Podstawowe zasady higieny dla użytkowników soczewek kontaktowych

Data publikacji: 2017-04-10 11:03:46
Kategorie: Ogólna

Decydując się na soczewki kontaktowe, powinniśmy przestrzegać wielu zaleceń dotyczących utrzymania higieny i dbania o soczewki kontaktowe. Jest to bardzo istotne, jeśli chcemy uniknąć groźnych dla zdrowia i dobrego widzenia infekcji oczu.

Podstawowe zasady higieny dla użytkowników soczewek

Po pierwsze, zawsze należy starannie umyć ręce przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek kontaktowych. Wyjęte z oczu soczewki powinny zostać zawsze dokładnie wyczyszczone, zgodnie ze wskazówkami okulisty. Co ważne, bezwzględnie nie wolno płukać soczewek i pojemnika wodą, która jest środowiskiem przyjaznym rozwojowi rozmaitych drobnoustrojów. Powinniśmy także zwrócić uwagę na daty ważności używanych produktów – zarówno soczewek kontaktowych, jak i specjalnych płynów do ich pielęgnacji.

Nosząc szkła kontaktowe, nie wolno nam rezygnować z wizyt kontrolnych u lekarza, nawet jeśli nie zauważamy niepokojących sygnałów, np. pogorszenia się wzroku. Jeśli tylko odczujemy ból w trakcie noszenia soczewek kontaktowych, podrażnienia czy nawet intensywne swędzenie oczu, należy natychmiast zdjąć szkła kontaktowe i skontaktować się jak najszybciej z lekarzem.