Soczewki a nadczynność tarczycy

Data publikacji: 2017-04-10 12:30:07
Kategorie: Ogólna

Noszenie soczewek kontaktowych bywa znacznie utrudnione, kiedy np. cierpimy na alergie lub choroby leczone antybiotykami. Przeciwwskazaniem do używania szkieł kontaktowych są również rozmaite schorzenia endokrynologiczne, które zaburzają równowagę hormonalną organizmu. Jak wygląda sprawa w przypadku nadczynności tarczycy?

Noszenie soczewek kontaktowych a nadczynność tarczycy

Jednym z częściej występujących schorzeń związanych z nieprawidłowym działaniem gospodarki hormonalnej jest nadczynność tarczycy, choroba występująca częściej u kobiet niż u mężczyzn. Na czym polega nadczynność tarczycy? Powoduje m.in., że pojawiają się komplikacje w funkcjonowaniu układu wydzielania wewnętrznego organizmu. W efekcie może pojawić się wyraźne uczucie suchości oczu, które stanowi znaczną przeszkodę w noszeniu szkieł kontaktowych – może doprowadzić nie tylko do dyskomfortu podczas noszenia, ale także do podrażnień oczu. Ponadto wystąpić mogą: retrakcja powiek, obrzęk spojówek i wytrzeszcz, zapalenia spojówek, rogówki. Naturalnie nie oznacza to wcale, że osoby z nadczynnością tarczycy muszą całkiem zrezygnować z noszenia szkieł kontaktowych.

Konieczne jest jednak kontrolowanie przebiegu choroby przez lekarza i oczywiście jej stałe leczenie. Zaś co do noszenia soczewek, to w przypadku nadczynności tarczycy decyzję powinien podjąć okulista po zapoznaniu się z wynikami badań endokrynologicznych pacjenta i konsultacji z tymże specjalistą.

Warto pamiętać, że prawidłowo leczona i kontrolowana nadczynność tarczycy nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania soczewek kontaktowych. Nie należy zatem z góry oczekiwać problemów.