Soczewki kontaktowe a nadciśnienie

Data publikacji: 2017-04-10 11:13:15
Kategorie: Ogólna

W trakcie kompleksowego badania okulistycznego sprawdza się zazwyczaj także ciśnienie w oku. Jest to konieczne, aby ocenić ryzyko zachorowania na jaskrę,która objawia się m.in. podwyższonym ciśnieniem śródgałkowym.

Samo podwyższone ciśnienie w oku nie jest jeszcze powodem, by zupełnie zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych. Jednak należy przy tym zachować szczególną ostrożność. Na pewno nie można nosić szkieł kontaktowych przez cały czas.

Inaczej wygląda sytuacja, kiedy to okulista zdiagnozuje jaskrę. Jeśli okaże się, że pacjent faktycznie cierpi z powodu jaskry, musi on wtedy zrezygnować z soczewek, które mogłyby się przyczynić jeszcze do podwyższenia ciśnienia, zaś jakiekolwiek braki w pielęgnacji soczewek mogłyby doprowadzić do groźnych powikłań.

Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy to jaskra jest mało zaawansowana, do tego pacjent pamięta o regularnych wizytach kontrolnych. Wtedy jednak możliwe jest jedynie krótkoczasowe noszenie szkieł kontaktowych. Zresztą korzystanie z nich jest w tym przypadku i tak bardzo ryzykowne.