Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Data publikacji: 2019-08-28 00:19:04
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Soczewki kontaktowe może nosić prawie każdy. Warunkiem jest oczywiście wcześniejsza wizyta u specjalisty i brak stwierdzonych przez niego przeciwwskazań.


Czy każdy może używać soczewek kontaktowych?

Soczewki są bardzo wygodnym rozwiązaniem, które ułatwia życie osobom zmagającym się z wadą wzroku. Nic dziwnego, że coraz więcej takich osób decyduje się zamienić okulary na szkła kontaktowe. Mają one bowiem wiele zalet: są niewidoczne, nie spadają, nie parują, nie ograniczają pola widzenia i są praktycznie niewyczuwalne, a więc pozwalają zapomnieć o wadzie wzroku. Często pojawia się jednak pytanie: czy wszyscy mogą nosić soczewki? Okazuje się, że niemal wszyscy.

Przeszkodą mogą być problemy zdrowotne, często związane z naszym narządem wzroku. Dlatego przed podjęciem decyzji o noszeniu soczewek należy koniecznie udać się do okulisty lub optometrysty. Chodzi nie tylko o dobór najlepszego produktu, ale w pierwszej kolejności o stwierdzenie, czy w ogóle możemy nosić soczewki. Specjalista może w niektórych przypadkach odradzić ten sposób korekcji wzroku. Przeciwwskazania to np. zespół suchego oka, silna alergia, cukrzyca, zaburzenia odporności czy zaburzenia hormonalne. Noszenia soczewek nie poleca się także kobietom w ciąży.


Soczewki dla krótkowidzów i dalekowidzów

Na rynku dostępne są soczewki kontaktowe do najczęściej występujących wad wzroku. Zdecydowanie najpopularniejsze są szkła sferyczne, czyli przeznaczone do korekcji krótkowzroczności (“minusy”) i dalekowzroczności (“plusy”). Mamy tutaj największy wybór jeśli chodzi o producentów, częstotliwość wymiany, rodzaj materiału itd.


Soczewki dla astygmatyków

Wiele osób się zastanawia, czy może nosić soczewki, mając astygmatyzm. Oczywiście, że tak - jednak muszą to być szkła o specjalnej konstrukcji. Są to soczewki z cylindrem, zwane torycznymi. Pozwalają prawidłowo skupiać promienie światła na siatkówce, niwelując zniekształcenia obrazu związane z nieprawidłową krzywizną rogówki.


Soczewki dla prezbiopów

Po soczewki coraz chętniej sięgają również osoby po 40. roku życia, zmagające się z prezbiopią, czyli tzw. starczowzrocznością. Z myślą o nich najwięksi producenci stworzyli soczewki multifokalne, będące świetną alternatywną dla okularów progresywnych. Mają różne moce, które rozłożone w odpowiedni sposób pozwalają widzieć wyraźnie z różnych odległości, zarówno bliskich, jak i dalekich.


Soczewki dla daltonistów

Ciekawostką dla niektórych może być fakt, że istnieją nawet soczewki dla daltonistów. Wyposażone są w specjalne filtry, które pozwalają widzieć obraz w poprawnych kolorach. Takie szkła najczęściej mają moc 0,00, dlatego w przypadku równoczesnego występowania innej wady, do której trzeba zastosować moc sferyczną, potrzebne będą okulary.


Soczewki dla dzieci i nastolatków

Temat użytkowania soczewek przez najmłodszych wywołuje wiele dyskusji. Nie ma bowiem ustalonej żadnej granicy wiekowej, od której dozwolone jest noszenie soczewek. Rodzice decydując się na soczewki dla swoich dzieci, powinni mieć pewność, że są one odpowiedzialne i będą właściwie dbały o higienę soczewek. Oczywiście musi być to poprzedzone uświadomieniem na temat bezpiecznego użytkowania szkieł - m.in. zakładania, zdejmowania i pielęgnacji. Początkowo wymaga to ścisłej współpracy dziecka, rodzica i lekarza okulisty.


Soczewki dla aktywnych

Po soczewki kontaktowe często sięgają osoby aktywne fizycznie (również zawodowi sportowcy). W przeciwieństwie do okularów soczewki nie będą nam przeszkadzać podczas wykonywania różnych ćwiczeń ani ograniczać pola widzenia. Świetnie sprawdzą się podczas biegania, treningu na siłowni, gry w piłkę, jazdy na nartach itd. Wyjątek stanowi pływanie i inne sporty wodne. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.


Soczewki dla użytkowników komputera

W dzisiejszych czasach wiele osób pracuje przed monitorem komputera. Coraz więcej korzystamy również ze smartfonów. Patrząc na ekrany mrugamy znacznie rzadziej, co może powodować dyskomfort. Z myślą o osobach zapracowanych i użytkownikach urządzeń cyfrowych stworzono soczewki o wysokiej przepuszczalności tlenu do rogówki oraz lepszych właściwościach nawilżających.


Soczewki dla alergików

Istnieją również soczewki kontaktowe o właściwościach przystosowanych do alergików i osób o wrażliwych oczach. Są to najczęściej miękkie i dobrze uwodnione jednodniowe soczewki z materiału hydrożelowego. Takie szkła bardzo dobrze utrzymują nawilżenie i nie powodują podrażnień. Jednak należy pamiętać, że w czasie nasilonych alergii sezonowych powinno się całkowicie zrezygnować z noszenia soczewek.