Jaskra a noszenie soczewek kontaktowych

Data publikacji: 2017-04-10 12:34:08
Kategorie: Ogólna

Jaskra to choroba oczu prowadząca do trwałego uszkodzenia nerwu wzrokowego na skutek podwyższonego ciśnienia śródgałkowego. Nieleczona jaskra prowadzi do całkowitej utraty widzenia. Osoby cierpiące na jaskrę, które mają dodatkowo wadę wzroku, zastanawiają się często, czy możliwe jest w ich przypadku noszenie szkieł kontaktowych. Jak odpowiedzieć na to pytanie?


Soczewki kontaktowe a jaskra

Zdania są podzielone. Faktem jest, że każdy przypadek jest inny. Jeśli choroba nie ma zbyt ostrego przebiegu, lekarze dopuszczają możliwość noszenia soczewek, jednak nawet w takim przypadku pacjent powinien pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych oraz ścisłym przestrzeganiu zaleceń okulisty.  Chorzy na  jaskrę powinni dokładnie omówić kwestię noszenia szkieł kontaktowych z lekarzem i zastanowić się nad ryzykiem tym powodowanym.

Zatem o możliwości stosowania soczewek kontaktowych w przypadku jaskry zawsze decyduje prowadzący pacjenta lekarz okulista. Bezwzględnie nie wolno stosować soczewek kontaktowych bez konsultacji okulistycznej.