Soczewki kontaktowe dla początkujących

Data publikacji: 2019-08-14 12:32:02
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Przed założeniem pierwszych soczewek kontaktowych pojawia się często wiele pytań i wątpliwości. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ użytkowanie soczewek wymaga trochę więcej naszej uwagi niż noszenie okularów. Dlatego warto wcześniej oswoić się z tematem - nauczyć się ich zakładania, zdejmowania oraz prawidłowej pielęgnacji. W tym artykule podpowiadamy początkującym użytkownikom, na co powinni zwrócić szczególną uwagę.

Dobór soczewek kontaktowych

Pierwszy krok to oczywiście wybór odpowiednich soczewek. Pomysł samodzielnego doboru (np. na podstawie recepty okularowej) będzie zdecydowanie nietrafiony, nawet w przypadku zwykłych soczewek na krótko- lub dalekowzroczność. Szkła kontaktowe powinien dobrać okulista lub optometrysta podczas badania wzroku. Dlaczego? Oprócz mocy soczewki kontaktowe mają kilka dodatkowych parametrów, takich jak chociażby promień krzywizny i średnica. Muszą one być dobrze dopasowane do oka pacjenta, aby zapewnić mu dobre rezultaty korekcji wzroku oraz wygodę użytkowania. Ponadto powyżej 3,25 dioptrii występują różnice w mocach soczewek i okularów. Specjalista pomoże nam także wybrać soczewki pod kątem materiału wykonania (hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe) czy częstotliwości wymiany (jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne, roczne).

Gdzie kupować soczewki?

Soczewki kontaktowe powinno się kupować tylko w sprawdzonych miejscach, gdzie sprzedawane są oryginalne produkty. Jeszcze do niedawna najczęstszym miejscem zakupu szkieł były salony optyczne. Dziś jednak coraz więcej osób zamawia soczewki w sklepach internetowych, takich jak kontaktowe.pl. Oferują one dużo niższe ceny, szybką wysyłkę, a w razie pytań także możliwość konsultacji z wykwalifikowaną obsługą.

Gdy decydujemy się na dany produkt po raz pierwszy, warto na początku wybrać soczewki próbne, które oferują niektórzy producenci. Pozwoli to na przetestowanie szkieł małym kosztem, zanim kupimy standardowe opakowanie. W naszym sklepie popularny jest np. zestaw startowy evO2lution, który zawiera 2 soczewki miesięczne, mały płyn do pielęgnacji oraz pojemnik do przechowywania soczewek.

Zakładanie soczewek

Gdy już kupimy swoje pierwsze soczewki, przychodzi czas na ich aplikację. Początkowo może wydawać się to dość trudne. Jednak po kilkukrotnym założeniu i zdjęciu soczewek, dochodzimy do coraz większej wprawy - praktyka czyni mistrza! Przede wszystkim należy pamiętać o wcześniejszym umyciu i wysuszeniu rąk, a następnie na ułożeniu soczewki na palcu na właściwej stronie (musi mieć idealnie półkolisty kształt). Soczewkę zakładamy, przytrzymując powieki palcami drugiej dłoni i kierując wzrok ku górze, po czym kilka razy mrugamy, aby dobrze ułożyła się na oku. W tym miejscu zachęcamy do przeczytania naszego poradnika, gdzie bardziej szczegółowo opisaliśmy proces prawidłowego zakładania oraz zdejmowania soczewek krok po kroku.

Pielęgnacja soczewek

Początkujący użytkownicy soczewek kontaktowych wielorazowego użytku (dwutygodniowych,  miesięcznych itd.) powinni nauczyć się właściwej pielęgnacji. Szkła należy wyczyścić za każdym razem po ich zdjęciu - jest to warunek konieczny, który sprawi, że ich użytkowanie będzie bezpieczne i komfortowe. W tym celu powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni preparat (soczewek nie czyścimy zwykłą wodą!). Najprostszym rozwiązaniem będzie zakup płynu wielofunkcyjnego (np. evO2lution soft), ponieważ wtedy będziemy mogli przeprowadzić całą pielęgnację za pomocą tylko jednego środka. Soczewki należy dokładnie wypłukać, wyczyścić, a na noc pozostawić w specjalnym pojemniczku wypełnionym płynem. Dzięki temu następnego dnia będziemy się cieszyć czystą i dobrze nawilżoną parą soczewek. Warto dodać, że soczewki jednodniowe takiej pielęgnacji nie wymagają - po całym dniu noszenia należy je wyrzucić, a kolejnego dnia założyć nowe. Z tego względu często polecane są początkującym użytkownikom. Więcej na temat pielęgnacji soczewek przeczytacie tutaj.

Inne przydatne rady

Warto wyrobić sobie pewne nawyki, które ułatwią korzystanie z soczewek kontaktowych. Przykładowo, użytkownicy szkieł wielorazowych często zapisują sobie datę pierwszej aplikacji danej pary. Jest to świetny pomysł, dzięki któremu będziemy pamiętać o terminie wymiany szkieł na nowe i nie narazimy wzroku na niebezpieczeństwa związane ze zbyt długim noszeniem tej samej pary. Datę warto zapisać np. na opakowaniu soczewek czy zaznaczyć ją w kalendarzu. Możemy skorzystać też z nowoczesnych narzędzi i ustawić powiadomienie w smartfonie - wszystkie sposoby pomagające przestrzegać harmonogram wymiany będą dobre!

Druga wskazówka dotyczy zakupu soczewek. Gdy widzimy, że nasz zapas się powoli kończy, warto zadbać o jego uzupełnienie odpowiednio wcześniej. Większość soczewek sferycznych dostępna jest od ręki, jednak szkła bardziej specjalistyczne (toryczne, multifokalne) sprowadzane są często na zamówienie klienta. To z kolei wydłuża czas oczekiwania na soczewki (dotyczy to zarówno stacjonarnych salonów optycznych, jak i sklepów internetowych), dlatego nie warto czekać ze złożeniem zamówienia do ostatniej chwili.