Ile można nosić soczewki miesięczne?

Data publikacji: 2018-09-19 08:18:45
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Pierwsze soczewki miesięczne powstały kilkadziesiąt temu, lecz do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością. Coraz nowocześniejsze materiały, innowacyjne technologie, wyższa przepuszczalność tlenu – to sprawa, że szkła wcale nie muszą być gorsze od nowoczesnych soczewek jednodniowych. Są bezpieczne, zdrowe dla oczu i pod pewnymi względami wcale nie odstają od szkieł dwutygodniowych czy jednodniowych. Ich największym minusem jest konieczność codziennej pielęgnacji: czyszczenia, płukania oraz dezynfekcji. Poza tym aspektem mogą posłużyć pacjentowi równie dobrze, co szkła częstszej wymiany.

Mężczyzna ogląda trzymaną w ręku soczewkę kontaktową.

Ile dni można nosić soczewki miesięczne?

Soczewki miesięczne można nosić miesiąc – 30 dni.

Co się stanie jeśli soczewki miesięczne będę nosić dłużej?

Przenaszanie soczewek jest jednym z najczęstszych błędów pacjentów. Wydaje im się czasem, że jeśli będą odpowiednio dbać o szkła, pielęgnować je oraz właściwie przechowywać, soczewki posłużą dłużej. Jeśli 30 dnia nadal odczuwają komfort, dochodzą do wniosku, że szkła są jeszcze „dobre”. Nic bardziej mylnego. Soczewki miesięczne zostały przystosowane do noszenia przez 30 dni, ani mniej, ani więcej. Oczywiście jeśli soczewka ulegnie uszkodzeniu przed upływem miesiąca, nie będzie się nadawała do dalszego użytku. Materiał szkieł kontaktowych nie spełnia swoich specyficznych funkcji, a także traci swoje właściwości po upływie wyznaczonego okresu użytkowania.

Jeśli rzadko używam soczewek miesięcznych, mogę korzystać z nich dłużej niż miesiąc?

Termin wymiany soczewek miesięcznych przypada na miesiąc po otwarciu blistra. Choćbyśmy użyli szkieł jedynie raz, po tym okresie jesteśmy zmuszeni je wyrzucić. Dlatego okazjonalnym użytkownikom kontaktów zwykle poleca się soczewki jednodniowe, aby uniknąć tego mało wygodnego procederu. Soczewki jednodniowe są jednorazowe, wyrzuca się je po zużyciu, a kiedy zajdzie konieczność założenia nowych, wyciąga się świeżą parę. Zaleca się także, aby kontrolować termin przydatności soczewek. Jeśli przypada on przed upływem miesiąca od założenia, mimo wszystko należy wyrzucić soczewki.

Czy może się zdarzyć, że soczewki miesięczne zużyją się przed upływem miesiąca?

Nie, soczewki kontaktowe miesięczne zostały tak skonstruowane, aby służyć pacjentowi przez cały miesiąc. Ten czas może się jednak skrócić na skutek niespodziewanych wypadków, takich jak uszkodzenie powierzchni soczewki, czy odczuwany przez pacjenta dyskomfort. O ile w pierwszym przypadku pacjent może sięgnąć po kolejny blister, w drugim być może będzie musiał skonsultować sprawę ze specjalistą. Dobrze dobrane soczewki kontaktowe nie powinny sprawiać dyskomfortu. Jeśli tak się dzieje, może oznaczać to, iż:

  • soczewki były niewłaściwie stosowane (np. nie uwzględniając zaleceń specjalisty),

  • soczewki są zanieczyszczone (co wynika z błędów pielęgnacji. Zaleca się wtedy przemycie soczewek płynem pielęgnacyjnym i ich ponowne założenie. Jeśli problem ponawia się, pacjent musi skonsultować się ze swoim specjalistą),

  • soczewki są źle dobrane (częsty przypadek zwłaszcza przy samoaplikacji),

  • soczewki są przenaszane,

  • soczewki są używane w nocy (w nocy mogą być stosowane jedynie soczewki całodobowe lub elastyczne, i to za wyraźną zgodą specjalisty).

Ile godzin dziennie można nosić soczewki miesięczne?

To okulista lub optometrysta decyduje o tym, jak długo dziennie mogą być stosowane dane soczewki kontaktowe. Zależy to i od specyfikacji danego produktu, i od uwarunkowań pacjenta. Przykładowo soczewki silikonowo-hydrożelowe mogą być używane w ciągu dnia dłużej niż soczewki hydrożelowe, gdyż przepuszczają więcej tlenu do rogówki. Z kolei niektórzy pacjenci mogą czuć się komfortowo w soczewkach nawet przez kilkanaście godzin, kiedy inni wytrzymują najwyżej kilka (to może też zależeć od rodzaju aktywności – osoby przebywające w suchych pomieszczeniach będą odczuwały dyskomfort, tak samo osoby korzystające przez długi czas z ekranów), Na ulotce dołączanej do soczewek najczęściej widnieje informacja, iż szkła nadają się do noszenia do 12 godzin w ciągu dnia. Pamiętajmy jednak, że nie musi to wcale dotyczyć wszystkich pacjentów. Uwarunkowania do czasu dziennego noszenia soczewek określa się na podstawie badania w lampie szczelinowej.

Soczewki całodobowe miesięczne

Soczewki całodobowe mogą być stosowane w trybie ciągłym (bez zdejmowania) przez (najczęściej) 30 dni i 29 nocy. Wcale jednak nie trzeba stosować ich w ten sposób – można nosić je na przykład kilkanaście godzin dziennie (za zgodą specjalisty), jeśli ktoś np. pracuje do późnych godzin nocnych lub po prostu wcześnie wstaje, a późno kładzie się spać. Warto jednak nadmienić, iż te soczewki nie są szczególnie rekomendowane do spania przez specjalistów. Lepiej nie spać w soczewkach i pozwolić wtedy oczom odpocząć. Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, że nie ma możliwości higienicznej zmiany szkieł, lepiej przez kilka dni nosić szkła całodobowe w trybie ciągłym. Charakteryzują się one bowiem dużo lepszymi właściwościami w stosunku do innych szkieł miesięcznych.

Powiązane artykuły