Krople do oczu – na co zwrócić uwagę?

Data publikacji: 2018-12-12 13:12:13
Kategorie: Wszystko o soczewkach , Zdrowie oczu

Na rynku dostępny jest obecnie bardzo szeroki wybór kropli do oczu. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na ich właściwości, tak aby znaleźć produkt jak najlepiej przystosowany do naszych potrzeb. Warto również pamiętać, że apteka nie jest jedynym miejscem, gdzie możemy zakupić takie krople. Te dostępne bez recepty dostaniemy także w wielu salonach optycznych czy sklepach internetowych.


Kiedy warto stosować krople do oczu?

Głównym zadaniem kropli do oczu jest nawilżanie i łagodzenie podrażnień. Dlatego najczęściej sięgają po nie osoby skarżące się na suche i zmęczone oczy, co może być spowodowane np. wielogodzinną pracą przed komputerem czy przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach. Z kropli do oczu korzystają również użytkownicy soczewek kontaktowych. Dzięki swoim właściwościom nawilżającym poprawiają komfort noszenia szkieł i niwelują uczucie tzw. piasku pod powiekami.

Wskazaniem do stosowania kropli mogą być także niektóre schorzenia (reumatyzm, cukrzyca) czy długotrwałe przyjmowanie niektórych środków farmakologicznych, w tym leków przeciwbólowych, przeciwalergicznych  i antydepresantów. Dostępne są też krople lecznicze, stosowane np. podczas bakteryjnego zapalenia spojówek, jednak najczęściej są to specjalistyczne preparaty przepisywane przez lekarza.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

W zależności od produktu, właściwości kropli do oczu mogą się od siebie znacznie różnić. Oto 3 podstawowe elementy, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem:

  • skład – krople do oczu składają się przede wszystkim z wody. Jednak bardzo ważne są też pozostałe składniki, które pomagają utrzymać tę wodę jak najdłużej na powierzchni oka. Dobre krople nawilżające powinny zawierać wysokie stężenie hialuronianu sodu (potocznie zwanego kwasem hialuronowym). Jest to substancja występująca w naturalnych łzach, która ma zdolność wiązania dużych ilości wody. Podobne właściwości ma również tzw. kwas poliakrylowy
  • przeznaczenie – najbardziej popularne są krople ogólnie nawilżające. Powinny one przynieść szybką ulgę piekącym oczom, łagodząc podrażnienia i zapewniając odpowiednie nawilżenie na jakiś czas. Innym rodzajem są krople przeznaczone specjalnie dla użytkowników soczewek kontaktowych, pozwalające na ich komfortowe noszenie. Istnieją też krople przeciwalergiczne oraz lecznicze np. zawierające antybiotyk, który zwalcza infekcje bakteryjne (te dostępne są tylko na receptę)
  • termin ważności po otwarciu – data ważności na opakowaniu dotyczy produktu fabrycznie zamkniętego. Dlatego koniecznie trzeba zwrócić uwagę na przydatność po otwarciu, która może się różnić w zależności od produktu. Przez ten czas obecne w kroplach konserwanty uniemożliwiają rozwijanie się drobnoustrojów. Niektóre preparaty wyposażone są w specjalne aplikatory, które ułatwiają zakrapianie i stanowią dodatkową barierę przed zanieczyszczeniami, co może wydłużyć termin przydatności po otwarciu.

Polecane produkty

Spośród kropli do oczu dostępnych na rynku bez recepty, wybraliśmy kilka produktów, na które warto zwrócić uwagę. Wszystkie z nich można zakupić w naszym sklepie internetowym.

  • Hyal-Drop Multi – krople nawilżające firmy Bausch&Lomb, nadające się także do soczewek kontaktowych. W buteleczce zastosowano specjalny mechanizm z pompką, co chroni przed dostaniem się powietrza i wydłuża termin przydatności do 3 miesięcy po otwarciu
  • AVIZOR Lacrifresh Cleaning – krople o specjalnej formule przeznaczone dla użytkowników soczewek kontaktowych i niewymagające ich zdejmowania. Mają nie tylko świetne właściwości nawilżające, lecz także oczyszczające
  • Blink – marka kropli polecana przez Johnson & Johnson. Krople Blink intensive dzięki dużej zawartości hialuronianu sodu i dodatkowego składnika w postaci glikolu, przynoszą szybkie i długotrwałe nawilżenie. Natomiast Blink contacts to krople, które sprawdzą się u użytkowników wszystkich typów soczewek kontaktowych.

WAŻNE: Jeżeli krople do oczu nam nie pomagają, a dany problem się nasila, konieczna będzie wizyta u specjalisty.