Szanowny Użytkowniku. Korzystając z tej strony Twoja przeglądarka może zapisywać na Twoim komputerze pliki cookie, które mogą być przez nas wykorzystywane w celach analitycznych, marketingowych lub w celu dostosowania wyświetlanych treści. Pozyskane w ten sposób dane mogą w szczególności stanowić dane osobowe. Informacje na ten temat zawarto na stronie www.kontaktowe.pl/rodo. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na korzystywanie z tej technologii.
zamknij

Krzywizna soczewki kontaktowej

Data publikacji: 2017-11-30 10:49:19
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Jak wybrać właściwe dla siebie soczewki? Na rynku można zauważyć szeroki wybór szkieł kontaktowych różnych producentów, a w ramach każdej marki kilka rodzajów soczewek do wyboru. W obrębie jednego, wybranego już produktu trzeba wybrać odpowiednie parametry. To, że takie informacje znalazły się na ulotce czy opakowaniu, oznacza, że są dość istotne i nie powinniśmy ich lekceważyć. Bardzo ważnymi parametrami soczewek są niewątpliwie moc, promień krzywizny bazowej oraz średnica.

krzywizna soczewek

Dlaczego parametry soczewki są tak ważne?

Parametry soczewek kontaktowych określają nie tylko rodzaj wady, którą te korygują. Te własności wyrażają, czy w danej parze szkieł będziemy czuli się komfortowo. Aby soczewka była wygodna do noszenia, nie wystarczy jedynie prawidłowo dobrana moc mierzona w dioptriach. Dobrze leżące na oku szkła to takie, które ściśle przylegają do jego powierzchni, nie przesuwają się, ani nie wypadają. Nie mogą być zbyt luźne, bo to powoduje niestabilne widzenie przy mrugnięciu. Za to właśnie odpowiada promień krzywizny bazowej oraz średnica soczewki.

Co to jest promień krzywizny bazowej?

Za to, że soczewka jest wygodna dla oka, odpowiada jej geometria wewnętrzna. Krzywizna soczewki, która jest wycinkiem kuli, jest ściśle związana z promieniem – im jest on większy, tym powierzchnia jest bardziej płaska. Im mniejszy promień soczewki, tym powierzchnia kuli jest bardziej stroma – dlatego promień krzywizny jest ściśle związany ze średnicą. W przypadku soczewek torycznych promień krzywizny, jak i średnica, będą większe niż w przypadku soczewek sferycznych. Podsumowując, promień krzywizny określany skrótem BC to informacja, jak bardzo wypukła powinna być soczewka, żeby była wygodna do noszenia. Warto nadmienić, że wiele soczewek ma tylko jeden, uniwersalny parametr krzywizny.

Odwiedź specjalistę

Aby prawidłowo dobrać soczewki kontaktowe, koniecznie udaj się z wizytą do okulisty lub optometrysty. To on na podstawie badania dopasowuje do naszych oczu szkła o określonych parametrach. Bez konsultacji ze specjalistą nie powinniśmy zmieniać dotychczas noszonych szkieł pod groźbą poważnych dolegliwości i dodatkowych komplikacji. Pamiętajmy, że podawany na opakowaniu promień krzywizny jest wartością uśrednioną. Oznacza to, że teoretycznie te same soczewki różnych producentów „mogą się inaczej nosić”, dlatego tak ważne jest wypróbowanie różnych możliwości.