Okulary przeciwsłoneczne i dobór odpowiedniej barwy szkieł kontaktowych

Data publikacji: 2017-04-10 12:35:22
Kategorie: Ogólna

Obecnie możemy nabyć okulary przeciwsłoneczne w wielu różnych barwach. Warto jednak zaznaczyć, że powinniśmy szkła kontaktowe dobrać pod kątem naszego wzroku, jego wady, sytuacji, w której będziemy chcieli głównie korzystać z okularów itd.

Dobór soczewek kontaktowych i okularów przeciwsłonecznych

W większości przypadków zalecane są tzw. barwienia fizjologiczne (odcienie brązów i szarości), które nie zmieniają prawidłowej percepcji barw (odpowiednie np. dla kierowców).

Ważna jest nie tylko barwa, ale również stopień zaciemnienia szkła (absorpcji światła). Kierowcy powinni  stosować filtry z kategorii od 0 (przezroczysty) do 3 (ciemno zabarwiony-  82-92%  absorpcji światła). Filtr z numerem 4 (bardzo ciemno zabarwiony – 93-97% absorpcji światła) nie nadaje się do prowadzenia samochodu.

W przypadku sportowców warto rozważyć okulary o optymalnej barwie  do uprawianej dyscypliny, które poprawiają jakość i komfort widzenia. Poniżej znajdują się przykłady stosowanych barw soczewek, zalecanych dla różnych aktywności fizycznych:

- miedź, brąz: sporty wodne, narciarstwo, wędkarstwo, turystyka górska, golf, tenis,… (kolory te blokują światło niebieskie, poprawiają kontrast na trawie i na tle błękitnego nieba);
- żółty, pomarańczowy: wędkarstwo, narciarstwo, golf, tenis, strzelectwo… (kolory te poprawia kontrast w warunkach osłabionej widoczności – mgła, zmierzch, świt; blokują światło niebieskie);
- zielony: odpowiedni do większości sytuacji (oprócz prowadzenia samochodu);
- szary: filtr neutralny, zachowuje naturalną percepcję kolorów, odpowiedni dla wszystkich rodzajów sportu na świeżym powietrzu i przy dobrej widoczności.

Warto też wspomnieć o filtrach polaryzacyjnych, które są bardzo przydatne w sportach wodnych (jak np. żeglarstwo, windsurfing) oraz w wędkarstwie ze względu na redukcję niepożądanych odbić światła od tafli wody.