Co znaczą parametry na opakowaniu soczewek?

Data publikacji: 2019-05-22 12:24:59
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Dobór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowy dla poprawnego widzenia i komfortu. Ten sam produkt może występować jednak w różnych wariantach. Dlatego przy zakupie soczewek należy zwrócić szczególną uwagę na ich parametry. 


Jakie parametry mają soczewki?

Soczewki kontaktowe to produkt medyczny, który powinien być dobrany przez specjalistę. Okulista lub optometrysta podczas specjalnego badania wzroku określa parametry, które muszą mieć nasze soczewki, aby najlepiej spełniały swoje zadanie i nie powodowały dyskomfortu. Wszystkie soczewki posiadają kilka podstawowych parametrów, odpowiednio oznaczonych na opakowaniu. Najprościej sytuacja wygląda w przypadku zwykłych soczewek sferycznych, natomiast szkła toryczne i progresywne mają tych parametrów więcej. 

Moc

Moc soczewki kontaktowej (mierzona w dioptriach) jest ściśle związana z tym, jak głęboką wadę wzroku posiadamy. Ujemne moce przeznaczone są dla krótkowidzów, a dodatnie dla dalekowidzów. Zakres mocy zależy od danego produktu, zazwyczaj jest dość szeroki. Przykładowo, w popularnych soczewkach Acuvue Oasys zakres ten wynosi od -12,00 D do +8,00 D, z kolei w evO2lution monthly lenses od -13,00 D do +6,00 D. Istnieją też soczewki z dużo większym zakresem np. Proclear (od -20,00 D do +20,00 D). Należy pamiętać, że moc soczewek kontaktowych nie zawsze odpowiada mocy szkieł okularowych, o czym pisaliśmy tutaj. Moc oznaczana jest symbolem PWR lub SPH.

Krzywizna

Krzywizna, a właściwie promień krzywizny bazowej, to ważny parametr, który decyduje o geometrii soczewki. Im większy, tym powierzchnia soczewki jest bardziej płaska. Promień soczewki powinien zależeć do promienia krzywizny rogówki pacjenta, zmierzonego podczas badania. Promień krzywizny soczewki oznacza się jako BC i podaje się w milimetrach. Jego  wartość najczęściej waha się między 8,3 mm a 9 mm. Popularne soczewki występują często w 2 (czasami nawet 3) wariantach o różnej krzywiźnie. O promieniu krzywizny soczewki przeczytacie więcej tutaj.

Średnica

Średnica oznacza wielkość soczewki - powinna być na tyle duża, aby przykryć rogówkę. Podobnie jak krzywizna, powinna być określona przez okulistę lub optometrystę podczas specjalistycznego badania wzroku. Parametr oznaczony jest skrótem DIA i podawany jest w milimetrach. Zakres średnicy dla najpopularniejszych soczewek wynosi najczęściej między 14 a 14,5 mm.

Moc cylindra

Soczewki z cylindrem to szkła toryczne, czyli korygujące astygmatyzm. Moc cylindra określa stopień korekcji astygmatyzmu. Określa się go w dioptriach i oznacza skrótem CYL.

Oś to również parametr charakterystyczny dla soczewek torycznych, który oznacza ustawienie cylindra. Zależny jest od kształtu rogówki pacjenta. Oś podaje się w stopniach - zakres wartości wynosi od 0 do 180 stopni. Na opakowaniu oś oznaczona jest symbolem AXE

Addycja

Addycja jest parametrem występującym w soczewkach multifokalnych (tzw. progresywnych), korygujących prezbiopię. Oznacza dodatek do mocy widzenia, a konkretnie różnicę pomiędzy korekcją do bliży a korekcją do dali. Dzięki temu takie soczewki umożliwiają wyraźne widzenie z różnych odległości. Addycja podawana jest w dioptriach, czasami jest też określana jako low, medium, high (niska, średnia, wysoka). Symbolizuje ją skrót ADD

Pozostałe

Inne przydatne parametry, które możemy znaleźć na opakowaniu soczewek to m.in. uwodnienie (procentowa zawartość wody w soczewkach) i przepuszczalność tlenu do rogówki (wyrażana w jednostce Dk/t). Wartości te są jednakowe dla danego produktu (niezależne od wymienionych wyżej parametrów). Opakowanie soczewek musi także zawierać informacje o dacie ważności i numerze partii (LOT).