Wszystko o soczewkach dwutygodniowych dzień&noc

Data publikacji: 2018-06-08 14:47:06
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Przez lata producenci soczewek kontaktowych ostrzegali, pouczali i informowali gdzie tylko się da: nie śpijcie w szkłach! Pacjenci, chętnie lub mniej, starali stosować się do tej zasady i nie zapominać wieczorem o zdjęciu kontaktów. Była to jednak dla wielu istna droga przez mękę, taka regularność, dbanie o higienę, dodatkowy rytuał obok wieczornego mycia zębów. A do tego dochodziły wszelkie wyjazdy, urlopy, imprezy, podczas których przecież również powinno się w odpowiednim czasie zdejmować soczewki. Jak tu jednak zdjąć szkła, kiedy jest połowa imprezy, warunki są delikatnie mówiąc niekorzystne, a poza tym bez kontaktów to jak we mgle? Najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby założenie soczewek przed imprezą, czy jakimkolwiek wieczornym wyjściem. Jeśli jednak ktoś potrzebuje takiej korekcji już od rana, bądźmy realistami, nikt nie zmieni w ciągu dnia soczewek na nowe. I tu w sukurs przychodzą soczewki dwutygodniowe przeznaczone na dzień&noc.

Zdjęcie przedstawia mężczyznę zakładającego soczewki kontaktowe.

Zdejmowanie soczewek „bez zdejmowania”

Takich soczewek powinniśmy używać jedynie za zgodą naszego specjalisty i według jego zaleceń. Nie każdy pacjent może pozwolić sobie na taki rodzaj korekcji wzroku, gdyż znaczenie mają tu jakość filmu łzowego, alergie, czy zakażenia. Osoby o wrażliwych oczach również nie będą uprawnione do spania w kontaktach. Jeśli zamierzamy dopiero rozpocząć korekcję wzroku za pomocą soczewek kontaktowych, okulista lub optometrysta najpierw zaleci nam stosowanie ich w trybie dziennym. Dopiero po sprawdzeniu reakcji pacjenta na szkła specjalista będzie w stanie określić właściwy harmonogram noszenia soczewek całodobowych. Nie każdy bowiem może stosować je tak samo – w zależności od pacjenta ustala się np. przerwy pomiędzy noszeniem szkieł. Mimo że na ulotce producenta znajdziemy informację, że soczewki można stosować bez zdejmowania i dezynfekcji przez 7 dni i 6 nocy, w praktyce specjaliści rzadko zgadzają się na takie postępowanie.

Zdjęcie przedstawia komputerowe badanie wzroku.

Dlaczego akurat soczewki dwutygodniowe „bez zdejmowania”?

Szkieł całodobowych (bez zdejmowania) mamy obecnie na rynku całkiem sporo. Głównie są to soczewki miesięczne oraz soczewki dwutygodniowe, najczęściej przeznaczone do noszenia przedłużonego. Charakteryzują się tym, że można ich używać na dwa sposoby: albo normalnie, przez miesiąc lub dwa tygodnie, albo krócej, ale bez zdejmowania. Oznacza to, że jeśli otworzyliśmy blister ze szkłami ACUVUE Oasys, to możemy ich używać przez dwa tygodnie w ciągu dnia. Jeśli jednak chcemy od czasu do czasu pozostawić je również na noc, musimy odliczyć te dni od całego okresu użytkowania. Zatem jeśli 3 razy spaliśmy w soczewkach, powinniśmy odjąć sobie 3 dni od okresu 2 tygodni i po tym czasie wyrzucić zużyte kontakty. Podsumowując, stosowanie szkieł dwutygodniowych dzień&noc daje pełną elastyczność pacjentowi i jest niezmiernie wygodne.

Zdjęcie packshotowe soczewek dwutygodniowych ACUVUE Oasys.

Kiedy powinieneś rozważyć szkła dwutygodniowe dzień&noc?

Niezależnie od stopnia nowoczesności oraz technologicznej innowacyjności szkieł kontaktowych, specjaliści podchodzą do soczewek całodobowych sceptycznie. W świecie ochrony oczu traktowane są raczej jako mniejsze zło niż zalecana metoda korekcji wzroku. Otóż kontakty dzień&noc są bardzo dobrym rozwiązaniem w niektórych, szczególnych przypadkach. Jeśli pacjent ma na przykład tendencję do notorycznego przenaszania szkieł (np. pracując w nocy, czy wybierając się na imprezy), lepiej zdecydować się na soczewki całodobowe. Charakteryzują się one większą przepuszczalnością tlenu niż zwykłe szkła dzienne, wobec czego również nasze oczy pozostaną zdrowe i niepodrażnione. Taki rodzaj korekcji może również przydać się w niektórych sportach: np. alpinizmie, kiedy nie ma możliwości, by regularnie zmieniać soczewki. A więc: wszystko jest dla ludzi, ale stosowane z umiarem.

Powiązane artykuły