Soczewki kontaktowe po infekcji oczu

Data publikacji: 2017-04-10 10:22:41
Kategorie: Ogólna

Infekcje bakteryjne oczu są relatywnie częstą dolegliwością w przypadku osób, które nosząc soczewki, nie zawsze przestrzegają drobiazgowo zasad ich pielęgnacji. Jeśli już dojdzie do infekcji, np. do zapalenia spojówek czy rogówki, naturalnie należy przerwać noszenie szkieł. Pojawia się jednak pytanie, czy możemy po całkowitym wyleczeniu założyć znowu soczewki kontaktowe, które nosiliśmy przed chorobą.

Odpowiedź lekarzy jest jednoznaczna – jest to absolutnie zabronione. Przyczyna jest prosta, skoro zachorowaliśmy, nosząc soczewki, to prawdopodobnie pozostały na ich powierzchni grzyby, bakterie lub wirusy, które były odpowiedzialne za naszą infekcję. Ponowne założenie starych soczewek mogłoby spowodować nawrót choroby. Dla własnego bezpieczeństwa zatem powinniśmy wymienić nie tylko soczewki po infekcji oczu, lecz także pojemniczek, w którym znajdowały się zainfekowane szkła. Jeśli zdarzyło nam się dotknąć końcówką butelki z płynem zainfekowanego pojemnika czy soczewek, konieczne będzie również wymienienie płynu.

Nowa para soczewek da nam zwiększy znacznie prawdopodobieństwo uniknięcia ponownej infekcji. Warto pamiętać również, że jeśli mamy problem z zachowaniem odpowiedniej higieny korzystania z soczewek kontaktowych, pomocne mogą być soczewki jednodniowe, których parę każdego dnia wymienia się na nową.

Przeczytaj też, jak uniknąć zapalenia spojówek, gdy korzystasz z soczewek.