Soczewki kontaktowe dla sportowców

Data publikacji: 2019-07-03 10:53:05
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Soczewki kontaktowe to niezastąpione rozwiązanie dla sportowców z wadą wzroku - zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. W jakich dyscyplinach się sprawdzają i w czym są lepsze od okularów?


Dlaczego sportowcy wybierają soczewki kontaktowe?

Nieskorygowana wada wzroku stanowi poważną przeszkodę w życiu codziennym. Tym bardziej nie ułatwia zadania sportowcom, szczególnie gdy ich dyscyplinach liczy się refleks, celność, dokładność i szeroki ogląd sytuacji. Najpopularniejsza metoda korekcji, czyli okulary, nie będzie najlepszym pomysłem w przypadku osób aktywnych fizycznie. Podczas wykonywania różnych ćwiczeń okulary mogą spaść i ulec uszkodzeniu. Ograniczają również pole widzenia, a do tego często parują. 

Pojawia się więc pytanie: trenować z niewygodnymi okularami czy zostawić je w domu lub w szatni, ale gorzej widzieć? Dylemat ten mają również uczniowie z wadą wzroku podczas każdej lekcji wychowania fizycznego. Sportowcy, chcąc cieszyć się swobodą ruchów i osiągać coraz lepsze wyniki, decydują się często na soczewki kontaktowe. Eliminują one opisane wyżej problemy - oprócz tego, że skutecznie korygują wzrok, są praktycznie niewyczuwalne, zapewniają szerokie pole widzenia, nie brudzą się, nie parują i nie są podatne na zniszczenie.


Do jakich dyscyplin sportowych polecane są soczewki?

Soczewki kontaktowe sprawdzą się w większości dyscyplin sportowych. Będą niezastąpione w grach zespołowych, w których trzeba dokładnie obserwować sytuację na boisku i ruchy przeciwników (np. piłka nożna, piłka ręczna czy koszykówka). Soczewki ułatwią także uprawianie sportów indywidualnych, takich jak trening na siłowni, bieganie czy jazda na rowerze. W przeciwieństwie do okularów nie będą sprawiały dyskomfortu, dzięki czemu podnoszenie kolejnych ciężarów czy pokonywanie kolejnych kilometrów stanie się łatwiejsze. 

Warto dodać, że soczewki nadają się także do bardziej ekstremalnych sportów, takich jak wspinaczka górska. Przekonali się o tym niektórzy uczestnicy niedawnej wyprawy Polskiego Klubu Alpejskiego w Karakorum, której sponsorem był sklep kontaktowe.pl. Soczewki przydadzą się również wtedy, gdy musimy zakładać sprzęt ochronny na głowę (np. kask lub gogle narciarskie). W takich sytuacjach korzystanie z okularów korekcyjnych byłoby po prostu niemożliwe.


Zastrzeżenia budzi jedynie używanie soczewek kontaktowych do sportów wodnych. Woda w jeziorze, morzu czy basenie może zawierać niebezpieczne mikroorganizmy, mogące doprowadzić do infekcji oczu. Dlatego specjaliści zdecydowanie odradzają pływanie w soczewkach - jeśli chcemy to robić, to tylko na własne ryzyko i w okularkach pływackich. Należy pamiętać, że po wyjściu z wody soczewki należy natychmiast zdjąć i wyrzucić.


Którzy znani sportowcy noszą soczewki?

Soczewki kontaktowe przeznaczone są zarówno dla sportowych amatorów, jak i profesjonalistów. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak wielu znanych i utytułowanych sportowców korzysta z tej metody korekcji wzroku. Do grupy tej zalicza się m.in. piłkarz Cristiano Ronaldo i tenisista Novak Djoković. Trudno wyobrazić sobie, by odnieśli wszystkie swoje sukcesy, grając z okularami korekcyjnymi na nosie lub nie korzystając z żadnej metody korekcji. Także amerykańska tenisistka Madison Keys (ambasadorka marki Acuvue) przyznała, że szkła kontaktowe pomogły jej poprawić wyniki na światowych kortach. Spośród polskich sportowców soczewki nosi m.in. siatkarski mistrz świata Michał Kubiak


Jakie soczewki wybrać do sportu?

Dobór soczewek kontaktowych jest kwestią indywidualną i powinien być poprzedzony specjalistycznym badaniem wzroku. Podczas badania okulista lub optometrysta uzna, czy nie ma dla nas żadnych przeciwwskazań do noszenia soczewek. Jeśli nie, określi szczegółowe parametry, które powinny spełniać nasze soczewki. Jest to niezywkle istotne, ponieważ tylko dobrze dopasowane soczewki zapewnią najlepszą jakość widzenia i komfort użytkowania. 

Dla osób aktywnych fizycznie szczególnie polecane są szkła jednodniowe. W przypadku wypadnięcia (co może zdarzyć się w sportach kontaktowych), wystarczy wtedy taką soczewkę wyrzucić i założyć nową. Jeśli natomiast nasza dyscyplina nie wymaga gwałtownych ruchów czy nie stwarza ryzyka uderzenia w głowę lub w oko przez przeciwnika, można wybrać soczewki o dłuższym trybie wymiany (dwutygodniowe lub miesięczne). Gdy uprawiamy sport na powietrzu, warto zdecydować się na soczewki z filtrem UV, które dodatkowo wspomagają ochronę przed szkodliwym dla oczu promieniowaniem.