Co to są soczewki toryczne?

Data publikacji: 2019-06-19 10:45:26
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Soczewki kontaktowe dzielą się przede wszystkim ze względu na rodzaj wady wzroku, do której są przeznaczone. Jedną z kategorii są soczewki toryczne, czyli specjalne szkła kontaktowe przeznaczone do korekcji astygmatyzmu.


Na czym polega astygmatyzm?

Astygmatyzm (inaczej niezborność) to dość częsta wada refrakcji, związana z niesymetryczną gałką oczną. Najczęściej polega na zniekształceniu rogówki (astygmatyzm rogówkowy) lub soczewki wewnątrzgałkowej (astygmatyzm soczewkowy). Zniekształcenia powodują nieprawidłowe załamywanie się promieni światła - skupiają się one na dwóch punktach na siatkówce zamiast na jednym, na skutek czego widzimy niewyraźny obraz. Oprócz tego mogą występować dodatkowe objawy, takie jak: bóle, łzawienie i pieczenie oczu, bóle głowy, zmęczenie i problemy z koncentracją. W przypadku stwierdzenia astygmatyzmu specjalista zaleci korekcję szkłami okularowymi lub kontaktowymi. Należy pamiętać, że wartość astygmatyzmu może zmieniać się wraz z wiekiem, dlatego konieczne jest regularne kontrolowanie wzroku. 


Czym charakteryzują się soczewki toryczne?

Pierwsze miękkie soczewki kontaktowe z hydrożelu powstały w 1971 r. za sprawą firmy Bausch&Lomb. Jeszcze w tym samym dziesięcioleciu pojawiły się także w odmianie torycznej (tzw. soczewki z cylindrem). Jest to specjalny rodzaj “kontaktów” przeznaczony do korekcji astygmatyzmu. W przeciwieństwie do tradycyjnych soczewek sferycznych mają zróżnicowaną grubość w różnych miejscach. Kształt nie przypomina wycinka kuli, a raczej przecięty wzdłuż obwarzanek (taka figura nosi nazwę “torus”, stąd nazwa “soczewki toryczne”). Pozwala to zniwelować nieprawidłową krzywiznę i skutecznie skorygować wadę. 

Soczewki na astygmatyzm posiadają dodatkowe parametry, takie jak moc cylindra (stopień korekcji astygmatyzmu wyrażany w dioptriach) i (ustawienie cylindra, podawane w stopniach). Parametry, które powinny mieć nasze soczewki ustalane są przez specjalistę podczas badania wzroku. Dodatkowo takie szkła mają moc sferyczną (dodatnią lub ujemną), a więc oprócz astygmatyzmu nadają się do korekcji krótkowzroczności bądź nadwzroczności. 

Bardzo ważną kwestią dotyczącą soczewek torycznych jest ich stabilność. Aby dobrze spełniały swoje zadanie, pomimo ruchów gałki ocznej powinny mieć zdolność utrzymywania się w tej samej pozycji (oś cylindra soczewki powinna pokrywać się z osią niezborności układu wzrokowego). W tym celu producenci wykorzystują w swoich soczewkach specjalne systemy stabilizacji. 


Jakie są rodzaje soczewek torycznych?

Soczewki toryczne dostępne są w ofercie wszystkich największych producentów. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów szkieł kontaktowych, występują w kilku wariantach, jeśli chodzi o tryb wymiany czy rodzaj zastosowanego materiału. Najbardziej ekonomiczne są soczewki wielorazowego użytku - miesięczne i dwutygodniowe. Coraz większą popularnością cieszą się jednak soczewki jednodniowe, które nie wymagają pielęgnacji, ponieważ codziennie zakłada się świeżą parę. Ze względu na materiał miękkie soczewki toryczne dzieli się na hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe. Pierwsze z nich są delikatniejsze i bardziej uwodnione, natomiast te drugie są nieco sztywniejsze, ale charakteryzują się wyższą przepuszczalnością tlenu. Popularne soczewki toryczne to m.in. Acuvue Oasys for Astigmatism, 1-Day Acuvue Moist for Astigmatism, Air Optix for AstigmatismPureVision Toric i Miru 1month Menicon for Astigmatism.