Testy wzroku

Data publikacji: 2017-04-10 12:24:39
Kategorie: Ogólna

Jak wszyscy wiemy, jeśli chodzi o zdrowie, profilaktyka to podstawa! Bardzo ważne jest, abyśmy nie zapominali, że regularne testy wzroku są ważne, jak każde inne podstawowe badania, które powinniśmy regularnie wykonywać. Obowiązuje zasada, że osoby, które nie ukończyły 40. roku życia, powinny przynajmniej raz na 2 czy 3 lata odwiedzać okulistę. Osobom starszym zaleca się umawiać się na wizytę u specjalisty przynajmniej raz na rok. Jeżeli zauważyłeś u siebie jakiekolwiek, nawet najmniejsze problemy z widzeniem – nie zwlekaj, wybierz się do lekarza jeszcze dziś! Zobacz, jakim testom wzroku możesz być poddany.

1. Badanie okulistyczne

Ten test wzroku to element obowiązkowy każdej wizyty u okulisty. Badanie to otwiera każdą wizytę u “specjalisty od oczu”. Jaki jest cel tego badania? Lekarz sprawdza ogólną kondycją narządu wzroku, czyli ocenia 3 podstawowe elementy:
- ostrość widzenia (większość chorób oczu objawia się jej osłabieniem)
- pole widzenia
- widzenie barw
Ponadto, bardzo ważnymi etapami tego testu są:
- ocena oczodołów
- sprawdzenie stanu powiek
- test ruchomości gałek ocznych
- badanie przedniego i tylnego odcinka oka.

Obecnie istnieją bardzo szybkie i efektywne metody sprawdzania wad wzroku. Przede wszystkim wykorzystuje się zautomatyzowaną refraktometrię, powszechnie znaną jako komputerowe badanie wzroku. Badanie to nie wymaga żadnego specjalistycznego przygotowania pacjenta, a pozwala zdobyć informacją o wielkości wady wzroku.

Jednak aby dokonać dokładnego doboru szkieł korekcyjnych, samo badanie komputerowe nie wystarczy. Niezbędne jest badania ostrości wzroku wykonywane przy użyciu tablic Snellena. Test ten przeprowadza się osobno dla każdego oka. Pacjent sadzany jest w określonej odległości od tablicy, na której znajdują się ciągi różnych wielkości cyfr, liter lub obrazków (tzw. optotypy). Im niższy rząd, tym mniejsza jest wielkość liter w nim umieszczonych. Z boku każdego rzędu znajduje się informacja, z jakiej odległości dane znaki powinny być dobrze widziane. Tablic Snellena używa się zarówno do mierzenia dalekowzroczności, jak i bliskowzroczności.

2. Badanie pola widzenia

Najpowszechniejszym wskazaniem do przeprowadzenia tego testu wzroku jest jaskra. Badanie to służy również do określenia postępu tej choroby oraz diagnostyki innych chorób nerwu wzrokowego, chorób układu nerwowego z objawami pogorszenia wzroku, odwarstwienia i innych chorób siatkówki.

Na orientacyjną oceną pola widzenia pozwala konfrontacyjne metoda badania pola widzenia, polegająca na porównaniu pola widzenia osoby badanej z polem widzenia lekarza.

Jednak najczęstszym testem wzroku tego rodzaju jest perymetria. Pacjent sadzany jest przed aparatem z podbródkiem i czołem opartym na specjalnych podpórkach. Oczy badane są pojedynczo. Osoba badana patrząc cały czas w jeden punkt, sygnalizuje, kiedy ruchomy punkt jest widoczny. W wyniku badania otrzymuje się schemat, który obrazuje obecność i miejsce ewentualnych ubytków w polu widzenia. Ubytki zwykle świadczą o zmianach chorobowych w siatkówce oka.

W celu badania pola widzenia rzadziej stosowana jest dokładniejsza kampimetria.

W tym przypadku używa się też testu Amslera, który pozwala na ocenę czynności plamki, a szczególnie przydatny jest w diagnostyce zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem.

3. Tonometria, czyli badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Ten test wzroku ma na celu kontrolę leczenia i zapobieganie uszkodzenia nerwu wzrokowego możliwego w przypadku takiej choroby jak jaskra. Najprostsza metoda badania ciśnienia wewnątrzgałkowego to napięcie gałek ocznych przez ucisk palcami. Wynik tego badania jest jednak niedokładny. Lepszym rozwiązaniem jest użycie tzw. tonometrów, które badają odkształcenie rogówki w odpowiedzi na działający bodziec. Im większe ciśnienie w oku, tym mniejsze odkształcenie rogówki można uzyskać. Ten test przeprowadzany jest metodą kontaktową (urządzenie dotyka gałki ocznej) lub bezkontaktową.

4. Badanie przedniego i tylnego odcinka oka

Przedni odcinek oka to: rogówka, tęczówka, soczewka, przestrzeń między nimi i ciało rzęskowe. Badanie tej części oka przeprowadza się przy pomocy tzw. biomikroskopu, czyli lampy szczelinowej – pozwala ona na oglądanie przedniego odcinka oka w powiększeniu.

Tylni odcinek oka to ciało szkliste i dno oka. Badanie tej części organu wzroku przeprowadzane jest w celu diagnostyki chorób:
-siatkówki: odklejenie, schorzenia plamki
- błony naczyniowej: stany zapalne, nowotwory
- nerwu wzrokowego: jaskra, stany zapalne.

Badanie to przeprowadzana jest również w celu stwierdzenia zmian w dnie oka w przypadku cukrzycy i nadciśnienia tętniczego, po urazach głowy, utracie przytomności, w diagnostyce bólów głowy oraz jako kontrolne badanie u wcześniaków.

5. Badanie oczu

Przed badaniem oczu aplikuje się do oka specjalne krople, które wywołują rozszerzanie źrenicy.

Do badania oczu stosuje się takie metody, jak:
- badanie przy użyciu oftalmoskopu
- biomikroskopia przy użyciu dodatkowych instrumentów (trójlustra Goldmana lub soczewki Volka).