Co to są soczewki multifokalne?

Data publikacji: 2019-07-23 15:20:52
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Podstawowym kryterium podziału soczewek kontaktowych jest wada wzroku, do której zostały przeznaczone. Na naszym blogu opisywaliśmy już szkła sferyczne i toryczne - teraz przyszedł czas na soczewki progresywne, a właściwie multifokalne, czyli przeznaczone do korekcji tzw. starczowzroczności. 


Na czym polega starczowzroczność?

Starczowzroczność to potoczna nazwa prezbiopii - wady wzroku, która pojawia się najczęściej u osób po 40-45. roku życia. Związana jest ze zmianami fizjologicznymi, jakie zachodzą wraz z wiekiem w organizmie, a konkretnie z utratą sprężystości soczewki wewnątrzgałkowej. Zdolność do zmiany kształtu przez soczewkę oka jest kluczowa w zjawisku akomodacji, czyli dostosowania się wzroku do patrzenia z różnych odległości. Gdy soczewka sztywnieje, akomodacja się zmniejsza, skutkując problemami z dostosowywaniem ostrości widzenia.

W początkowej fazie prezbiopii zauważamy, że dostosowanie ostrości przy przerzucaniu wzroku z dali do bliży i na odwrót, zajmuje więcej czasu i wymaga większego wysiłku. Przy starczowzroczności szczególnie pogarsza się widzenie z bliska. Pojawia się tzw. syndrom długich rąk - czyli konieczność oddalania od oczu przedmiotów (książek, gazet), aby móc odczytać zapisany na nich tekst. Często pojawiają się dodatkowe symptomy, takie jak np. bóle głowy i zmęczenie oczu.  

Po zaobserwowaniu u siebie wymienionych wyżej objawów, należy udać się do specjalisty na badanie wzroku. Okulista lub optometrysta zaleci odpowiednią metodę korekcji wzroku. Najpopularniejsze są wciąż okulary - być może wystarczą tylko okulary do czytania, lecz możliwe, że konieczne będą okulary ze szkłami progresywnymi. Coraz więcej osób z prezbiopią decyduje się jednak na soczewki kontaktowe


Jak działają soczewki progresywne?

Do korekcji starczowzroczności przeznaczone są soczewki multifokalne (wieloogniskowe), od okularów zwane często progresywnymi. Ich sposób działania jest podobny i wynika ze specjalnej budowy. W jednej soczewce zawarte są różne moce, najczęściej rozłożone koncentrycznie (jako pierścienie). Dzięki temu umożliwiają wyraźne widzenie zarówno z odległości dalekich, bliskich, jak i pośrednich oraz zapewniają płynne przejście przy przerzucaniu wzroku na różne odległości. Soczewki multifokalne są wygodnym rozwiązaniem, ponieważ jednoczesna korekcja do dali i bliży eliminuje konieczność zmieniania soczewek lub używania dwóch par okularów. 


Jak dobrać soczewki progresywne?

Mając na uwadze liczne zalety soczewek multifokalnych, należy jednak pamiętać, że szkieł kontaktowych nie dobieramy samodzielnie. Powinniśmy udać się do okulisty lub optometrysty na badanie wzroku. Jeśli specjalista nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań, pomoże dobrać soczewki o odpowiednich parametrach. Soczewki multifokalne oprócz mocy, krzywizny i średnicy mają także określoną addycję, czyli dodatkową moc do bliży (konkretnie różnicę pomiędzy korekcją do bliży a korekcją do dali). Określana jest w dioptriach, a czasami również opisowo, jako niska, średnia lub wysoka (low, medium, high).


Jakie są rodzaje soczewek multifokalnych?

Wszyscy znani producenci soczewek kontaktowych mają w swojej ofercie również soczewki multifokalne. Podobnie jak te do innych wad wzroku, dzielimy je na szkła jednodniowe oraz wielorazowego użytku - konkretnie miesięczne (w przeciwieństwie do sferycznych i torycznych nie mamy tutaj możliwości wyboru soczewek dwutygodniowych). Soczewki progresywne mogą się też różnić materiałem, z którego zostały wykonane - wyróżniamy tutaj delikatne i dobrze uwodnione szkła hydrożelowe oraz sztywniejsze, ale bardziej oddychające szkła silikonowo-hydrożelowe. Popularne soczewki dla osób z prezbiopią to m.in. 1-Day Acuvue Moist Multifocal, Air Optix Aqua Multifocal, PureVision 2 for PresbyopiaMiru 1month Multifocal i Biofinity Multifocal.