe.pl mamy bardzo duży wybór soczewek dla dalekowidzów, które pochodzą wyłącznie od sprawdzonych producentów. Dostępne są sferyczne szkła kontaktowe o różnej częstotliwości wymiany: