Przepuszczalność tlenu soczewek - jakie ma znaczenie?

Data publikacji: 2020-01-03 14:29:08
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Zapoznając się z informacjami na temat danych soczewek kontaktowych, często spotykamy się z pojęciem przepuszczalności tlenu. Co dokładnie oznacza ten parametr i jaki ma wpływ na nasze oczy?


Co to jest tlenoprzepuszczalność?

Soczewki kontaktowe posiadają szereg różnych parametrów, odpowiedzialnych za prawidłowe widzenie, odpowiednie dopasowanie lub komfort noszenia. Jednym z nich jest przepuszczalność tlenu, określana również terminem tlenoprzepuszczalność. Najprościej mówiąc, oznacza ona ilość tlenu, która dociera do rogówki przez materiał, z którego wykonana jest dana soczewka kontaktowa. Jednostką, w której wyraża się ten parametr jest Dk. Pojęcie tlenoprzepuszczalności jest bardzo często stosowane zamiennie z tlenotransmisyjnością. Jednak nie jest to do końca to samo. Tlenotransmisyjność jest parametrem bardziej precyzyjnym, ponieważ oznacza przepływ tlenu przez soczewkę, biorąc też pod uwagę jej grubość (im większa, tym mniej tlenu dostaje się do oka). Stosowana w tym przypadku jednostka to Dk/t, gdzie “t” oznacza właśnie grubość soczewki. Warto pamiętać, że transmisja tlenu określona dla danego produktu może nieco różnić się w zależności od miejsca na soczewce lub jej mocy. Producenci najczęściej podają wartość dla szkieł o mocy sferycznej -3,00 D.


Na co wpływa tlenoprzepuszczalność?

Przepuszczalność tlenu ma duże znaczenie dla zdrowia narządu wzroku osób noszących soczewki kontaktowe. Dlaczego? Rogówka (czyli najbardziej zewnętrzna część oka) nie posiada naczyń krwionośnych transportujących tlen, dlatego musi czerpać jego cząsteczki z powietrza. Natomiast podczas snu gdy mamy zamknięte oczy, tlen dostarczany jest przez powiekę górną. Soczewki kontaktowe nie mogą zatem blokować tego dostępu do tlenu. Natomiast na noc należy je zdejmować (chyba że są to soczewki typu “dzień i noc”).

Jeszcze jakiś czas temu, gdy dostępne były tylko soczewki hydrożelowe, wysokie uwodnienie oznaczało jednocześnie wyższą tlenotransmisyjność (cząsteczka wody zawiera przecież atom tlenu). Jednak wraz z wynalezieniem soczewek nowszej generacji z materiału silikonowo-hydrożelowego, tlenoprzepuszczalność może być dużo większa i to niezależnie od stopnia uwodnienia. Umożliwiło to chociażby powstanie szkieł do noszenia w trybie całodobowym lub przedłużonym, czyli bez konieczności zdejmowania na noc (w przypadku szkieł o niskiej transmisji tlenu byłoby to niebezpieczne dla naszych oczu). Odpowiedni dopływ tlenu sprawia także, że czujemy wyższy komfort np. podczas pracy przy komputerze lub przebywając w suchych i klimatyzowanych pomieszczeniach. Dzięki temu nawet w wymagających warunkach otoczenia oczy wyglądają na zdrowe i wypoczęte.


Soczewki o najwyższej przepuszczalności tlenu

Tlenotransmisyjność jest parametrem podawanym przez producentów częściej niż tlenoprzepuszczalność. Zdecydowanie najwyższym poziomem wyróżniają się szkła z materiału silikonowo-hydrożelowego. Poniżej przedstawiamy, które z soczewek dostępnych w sklepie kontaktowe.pl mają najwyższy współczynnik transmisyjności tlenu.

  1. Air Optix Night&Day Aqua (Alcon) - 175 Dk/t

  2. Ultra (Bausch+Lomb) - 163 Dk/t

  3. evO2lution monthly lenses - 161 Dk/t

    Miru 1month (Menicon) - 161 Dk/t

  4. Biofinity (CooperVision) - 160 Dk/t

  5. Acuvue Oasys (Johnson & Johnson) - 147 Dk/t