Czy soczewki kontaktowe trzeba zdejmować na noc?

Data publikacji: 2017-12-15 11:23:58
Kategorie: Ogólna , Zdrowie oczu

Zapewne przed rozpoczęciem swojej przygody z soczewkami kontaktowymi otrzymaliście wiele zaleceń, co robić, czego nie robić, a czego najlepiej unikać. Usłyszeliście, że o szkła należy dbać ze skrupulatnością, a w razie problemów z regularnością, powinno zaopatrzyć się w soczewki jednodniowe. Te świetnie posłużą w przypadku podróży, wakacji oraz wszystkich sytuacji, w których nie mamy możliwości, by dokładnie pielęgnować soczewki. Coś, czego przede wszystkim nie można robić to przenaszanie soczewek, czyli niedotrzymywanie terminów wymiany szkieł. No dobrze, a co jeśli zdarzy nam się okazjonalnie zasnąć w soczewkach? Nic takiego chyba się nie stanie, w końcu to tylko parę godzin?

Zdjęcie przedstawia kobietę leżącą na łóżku na brzuchu.

Co się stanie, jeśli od czasu do czasu zdarzy mi się zasnąć w soczewkach?

Różne badania podają, że w przypadku spania w soczewkach kontaktowych ryzyko zachorowania na zapalenie rogówki wzrasta dziesięciokrotnie. Być może zaśniesz raz w soczewkach i oprócz lekko zaczerwienionych oczu rano, nic się nie stanie. Weź jednak pod uwagę, że może się zdarzyć, że akurat twoje oczy zareagują stanem zapalnym rogówki. Ponadto pamiętaj, że w przypadku gdy nosisz soczewki wielokrotnego użytku, ich czas przydatności skraca się o każdą taką noc. I tutaj zaczynają się komplikacje – jedna wyjątkowa sytuacja kreuje kolejne. Zapominamy o zakropieniu oczu i o dniu przerwy od noszenia soczewek, a nasz narząd wzroku jest coraz bardziej zmęczony. Oczy są wysuszone, opuchnięte, mamy problem ze ściągnięciem soczewek, a podczas noszenia soczewek czujemy dyskomfort.

A co w przypadku używania soczewek jednodniowych?

Zwykło się myśleć, że skoro soczewki jednodniowe są tak higieniczne (codziennie wymieniane), to spanie w nich nie jest grzechem. A przynajmniej nie tak ciężkim, jak w przypadku soczewek wielokrotnego użytku. To błąd! Soczewki jednodniowe są dużo bardziej higieniczne ze względu na to, iż na ich powierzchni nie gromadzi się tyle osadów. Nie jesteśmy zmuszeni ich pielęgnować, wobec czego automatycznie nie możemy pielęgnować ich źle, co niestety jest częstą praktyką pacjentów. Soczewki jednodniowe nie zostały stworzone z myślą o spaniu w nich, wobec czego ich tlenoprzepuszczalność nie jest na tyle wysoka.

Czy soczewki całodobowe są bezpieczne?

zdjęcie przedstawia łóżko na którym jest pościel

Jeśli pracujemy do późnych godzin nocnych lub chwilowo nie mamy możliwości higienicznej wymiany soczewek, zdecydujmy się na soczewki całodobowe. To tak zwane mniejsze zło. Szkła do użytku ciągłego wykonane są z lepszej jakości materiałów, o wyższej tlenoprzepuszczalności – oczy się w nich nie męczą. Warto przemyśleć taką opcję w szczególnych przypadkach, w razie wyższej konieczności. Jeśli jednak mamy zamiar używać takich szkieł regularnie, musimy częściej odwiedzać specjalistę. To on sprawdzi, czy nie ma żadnych przeciwwskazań, zaleci ewentualne stosowanie kropli nawilżających oraz zbada, czy soczewki nam nie szkodzą. Doradzi nam również, jak prawidłowo takich soczewek używać, kiedy je wyjmować, jak często je czyścić.

Zasnęłam w soczewkach. Co teraz?

budzik poranek

Stało się. Przez przypadek zasnęliśmy w soczewkach kontaktowych. Powinniśmy jak najszybciej je wyjąć i w przypadku soczewek wielokrotnego użytku – przemyć je i włożyć do pojemnika na soczewki, jednodniowe – wyrzucić. Następnie zaaplikujmy do oczu krople nawilżające i najlepiej nie zakładajmy soczewek przez cały dzień. Oczy powinny odpocząć i wrócić do optymalnego stanu. W przypadku nieustępujących dolegliwości czy dyskomfortu związanego z noszeniem soczewek, musimy udać się do specjalisty.