Historia soczewek kontaktowych

Data publikacji: 2017-04-10 12:52:38
Kategorie: Ogólna

Trudno uwierzyć, ale soczewki kontaktowe mają ponad 500 lat! Chociaż prawdę mówiąc w 1508 roku pojawił się tylko ich projekt. Jego autorem był Leonardo Da Vinci, który zaproponował umieszczenie odpowiedniego szkła bezpośrednio na oku. Projekt oczywiście trafił do “szuflady” na wiele lat… Poniżej krótka historia soczewek kontaktowych.

Pierwsze nieśmiałe próby stworzenia szkieł kontaktowych

1632 – Kartezjusz projektuje (niestety tylko teoretycznie) soczewki umieszczane na twardówce.

1801 – Thomas Young zaprojektował i zaprezentował szklane rurki wypełnione wodą, które można było umieścić bezpośrednio na oku. Miały one jednak wadę – uniemożliwiały zamykanie oka.

1821 – John Herschel opracowuje metodę szlifowania szklanych soczewek, dopasowując je do oka.

1887 – Friedrich Anton Muller wykonał soczewkę korekcyjną dla mężczyzny, cierpiącego na zaćmę.

Dopiero na początku XX wieku Adolf Eugen Ficka, bazując na projektach Herschela opracowuje specjalną szklaną soczewkę, którą testował na sobie. Szkła redukowały wady wzroku, ale wywoływały dyskomfort, były ciężkie i niepraktyczne.

Twarde soczewki kontaktowe

w 1937 roku opracowano soczewki z pleksiglasu (polimetakrylanu, PMMA), zaś w 1947 Kevin Tuoky opracował twardą soczewkę kontaktową, która nie zakrywała całej gałki ocznej, a jedynie rogówkę. Używano ich ponad 40 lat – niestety materiał nie przepuszczał tlenu, więc noszenie soczewek powodowało wiele infekcji.

Dopiero w 1975 wynaleziono gazo-przepuszczalny materiał Boston, potem wypróbowano lepsze materiały Polycon i Menicon.

Miękkie soczewki kontaktowe

1960 – do produkcji soczewek zastosowano specjalny żel. Otto Wichterle i Drahoslav Lim stworzyli soczewki z hydroksyetylometakrylanu (HEMA), które były miękkie, wygodne i bardzo plastyczna, ale szybko wysychały.

1971 - firma Bausch & Lomb wprowadziła na rynek pierwsze soczewki wykonane z materiały hydrożelowego

1999 –  do składu soczewek dodano silikon, dzięki czemu soczewki stały się bardziej przepuszczalne dla tlenu.

Co dalej? Firmy produkujące szkła cały czas je udoskonalają, tak by były zdrowe dla naszych oczu, wygodne i komfortowe w noszeniu oraz soczewki łatwe pielęgnacji.