Co to jest astygmatyzm?

Data publikacji: 2018-11-21 09:53:58
Kategorie: Wszystko o soczewkach , Zdrowie oczu

Astygmatyzm jest powszechnym zjawiskiem, objawiającym się nieostrym widzeniem. Nie jest chorobą, lecz wadą refrakcji (podobnie jak krótkowzroczność i dalekowzroczność), którą można skorygować za pomocą okularów bądź soczewek kontaktowych.Na czym polega astygmatyzm?

Astygmatyzm, nazywany także niezbornością, jest wadą wzroku związaną najczęściej ze zniekształceniem rogówki (tzw. astygmatyzm rogówkowy). Gałka oczna jest przez to niesymetryczna, co powoduje, że wpadające do oka promienie świetlne rozpraszają się nieprawidłowo. Nieliczne przypadki mogą dotyczyć jednak nieprawidłowego kształtu soczewki – mówimy wtedy o astygmatyzmie soczewkowym.

Ściślej mówiąc, astygmatyzm polega na tym, że promienie zamiast skupiać się na jednym punkcie na siatkówce, skupiają się na dwóch. Skutkiem tego jest powstawanie niewyraźnego, zamazanego obrazu. Przyczyna astygmatyzmu nie została dokładnie poznana, jednak badania sugerują, że jest bardziej związana z czynnikami środowiskowymi niż genetycznymi.

Objawy astygmatyzmu

Głównym objawem astygmatyzmu jest zamglone widzenie, zarówno z bliska, jak i z daleka. Oprócz tego u astygmatyków, którzy jeszcze nie skorygowali swojej wady, mogą pojawić się dodatkowe symptomy m.in.:

 • bóle oczu i głowy,
 • napięcie w obrębie gałek ocznych,
 • mrużenie oczu,
 • swędzenie, pieczenie i łzawienie oczu,
 • trudności podczas czytania,
 • problemy z koncentracją,
 • ogólne zmęczenie.

Jak radzić sobie z astygmatyzmem?

Niewielki astygmatyzm (do 0,5 dioptrii) nie zawsze wpływa na obniżenie jakości widzenia, co zawdzięczamy zdolności oka do akomodacji. Jednak po zaobserwowaniu u siebie wymienionych wyżej objawów konieczna będzie wizyta u okulisty lub optometrysty. Pomoże on zdiagnozować wadę za pomocą specjalnych przyrządów. W przypadku wykrycia astygmatyzmu specjalista zaleci korekcję szkłami okularowymi lub kontaktowymi o cylindrycznym kształcie (tzw. soczewki toryczne). Te drugie wydają się jednak lepszym rozwiązaniem. Zapewniają dużo szybszą adaptację, ponieważ w przeciwieństwie do okularów nie powodują zmiany wielkości i kształtu obrazu. Ponadto nie sprawiają problemu w przypadku konieczności wymiany na szkła o większej mocy.

Jakie soczewki wybrać?

Producenci szkieł mają w swojej ofercie specjalne soczewki dla astygmatyków. Przykładowe soczewki toryczne to:

 • Miru 1month Menicon for Astigmatism – soczewki miesięczne o wysokiej transmisji tlenu i uwodnieniu na poziomie 40%. Zapewniają niebywały komfort, są stabilne i łatwe do zakładania
 • Acuvue Oasys for Astigmatism – soczewki dwutygodniowe znanej firmy Johnson & Johnson. Wyprodukowano je z zastosowaniem technologii HYDRACLEAR® PLUS, która pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie nawet w trudnych warunkach
 • Air Optix for Astigmatism – soczewki miesięczne wykonane z materiału silikonowo-hydrożelowego o wysokim poziomie przepuszczalności tlenu z dodatkowym systemem nawilżającym
 • PureVision Toric – komfortowe szkła miesięczne z możliwością noszenia w trybie ciągłym – do 30 dni i nocy bez zdejmowania
 • 1 Day ACUVUE Moist for Astigmatism – soczewki toryczne o jednodniowym trybie wymiany, zapewniające wyraźne i stabilne widzenie.

WAŻNE: Badania potwierdzają, że wartość astygmatyzmu może zmieniać się wraz z wiekiem, dlatego należy pamiętać, aby regularnie kontrolować swój wzrok.