Soczewki kontaktowe miesięczne: jak używać?

Data publikacji: 2018-10-10 11:54:56
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Jeśli już decydujemy się na stosowanie soczewek kontaktowych, najważniejszym jawiącym się przed nami pytaniem jest: jakie soczewki powinienem/powinnam nosić? Oferty salonów optycznych oraz sklepów internetowych są bardzo szerokie, produkty różnią się od siebie nie tylko parametrami oraz właściwościami, lecz również marką. Każdy pacjent użytkujący szkła kontaktowe chce od swoich soczewek: idealnej jakości widzenia, komfortu, wygody oraz bezpieczeństwa. Najlepiej, jeśli takie szkła kontaktowe uda się dodatkowo znaleźć w rozsądnej cenie. Te wymagania spełniają przede wszystkim soczewki miesięczne, które są ekonomiczne, a jednocześnie mogą być innowacyjne i dobre jakościowo oraz, oczywiście, korzystne dla zdrowia oczu.

Soczewki kontaktowe miesięczne.

Jak nosić soczewki kontaktowe miesięczne?

Higiena – soczewki miesięczne wymagają restrykcyjnego utrzymywania higieny ze względu na długi czas użytkowania jednej pary szkieł. Jeśli nie chcemy, aby nasze soczewki były pod koniec miesiąca zanieczyszczone, co przekłada się na mniejszy komfort noszenia, dbajmy o to, by soczewki były przechowywane w sterylnych warunkach. Nie dopuszczajmy do kontaktu szkieł z innymi przedmiotami, ani wodą, nie dotykajmy ich brudnymi palcami.

Pielęgnacja - soczewki kontaktowe miesięczne odznaczają się stosunkowo atrakcyjną ceną. Jednak najważniejszą częścią ich stosowania jest proces pielęgnacji, któremu muszą być codziennie poddawane. Czyszczenie oraz dezynfekowanie szkieł zniechęca niektórych pacjentów i w efekcie ci decydują się na soczewki jednodniowe, niewymagające pielęgnacji (także dużo droższe od soczewek miesięcznych). Tak naprawdę pielęgnacja szkieł kontaktowych jest jedynie kwestią wprawy – już po tygodniu, czy dwóch, staje się rutynową czynnością. Zajmuje co najwyżej kilka minut wieczorem, nie jest też skomplikowana. Do jej realizacji potrzebny jest zakup dodatkowych akcesoriów, tj. płynu do soczewek oraz pojemnika na soczewki (który zwykle dołączany jest do płynu).

Przestrzeganie terminów – soczewki miesięczne spełniają swoją funkcję, jeśli są stosowane zgodnie z ich przeznaczeniem. Mogą posłużyć pacjentowi jedynie 30 dni od momentu otwarcia blistra. Po tym czasie soczewki należy bezzwłocznie wyrzucić i założyć nową, świeżą parę. Szkła nie mogą być noszone po upływie ich terminu ważności, nie mogą być również pielęgnowane przeterminowanym płynem do soczewek. Nieprzystosowane do użytku całodobowego soczewki miesięczne nie powinny być stosowane i w dzień, i w nocy. Nie można w nich także drzemać, kąpać się oraz chodzić na basen.

Soczewki miesięczne bez zdejmowania

Soczewki miesięczne bez zdejmowania to szkła miesięczne całodobowe. Służą do użytku w trybie ciągłym, w dzień, i w nocy, co oznacza, że można w nich spać. Pozwalają na to znakomite właściwości tych szkieł, zazwyczaj dużo korzystniejsze niż soczewek dziennych. Mają przede wszystkim bardzo wysoki wskaźnik przepuszczalności tlenu (Dk/t), gdyż nocą, przy zamkniętej powiece, do rogówki dociera zdecydowanie mniej tlenu niż w ciągu dnia. Należy jednak zaznaczyć, iż nie każdy pacjent może stosować soczewki całodobowe. Wymaga to wcześniejszego badania u okulisty lub optometrysty, dopasowania takich szkieł oraz wyznaczenia indywidualnego harmonogramu ich stosowania. Zazwyczaj specjaliści są niechętni przewlekłemu stosowaniu kontaktów w takim trybie.

Dla kogo soczewki kontaktowe miesięczne?

Soczewki kontaktowe miesięczne mogą być stosowane, kiedy przepisze je specjalista: okulista lub optometrysta po wykonaniu badania wzroku.

Sprawdzą się u:

Powiązane artykuły