Co to są soczewki sferyczne?

Data publikacji: 2018-09-12 13:40:34
Kategorie: Wszystko o soczewkach , Zdrowie oczu

Jednym z kryteriów podziału soczewek kontaktowych jest rodzaj wady wzroku, do których są przeznaczone. Tak więc wyróżniamy przede wszystkim soczewki sferyczne, toryczne i multifokalne (tzw. progresywne). Spośród nich zdecydowanie najczęściej kupowane są te pierwsze. Badania pokazują, że ich udział w ogólnej sprzedaży soczewek wyniósł aż ok. 80% (dane za 2016 r.). Do czego służą soczewki sferyczne i czym się charakteryzują?


Historia sferycznych soczewek kontaktowych

Mało kto wie, że projekt soczewki stworzył już na początku XVI w. sam Leonardo da Vinci, a ponad 100 lat później także Kartezjusz. Oczywiście od tego momentu upłynęło sporo czasu zanim naprawdę powstały soczewki kontaktowe. Za ojca tego wynalazku uważany jest Niemiec Anton Muller, który w 1887 r. wyprodukował szklaną soczewkę korekcyjną, którą następnie zaaplikował pacjentowi. Później przyszedł też czas na sztywne i mało praktyczne soczewki z plastiku.

Natomiast nowoczesne soczewki silikonowo-hydrożelowe pojawiły się stosunkowo niedawno, bo w latach 90. ubiegłego wieku za sprawą firm Bausch&Lomb oraz Ciba Vision. Trochę wcześniej, bo około 1960 r. czeski chemik Otto Wichterle opracował metodę produkcji elastycznych soczewek z żelu HEMA. Jako pierwsza produkcję soczewek z hydrożelu zdecydowała się również firma Bausch&Lomb w 1971 r. Były to rewolucyjne wynalazki, które wpłynęły na obecny rynek kontaktologiczny na świecie.

Czym charakteryzują się soczewki sferyczne?

Biorąc pod uwagę przeznaczenie soczewek kontaktowych, soczewki sferyczne są najbardziej podstawowym rodzajem - stosuje się je przy krótkowzroczności lub nadwzroczności. Kształt tych soczewek przypomina wycinek kuli. Ich zadaniem jest skorygowanie nieprawidłowego załamywania się promieni świetlnych, które skupiają się przed lub za siatkówką (a powinny dokładnie na niej).

Soczewki sferyczne dostępne są w mocach ujemnych i dodatnich. Dla krótkowidzów przeznaczone są “minusy”. Są to tzw. soczewki rozpraszające, które w centrum są najcieńsze, a na obrzeżach nieco grubsze. Z kolei dalekowidz powinien sięgnąć po “plusy”, czyli soczewki skupiające. Tutaj sytuacja wygląda odwrotnie - najgrubsze są w środkowej części, a im bliżej boków, tym stają się cieńsze.

Jakie są rodzaje soczewek sferycznych?

Soczewki sferyczne dostępne są w wielu różnych wariantach, co daje pacjentowi największy wybór produktów. Poszczególne soczewki mogą się różnić np. częstotliwością wymiany. Można się zatem zdecydować na najbardziej higieniczne i niewymagające pielęgnacji soczewki jednodniowe lub bardziej korzystne z punktu widzenia portfela soczewki wielorazowego użytku. Tutaj można wybrać np. soczewki dwutygodniowe, miesięczne, a nawet kwartalne czy roczne. Większość z tych soczewek nadaje się do noszenia tylko w trybie dziennym, są jednak takie, które można nosić całodobowo nawet przez 30 dni.

Ważną kwestią przy wyborze soczewek sferycznych jest także rodzaj materiału, z jakiego zostały wyprodukowane. Obecnie najczęściej można spotkać soczewki silikonowo-hydrożelowe o wysokiej transmisji tlenu lub nieco starsze hydrożelowe, które dzięki swojej miękkości i elastyczności nadal cieszą się sporą popularnością. Spośród soczewek sferycznych można również wyodrębnić zupełnie inny rodzaj - soczewki kolorowe, które pomagają skorygować wzrok i jednocześnie zmienić wizerunek (soczewki kosmetyczne są także dostępne w wersji plano, czyli o zerowej mocy).