Soczewki kontaktowe a jazda samochodem

Data publikacji: 2019-09-24 18:17:01
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Soczewki sprawdzają się w wielu różnych sytuacjach - dotyczy to również prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jakie korzyści przynoszą kierowcom szkła kontaktowe? Jakie soczewki wybrać do jazdy samochodem? Czy rodzaj korekcji wzroku wpisany do prawa jazdy ma znaczenie? Poniżej staramy się odpowiedzieć na te wszystkie pytania.


Czy kierowcy mogą nosić soczewki?

Prowadzenie samochodu z oczywistych względów wymaga dobrego widzenia. Kierowcy z wadą wzroku powinni zatem zadbać o odpowiednią korekcję - w przeciwnym razie będą stwarzać zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Wybór pada najczęściej na okulary, jednak zdecydowanie warto rozważyć także noszenie soczewek kontaktowych. Będzie to świetne rozwiązanie dla kierowców - i to z kilku powodów. Przede wszystkim są praktycznie niewyczuwalne, dzięki czemu możemy tak naprawdę zapomnieć o wadzie wzroku. Oprócz tego soczewki w przeciwieństwie do okularów zapewnią nam szerokie, niczym nieograniczone pole widzenia. Nie musimy się zatem obawiać, że ramka będzie nam przeszkadzała np. podczas wycofywania czy spoglądania na boczne lusterka. Warto także pamiętać o tym, że często jadąc pod słońce, będziemy potrzebować okularów przeciwsłonecznych. Oczywiście trudno pogodzić to z noszeniem okularów korekcyjnych (chyba, że posiadamy specjalne okulary z nakładką przeciwsłoneczną lub okulary przeciwsłoneczne z korekcją wzroku). Soczewki kontaktowe wyeliminują ten problem, a do tego niektóre z nich zawierają filtr UV, który pomoże jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo naszych oczu. Dobre soczewki zapewniają również odpowiedni kontrast i niwelują odblaski pochodzące od nadjeżdżających samochodów.


Soczewki kontaktowe a prawo jazdy

Będąc już po konsultacji ze specjalistą i decydując się na zamianę okularów na soczewki kontaktowe, musimy sprawdzić jeszcze jedną rzecz - prawo jazdy. W dokumencie może się bowiem znajdować informacja na temat metody korekcji wzroku, którą dana osoba powinna obowiązkowo stosować za każdym razem, gdy wsiada za kierownicę. Przykładowo zapis 01.01 oznacza okulary. Jeśli podczas kontroli drogowej nie będziemy ich mieli na nosie, możemy zostać ukarani mandatem (nawet gdy w tym czasie będziemy mieli założone soczewki). Z kolei szkła kontaktowe oznaczone są w prawie jazdy jako 01.02. Z punktu widzenia kierowcy z wadą wzroku, najlepszy jest zapis 01.06, który oznacza soczewki lub okulary. Mając wpisany taki właśnie kod, możemy sobie wybrać, który z tych sposobów korekcji wzroku bardziej nam odpowiada w danym momencie.


Polecane soczewki dla kierowców

Jakie powinny być soczewki kontaktowe dla kierowców? Oczywiście wszystko zależy od pacjenta - jego preferencji oraz kondycji narządu wzroku. Doborem soczewek kontaktowych zajmuje się okulista lub optometrysta podczas badania wzroku. Wybór szkieł jest obecnie na tyle duży, że z pewnością dla każdego znajdzie się odpowiedni wariant. Warto dodać, że producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów często ulepszają swoje soczewki, a także wprowadzają na rynek zupełnie nowe. Niedawno firma Johnson & Johnson stworzyła światłoczułe soczewki Acuvue Oasys with Transitions, które powstały m.in. z myślą o kierowcach. Soczewki dostosowują się do zmiennych warunków oświetlenia, zmieniając swoje zabarwienie i tym samym regulując dopływ światła do oka. Dzięki temu niwelują efekt oślepienia - zarówno przez słońce w pogodny dzień, jak i przez reflektory innych samochodów podczas nocnej jazdy.